Avati ESERO Eesti kontor: loodus- ja täppisteadusi hakatakse kosmose abil õpetama

6. märts 2021 - Kommenteeri artiklit

3. märtsil avati Eestis ametlikult Euroopa kosmosehariduskeskuse (ESERO) kontor, mille eesmärk on kosmoseteemade abil üldhariduskoolide õpet põnevamaks ja haaravamaks muuta. Eesti kontor, mille eestvedaja on Tartu ülikooli Tartu observatoorium, ühineb Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) ESERO võrgustikuga, mis hõlmab koos Eestiga 18 ESA liikmesriiki.

ESERO on ESA üldharidust toetav projekt. Nüüdseks juba 15 aasta jooksul on ESERO kasutanud ära kosmost kui põnevat konteksti, mis pakub koolidele tuge loodus- ja täppisteaduste (STEM) alla kuuluvate ainete õpetamisel ja õppimisel. Meetod on olnud väga efektiivne ning selle on alates projekti algusest võtnud omaks tuhanded õpetajad üle Euroopa.

Hariduskontori tegevused on peamiselt suunatud õpetajatele, kelle kaudu jõuab kõige paremini õpilasteni. Neile korraldatakse koolitusi ja pakutakse välja kosmost kaasav õppemudel, mis on tihedalt seotud päriselu teemade ja ametitega. Ühtlasi pakub projekt õpilastele võimaluse osaleda üleeuroopalistes üleskutsetes, nt arendada programme rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) arvutile või treenida astronaudi kombel. ESERO annab infot ka loodus- ja täppisteaduste valdkonna karjäärivõimaluste kohta ning võimaldab õpilastel kohtuda eeskujudega, kelleks on nii kosmosevaldkonna ettevõtete töötajad kui ka teadlased.

„Tartu observatooriumil on 200 aasta pikkune tipptasemel teadustöö kogemus. Et teadus ja kogu ühiskond areneda saaksid, on siin alati ka haridust ja teaduse populariseerimist oluliseks peetud,“ sõnas Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm. „ESERO perekonnaga liitudes kinnitame taas, kui oluline on õpetajaid toetada ning õpilasi harida, kui tahame esiteks suurendada nende huvi loodus- ja täppisteaduste ainete vastu, teiseks edendada nende oskusi ja kolmandaks julgustada neid nendel aladel – seejuures kosmosevaldkonnas – ka karjääri tegema.“

Kõik ESERO riiklikud kontorid juhinduvad ühistest üldeesmärkidest ning nende tööd koordineerivad koostöös nii ESA kui ka kohalikud organisatsioonid ja asutused. Võrgustikus jagatakse omavahel kogemusi ja õppematerjale, aga kohalikud tegevused kohandatakse just selle riigi õppekavadele, vajadustele ja ümbrusele sobivaks. ESERO Eesti kontor pakub tasuta õppematerjale, mis edendavad niisiis juba olemasolevaid loodus- ja täppisteaduste valdkonna õppekavasid. 

„ESERO projekt näitab väga hästi, et kosmos saab ühiskonnale mitmeti kasulik olla,“ sõnas ESA poliitika ja programmide koordineerimise osakonna juht Chiara Manfletti. „Me soovime kindlustada, et ühiskond pidevalt areneks. Töötame selle nimel, et tagada ligipääs selleks vajalikele teadmistele ja oskustele. Kosmoseteemade kasutamine õppetöö kontekstina on tõestanud end võimsa vahendina, kuidas neid teadmisi ja oskusi juurutada,“ jätkas Manfletti. „Praegustesse õpilastesse panustamine toob ühiskonnale tulevikus suurt kasu, seda mitte ainult teadmiste, vaid ka ja huvi ja inspiratsiooni kujul – on ju need iga inimese liikumapanev jõud.“

ESERO projekt aitab vastata suurele vajadusele kvalifitseeritud spetsialistide ja professionaalide järele. See on eriti oluline, kuna kosmosevaldkond areneb praegu ajaloo kiireimas tempos ning avab pidevalt uusi võimalusi nii Eestis kui ka Euroopas. Juba praegu on Eesti panustanud mitmesse ESA teadus- ja tehnoloogiaprojekti. Lisaks valmis 2013. aastal Tartu ülikooli tudengite töö tulemusena Eesti esimene satelliit ESTCube-1, olles osa Eesti tudengisatelliidi programmist. 2018. aastal jõudis rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) esimene Eestis arendatud teadusinstrument MyotonPRO, mis võimaldab mõõta lihastoonust. Viimase aja suurimad saavutused on osalus ESA Komeedipüüduri ja Arieli missioonis, panus NASA „Artemise“ programmi ning 7,5 miljoni euro suurune „Horisont 2020“ programmi toetus selleks, et arendada müüontomograaf, mis kasutaks kahjulike röntgenkiirte asemel kosmilist kiirgust.

Eesti koostöö ESA-ga sai alguse koostöölepinguga, mis sõlmiti 20. juunil 2007. Kaheksa aastat hiljem, 2015. aastal sai Eestist ametlikult ESA 21. liikmesriik. ESERO kontorid on 18 ESA liikmesriigis: Austrias, Belgias, Eestis, Hispaanias, Hollandis, Iirimaal, Itaalias, Luksemburgis, Norras, Prantsusmaal, Poolas, Portugalis, Rumeenias, Saksamaal, Soomes, Suurbritannias, Taanis ja Tšehhi Vabariigis. ESERO Eesti partnerid on teaduskeskus AHHAA ja Energia Avastuskeskus.

Rohkem infot ESERO Eesti kohta loe siit.

https://www.facebook.com/eseroeesti

https://www.instagram.com/eestiesero/


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!