Meistriks Metecis

5. märts 2021 Kaire Mets Tartu kutsehariduskeskuse turundusjuht - Kommenteeri artiklit
Tartu KHK noored Metecis ettevõttepraktikal. Foto: Tartu KHK

On ammu tuntud tõde, et praktilisi oskusi saab õppida ikka harjutades. Seetõttu on ka kutseõppes suur osa praktilisel tööl ja ettevõttepraktikal.

Kui seni õppisid metallitöö ja keevituse spetsialistid esimesed töövõtted selgeks kooli töökojas, siis sel aastal said noored esimesed töötunnid teha hoopis Metecis. Tehasejuht Tambet Lepa sõnul sai idee alguse probleemist, et ettevõttepraktika ei andnud soovitud tulemusi ei tehasele ega ka õpilastele.

„Vana praktikasüsteem ei toiminud, sest ettevõttesse praktikale tulnud õpilastel pole piisavalt seadmetega töötamise kogemust ja nii jäid tähtsamad tööd katsetamata. Tootmise juhtidel polnud paraku aega õpilastega põhjalikult tegelda ja neid tootmisseadmetel välja õpetada, seetõttu suunati nad tihti tegema abitöid. Mõistetav, et koolidel pole nii nüüdisaegseid seadmeid, nagu tänapäeva tööstusettevõtted kasutavad, ja see ei olekski majanduslikult mõistlik. Kallid pingid ei leiaks piisavalt töökäsi. Koolil on võimatu tehnoloogia arenguga võidu joosta,“ nentis Tambet Lepp.

Praktiline õpe koolist tehasesse

Küll aga on ettevõtetel üha kallimate ja paremate seadmete taha vaja kõrgemate teadmiste ja oskustega spetsialiste. Nii sündiski mõte viia praktilised õpingud kohe alguses kooliruumidest Metecisse.

„Kaasasime protsessi oma kogenud tehnoloogid ja insenerid. Saatsime õpetatavate tehnoloogiate, nagu toru- ja lehelaseri ning toru- ja lehepainutuse videod ja infomaterjalid kooli, et õpilastel oleksid sissejuhatavad teoreetilised teadmised olemas. Seejärel tulid õppurid ettevõttesse, kus õpetasime neile kooli õppekava raames selgeks nii tööpinkide opereerimise kui ka detailide valmistamise. Lisaks said nad teadmisi tööohutusest ja kvaliteedikontrollist. Õpilased jaotati neljaliikmelistesse gruppidesse, et kõik saaksid võimalikult vahetu kogemuse.“

Esimesed muljed töökohal läbi viidud õppest on head. Joosep Hiiobi sõnul andis töökohapõhine õpe OÜ Tarmetecis väga palju uusi teadmisi metallitöö pinkide kohta ja hea kogemuse. Martin Leok kinnitas: „Nägin, kuidas töö päriselt käib. Koolis vaatame videoid, kuidas metalli painutatakse, aga Tarmetecis saime ise käed külge panna.“

Noori oodatakse tagasi

Ka tehasejuht Tambet Lepp on optimistlik: „Kevadiseks ettevõttepraktikaks ootame õpilasi meie tehasesse tagasi. Pinkidel töötamise algtõed on neil juba selged saavad hakata tooteid valmistama. Neile õppijatele saame praktikaperioodil pakkuda ka töötasu. Lisaks on väljaõppe saanud poisid oodatud meile tööle, et teenida kooli kõrvalt lisaraha.“ Tambet Lepa sõnul on suur võit, kui kaheksast praktika läbinud õpilasest tuleb hiljem täiskohaga tööle kas või kaks – siis on lähemad eesmärgid saavutatud.

Kaugem eesmärk on muidugi ka. Tootmisettevõtete ja koolide ühine ootus on tõsta metallitöötlemise õppekavade kvaliteeti ja julgustada õpilasi oma tulevikku siduma just metallivaldkonnaga. Tartu linn, kutsehariduskeskus ja Metec on sel teemal pidanud esimesi läbirääkimisi. Aga juba praegu võib öelda, et Metec on nõus projekti kordama, kaasates õppekavasse ka teisi tehnoloogiaid, sealhulgas tööstusrobotite programmeerimine ja opereerimine.

Aga õpilased? Kas neil on soovi õpitud erialal jätkata ja oma oskusi tootmisettevõtetes rakendada? Maksim Danko on kindel: „Näen end erialasel ametikohal töötamas ja raha teenimas.“ Joosep Hiob ja Martin Leok kinnitavad sama. Kui ettevõttepraktika on õpetlik ja inspireeriv, siis on õppijatel hoopis lühem tee oma esimese töökohani.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!