Koolikass mõtiskleb valikainete õpetamisest

30. apr. 2021 Annely Hindrikson Võru gümnaasiumi õppejuht - Kommenteeri artiklit
koolikass

Küsimusi „Olla või mitte olla? Kui olla, siis kuidas?“ on esitanud endale meist igaüks. Kuidas pakkuda oma õpilastele põnevaid ja mitmekesiseid õpivalikuid, kui kool asub kaugel suurtest keskustest; kui lisaks oma inimeste pädevusele tahaks kaasata tõmbekeskuste pädevusi, võimekust ja võimalusi; kui korra või kaks nädalas läbi poolaasta pole võimalik oma põhitöö kõrvalt Võrru sõita?

Jõudsime lahenduseni, mis töötab edukalt juba kuuendat aastat: kolmeperioodiline õppeaasta, igas perioodis üheksa põhiõppeainete nädalat, arvestuste nädal ja valikainete nädal, kusjuures viimase kahe puhul muud õppetööd ei toimu.

Igal õpilasel on võimalus oma eelistustest lähtuvalt valida gümnaasiumis õppides kaheksa valikkursust (3 + 3 + 2). 12. klassis jääb kolmas kursus valimata, sest aprillis algav eksamiperiood seda ei võimalda. Kursuste grupid moodustuvad üldjuhul klassiüleselt, ehk siis läbisegi on nii 10., 11. kui 12. klassi õpilased, mis loob eelduse teistlaadse kogemuse saamiseks, kommunikatsiooni ja koostöö tekkeks. Erandiks on A1–A2 keeleoskustasemel võõrkeel (prantsuse, hispaania), mis on paigutatud põhitunniplaani ja mille valimisel peab õpilane osalema ka valikainete nädalatel.

Läbirääkimisi uue õppeaasta valikkursuste teemal peame augustis ning septembri esimeseks nädalaks on valikkursuste kavad valmis. Seejärel need korrastatakse/ühtlustatakse, pannakse üles õpilastele tutvumiseks ning hilisemaks valikute tegemiseks elektroonilises valimiskeskkonnas. Valimisel peetakse silmas tervet õppeaastat ning märgitakse kolm eelistust igas perioodis. Nende põhjal moodustatakse grupid, üle- või ka alatäitumise korral läheb käiku õpilaste teine ja kolmas valik, mõnel juhul tuleb ka ümber valida.

Kursuste mahtude ühtlustamiseks oleme kokku leppinud nii kontakt- kui iseseisva töö tundide arvus, ka teavitab õpetaja õpilasi kohe algul sellest, milline on kursuse korraldus, millised tegevused on tarvilikud, et kursus läbitud saaks. Hinnatakse mitteeristavalt.

Hulk partnereid

Valikaineid neil eraldi nädalatel (novembris, märtsis ja juuni algul) õpetavad nii Võru gümnaasiumi õpetajad kui koostööpartnerid, kelle hulka kuuluvad / on kuulunud kuue aasta jooksul näiteks Tartu tervishoiu kõrgkool, Tartu ülikooli turundusklubi, TÜ väitlusklubi, Psühhobuss, TÜ arheoloogia instituut, Võru Kuperjanovi jalaväepataljon, Kaitseliidu Võrumaa malev, Võru Instituut, Võrumaa kutsehariduskeskus, Edumus, Changemakers, ettevõtjad, lapsevanemad, vilistlased. Igal aastal on õpilastel valida ligi 50 valikkursuse vahel (üks kursus viie õpilase kohta), ühes perioodis avame u 15 kursust. Suurema osalejate arvuga kursuste arvelt saavad võimaluse ka väikesed n-ö nišikursused.

Oleme püüdnud ühelt poolt toetada valikainete kaudu põhiainete omandamist (nt praktiline keemia, bioloogia välipraktikum, inimese anatoomia ja füsioloogia, lihtsate vahenditega praktiline füüsika, inglise keel ja kultuur filmis vm), teisalt tutvustada huvitavaid valdkondi (nt turundus, psühholoogia, meedia, arheoloogia, rahatarkus).

Oleme huvilistele pakkunud võimalust tegeleda nädala jooksul oma meelisvaldkonnaga (muusika, sport, programmeerimine, fotograafia, multimeedia), loovuse vabastamiseks ja enese paremaks tundmaõppimiseks on valikus loovkirjutamine, loova elu praktikum, jooga ja meditatsioon, argimaagia jm. Õpilastel on võimalus viia end kurssi tervisliku toitumise põhimõtetega ja neid praktiseerida, õppida hindama inimese terviseseisundit ning andma esmaabi, panna end proovile erandlikes tingimustes riigikaitse välilaagris, ellujäämismatkadel metsas nii sügisel, talvel kui kevadel.

Valikainete nädalal tegutsevad noored tavapärasest teistsuguses rütmis. Koolikell sel nädalal ei helise, igaüks toimetab omas nurgas, mõned päevad venivad päris pikaks, aga huvilised ajast ei küsi. Asjasse mittepuutuvad hakkavad tundma haiglaslikku huvi, millega siin majas küll tegeletakse. Kes asjaga seotud, kõnnivad ringi, äraseletatud nägu peas. Mõnest ruumist võib kuulda rõkatusi, mõnest imbub välja magusmõrkjat lõhna, teised on helidest küllastunud. Nädala lõpu poole tullakse rohkem nähtavale ja näidatakse, millega selle aja jooksul on tegeldud: kes on korraldanud laste kergejõustiku mitmevõistluse, kes paneb üles fotonäituse, kes on katsetanud ja tööle saanud Goldbergi masina, kes lõpetavad kursuse läbirääkimiste duelliga, kes annavad uhke kontserdi, ja ikka samal viisil edasi.

Sel nädalal saavad õpilased endast hoopis teisel viisil teadlikumaks, kogevad loomisrõõmu, vaimustust, mõnel juhul kergendust, võib kohata eneseületamise pingest vabastavaid pisaraid. Ikka ja jälle tõdeme neil nädalatel, kui palju andekaid noori meil õpib ja milline sünergia võib nende koostoimetamisest tekkida. Ka võimaldab saadud positiivne laeng alustada uue energiaga järgmist õppeperioodi.

Oleme saanud esimese valikainete nädala kogemuse ka distantsõppel: saime hakkama ja asjaolusid arvestades kenasti, aga selle nädala väärtus selgub siiski kontaktõppel olles.

Kuigi valikainete nädalate süsteem töötab kenasti, oleme mõelnud, et valikud ja võimalused võiksid jõuda rohkem ka põhiõppetöösse: õpetajad näevad neid ja pakuvad õpilastele välja, õpilased väärtustavad neid valikuid ning võtavad ka vastu.

Koolikassi mõtted pani kirja Annely Hindrikson, Võru gümnaasiumi õppejuht


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!