Haridussilm sai uue näo

19. märts 2021 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Vaade Haridussilmale. 

2013. aastal loodud Eesti haridusstatistika portaal Haridussilm sai äsja ajakohasema ilme ja selgema struktuuri. Mugavalt navigeeritavas keskkonnas leiab info varasemast kergemini ja kiiremini üles.

Haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja Tatjana Kiilo sõnul on suurim muudatus uue tehnoloogilise platvormi juurutamine − hakati kasutama Power BI lahendust. Uus platvorm võimaldab jätkata arendusi, näiteks lubada andmetele rollipõhist juurdepääsu, koondada platvormi andmelattu teiste registrite ja uuringute andmeid. Kasutajamugavusele mõeldes on loodud uus navigatsiooni kontseptsioon ning valminud raportid, mis annavad kiire ülevaate Eesti hariduse seisust eri valdkondades.

Haridussilma veebirakenduse värskenduskuuri alustati pärast seda, kui kasutajamugavuse analüüsist selgus, et keskkond on küll oluline andmete allikas, kuid andmeid otsida on liiga keeruline ning kasutada pole seda kuigi mugav. Uuendamist vajas ka tehnoloogiline platvorm.

„Eelmisel aastal alustatud arendustööde eesmärk oli võtta kasutusele rakendus, mis võimaldaks luua uusi kvaliteetseid aruandeid väiksema ajakuluga, et vastata kiiremini kasutajate andmevajadustele,“ rääkis Tatjana Kiilo. „Haridusvaldkonnas on andmete ja statistika roll oluliselt kasvanud. Hariduspoliitika kujundamiseks kasutame iga päev Eesti hariduse infosüsteemi ja teiste registrite ning statistikaandmekogude andmeid. Andmed aitavad mõista hariduses toimuvat, seirata strateegiliste eesmärkide täitmist ning hinnata ja prognoosida otsuste mõjusid. Andmete tähtsus kasvab üha enam ka koolipidajate ja -juhtide jaoks. Meie ülesanne on tagada, et asja- ja ajakohased ning kvaliteetsed andmed on otsustajatele kättesaadavad.“

Uuendus jätkub

Haridussilma uuendused on vaid osa pikemast arendusplaanist. Plaanis on arendada nii platvormi sisu kui ka tehnoloogiat vastavalt kasutajatelt saadud tagasisidele ning andmevajadustele. Kavas on hakata looma rollipõhise juurdepääsu lahendust, sügiseks valmivad mitmed uued raportid nii elukestva õppe kui ka digioskuste valdkonnas. Haridusstrateegia elluviimise seireks on hakatud arendama uut indikaatorite moodulit.

„Uus seiremoodul peab aitama õppeasutustel, koolipidajatel ja teistel haridussüsteemi osapooltel aru saada, kuidas tegevused ja otsused mõjutavad kohalikul või asutuse tasandil hariduse käekäiku ning kuidas need hariduseesmärkide saavutamisse panustavad,“ lausus Tatjana Kiilo.

Uue keskkonna loomisega on HTM saanud rohkelt tagasisidet, mis näitab, et vajadus ja huvi Haridussilma kasutada on paljudel sihtrühmadel. Lisaks haridustöötajatele, koolipidajatele ja -juhtidele, kes kasutavad väga sageli Haridussilma andmeid haridusotsuste tegemisel, on keskkond abiks ettevõtjatele, kes otsivad praktikante, sobilike oskustega töötajaid või soovivad ülevaadet, kui palju on mõnel erialal lõpetajaid.

„Eelkõige lapsevanematele ja õppijatele mõeldes oleme aga loonud kooli raportid, mis võimaldavad isikliku õpiteega seotud valikute tegemiseks koolidega tutvuda ning neid ka võrrelda,“ lisas Tatjana Kiilo. „Keskkonna uuendamisel peame silmas eri sihtrühmade vajadusi ning jätkame Haridussilma arendamist nii, et see oleks hea abivahend kõigile vajalike andmete leidmiseks ning hõlbus kasutada.“

Haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna peaeksperdi ja Haridussilma peakasutaja Merike Reiljani sõnul aitab ajakohastatud keskkond teha mugavamalt andmetel tuginevaid tarku haridusotsuseid. „Loodame, et kasutajad kohanevad kiiresti ning leiavad tarviliku info hõlpsasti üles. Kui tekib küsimusi, nõustame ja suuname neid ning oleme tagasiside eest tänulikud,“ ütles Reiljan.

Plaanis on koondada portaali ka ministeeriumi tellitud või läbi viidud andmeanalüüside tulemused. Samuti luuakse ingliskeelne versioon ning mugavalt kasutatavad nutiseadme vaated.

Uuendatud on keskkonna ülesehitus ja aruannetel olevad graafikud, mille abil leiavad kasutajad info kiiremini üles.


  • Haridusstatistika portaal Haridussilm koondab Eesti alus-, üld-, kesk-, kutse- ja kõrghariduse, keele- ja noortevaldkonna statistilised andmed ning tulemuslikkuse näitajad.
  • Portaalist leiab infot õppeasutuste, hariduskulude, õppejõudude, õpetajate ja tugispetsialistide kohta ning analüüside tulemusi: õpetajate palgaanalüüs, tööturule sisenemise edukusega seotud näitajad. Keskkond annab ülevaate haridusstrateegia sihtidest ning nende poole liikumisest. Keskkond sobib igapäevaseks töövahendiks poliitikakujundajatele, haridusspetsialistidele, ajakirjanikele ja kõigile Eesti hariduse huvilistele.
  • Haridussilm aitab näiteks teada saada, kui palju õpilasi aastate lõikes mõnes koolis õppis, kuhu noored edasi õppima suunduvad või milline on konkreetse kutsekooli õpilaste vanuseline või sooline jaotus.
  • Lapsevanemad saavad andmeid kodukoha koolide kohta ning võimaluse koole mitmesuguste näitajate põhjal võrrelda. Portaalis saab võrrelda ka riigieksamite tulemusi ja andmeid õpetajate keskmise palga kohta piirkonniti.
  • Haridussilma portaal: www.haridussilm.ee.
  • Uut keskkonda tutvustav juhendvideo.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!