Theatrumi uuslavastus räägib inimeseks olemisest

12. veebr. 2021 Theatrum - Kommenteeri artiklit
Kirjanik Eugène Ionesco. Foto: ida kar

Theatrumis esietendub 19. märtsil Rumeenia päritolu ja Prantsusmaal elanud kirjaniku Eugène Ionesco „Kuningas sureb“, mis on selle autori enimmängitud näidendeid maailmas. Uuslavastus valmib Maria Petersoni käe all ning kunstnik on Laura Pählapuu.

Osades Lembit Peterson, Liina Olmaru, Sandra Uusberg (Tallinna Linnateater), Laura Peterson, Marius Peterson või Ott Aardam, Tarmo Song või Andri Luup.

Kuningas Bérenger I on 400-aastane. Tal on kaks naist – noorem ja vanem –, ihuarst, valvur ja teenijanna. Kuningriik ent on materiaalselt lagunemas … Maa väriseb, loss praguneb, viirused ründavad, planeedid põrkuvad, lehmad ei anna piima. Päike ja muud loodusnähtused on muutunud kuningale allumatuks … Kuningakojas levib sõnum, millest on teadlikud kõik peale valitseja, kes on lavale astudes hea tervise juures: „Kuningas sureb ühe tunni 30 minuti pärast.“

Lavastaja Maria Peterson: „Lugesin seda teksti prantsuse keeles 2020. aasta aprillis, kui paljud meist olid oma kodudes – teadmatuses tuleviku ees ja harjumuslike sotsiaalsete rollideta. Huvitav oli otsa vaadata sellele „alasti minale“. Kuigi näidendi teema peaks olema tõsine – suremine –, tekitas selle teksti ajakohasus ja mitmekihilisus täiesti kontrollimatuid naerusööste ja ootamatuid hingelisi puudutusi. Ilmselt on Ionesco ikkagi tabanud midagi inimeseks olemisele igiomast  egokultust ja selle naeruväärsust hetkel, mil tuleb seista vastamisi viimse tegelikkusega.

Ionesco on öelnud: „Ma kirjutasin selle näidendi, et õppida surema. Mulle tundub, et mida rohkem me surma ja mateeria kadumist endale teadvustame, seda elusamad me oleme.“

„Kuningas sureb“ etendused: 19., 20., 25., 26., 29. ja 30. märtsil ning 8. ja 9. aprillil Theatrumis.

Sel kevadel Theatrumilt veel:

  • Florian Zeller „Poeg“. 13., 14. ja 15. veebruaril Theatrumi saalis;
  • Joël Pommerat „See laps“. 23. ja 26. veebruaril Theatrumi saalis;
  • Eduard Vilde „Tabamata ime“ 21. ja 22. märtsil Ugala teatris; 15.–18. aprillini Theatrumi saalis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!