Meie kooli peamine tööriist on suhtlemine

12. märts 2021 Sirje Kautsaar Rapla gümnaasiumi koolijuht - Kommenteeri artiklit
Rapla gümnaasiumi Stuudiumi suhtlus.

Meie tegevus Rapla gümnaasiumis on läbi mõeldud selliselt, et see toetab kõikide õppijate õppimist. Kevadel hakkasin koolijuhina saatma õppijatele motiveerivaid sõnumeid. Kuna olen jälle üliõpilane, puudutab õppimine distantsilt mind igal sammul. Ilmselt oli neid sõnumeid endalgi vaja. Meie kooli üks eesmärke on arendada ennastjuhtivat õppijat ja seetõttu on meie põhiline tööriist suhtlemine. Üks peamisi soovitusi õppijatele on: „Kui oled hädas, siis küsi abi!“ Seda ütlevad ka vanemad õppijad noorematele.

Augustikuus kavandasime kooli õppeaastasse neli e-õppe nädalat. Esimesel nädalal õppisid kõik distantsilt, teisel olid lõpuklassid koolimajas kontaktõppel, et saaksime neil aidata õppimises järje peale jõuda. See andis õpetajatele lisaressurssi pühenduda lõpuklasside õpetamisele.

E-õppe nädalate otsene kasutegur oli selleski, et meil sai koroonadiagnoosi ainult kolm inimest. Seetõttu oli vähe ka lähikontaktseid, kes pidid kontaktõppest eemale jääma. 

Kõige rohkem oleme pühendanud aega matemaatika õpetamisele. 80% 12. klassi õpilastest on valinud lisakursused riigieksamiks valmistumiseks. Mõlemad nn kordamiskursused on õpetajad üles ehitanud intensiivkursuste põhimõttel: nädala jooksul keskendutakse ainult matemaatikale. Esimene lisakursus on märtsis ja teine mais. 

Inglise keele eksamiks valmistumisel said õppijad võimaluse valida kas B2-taseme riigieksami või C1-taseme rahvusvahelise eksami lisakursuse.

Lõpuklasside toetamiseks on riigieksamiainetes proovieksamid, mis annavad ettekujutuse õpilaste teadmistest ja eksami mahust.

Aeg on põhiline, millest kõigil puudus on. Eesti keele ja kirjanduse õpetaja Maarika Lips teeb Google Meetis eelnevalt valmis veebirühmatoad ja jagab õppijad rühmadesse (aja kokkuhoidmiseks ning sellekski, et sõbrad-sõbrannad kogu aeg ühes rühmas ei oleks).

Veebitubades ringi liikudes on õpetajal võimalik külastada, kuulata ja toetada rühmas toimuvat. Kasutanud on ta seda kirjandusteoste, tekstide, kirjandite analüüsi puhul. Pärast rühmatööd minnakse tagasi ühisesse ruumi, kus rühmad oma tulemused ette kannavad. Elevust on gümnasistidele pakkunud Vocaroo keskkonna kasutamine – oma teksti sisselugemine ja kuulamine ei ole just igapäevane tegevus.

Matemaatikaõpetaja Riina Taidre nägi kevadel kunstiõpetaja käes Wacomi graafikalauda ja tal tekkis idee kasutada seda interaktiivse tahvli asemel (seda õpetajal ju kodus ei ole). Mõeldud-tehtud. Kohe hakkas ta ka videotunde läbi viima. See meeldis õppijatele. Kevadise distantsõppe ajal salvestas õpetaja tunde. Päris mitu õpilast tõi välja, et neid oli hiljem hea vaadata ja see toetas nõrgemaid.

Graafikalaud oli suureks abiks õpilaste tööde tagasisidestamisel. Õpetaja leidis Google Classroomiga ühilduva programmi, kus sai õpilaste pildi- või pdf-failina esitatud töid kerge vaevaga parandada või kommenteerida otse faili kirjutades (parim oli tagasisidestada pdf-failis töid).

Tagasi- ja edasiside

Oleme sel õppeaastal pööranud tavalisest suuremat tähelepanu õpilaste individuaalsele toetamisele edasisidestamise kaudu. Aineõpetajate tagasi- ja edasiside toetab õpitulemuste saavutamist ja lisab õppijatele kindlust. Individuaalne vestlus õpetajaga, eneseanalüüs ja motiveerimine jõustavad õppijat püstitatud eesmärkideni jõudmisel.

Mentorite tugi on samuti oluline, et iga õppija leiaks motivatsiooni ja jõudu õpingutele keskenduda ja tuleks keerulises olukorras toime. 

Detsembrikuust asus osaajaga tööle teine õppenõustaja, kelle pädevuses on eelkõige vaimse tervisega seotud küsimused.

Bioloogiaõpetaja Liis Teubner kirjutab näiteks distantsõppe tööjuhistesse liikumispausid ja tema kogemusel neid ka järgitakse. Liikumine aitab hoida õpimotivatsiooni.

Õppijad hindavad valikainete nädalaid, mis aitavad kohustuslike ainete õppimisse vaheldust tuua: nädala jooksul keskendutakse ainult ühele kursusele. Lõpuklasside jaoks oli vaieldamatu lemmik joogakursus, mida hinnati eelkõige endasse vaatamise ja endaga tegelemise võimaluse pärast.

Oluline on hoida vaimne ja füüsiline elu tasakaalus. Meie õppijail on aidanud muutustega toime tulla n-ö pehmed ained. Need toetavad vaimse ja füüsilise tasakaalu hoidmist.

Ehkki kõik põhiained on olulised, ei tohi nende osakaal muutuda selliseks, et vaimne tasakaal on täiesti kadunud.

Peamine ülesanne on hoida distsipliini: OLE TUNNIS KOHAL ja TEE VAJALIK KOHE ÄRA, nii väldid tegemata asjade kuhjumist. Eesti vanasõna on siinkohal väga asjakohane: tänasida toimetusi ära viska homse varna.

Olen uhke meie õppijate üle, sest väga suur hulk tuleb distantsõppega toime. Hoiame tuge vajajatel pidevalt silma peal, suhtleme, arutame, räägime läbi, lepime kokku. Ja läheme jälle edasi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!