Eesniitja heinateol

7. mai 2021 Terje Hallik Miina Härma gümnaasiumi õppejuht (ametis aastast 2014) - Kommenteeri artiklit
Terje Hallik.

Õppejuhi ülesanded erinevad kooliti. Plusse ja miinuseid on nii vertikaalsel kui horisontaalsel töökorraldusel. Vertikaalse puhul tegeleb õppejuht kindlate valdkondadega läbi kõikide kooliastmete. See on võimalik koolides, kus on mitu õppejuhti. Vertikaalselt korraldatud töö eelis on, et õppejuht saab olla kursis eri kooliastmete eripäradega, näha üldharidussüsteemi tervikuna ja mõista kõigi kooliastmete vastutust järgnevate ees.

MHG-s on läinud kuidagi loomulikult nii, et üks õppejuht (arendusjuht) tegeleb rohkem õpetajate ja praktikantide toetamise ja arenguvestlustega, tagasiside ja uuringutega ning teine igapäevase koolitöö korraldamisega. Olgu selleks siis tasemetööde, lõpu-, riigi-, kooli-, rahvusvaheliste, proovi- ning sisseastumiskatsete korraldamine või lõputunnistuste koostamine. Tunniplaani koostamine kui juhtimisinstrument on paljudes koolides endiselt õppejuhi ülesanne. MHG-s mitte, aga samas tuleb anda sisendit tunniplaani koostamiseks (õpetajate koormused, õppeaasta kursuste plaan jne).

Põnev ja loominguline on kooli alusdokumentide uuendamine (õppekava arendamine on peaaegu et katkematu töö) või lausa uute väljamõtlemine (näiteks andekate poliitika või distantsõppe korralduse välja töötamine) ning analüüside ja kokkuvõtete tegemine.

Õppejuht on nagu eesniitja heinateol, kes määrab ära töö tempo ja selle, kui laia kaarega niitma hakatakse. Samas peab ta suutma vaadata selja taha, et näha, kas teised ikka järele jõuavad. On hea, kui õppejuhil on mõni teema, milles ta on oma majas kõige asjatundlikum. Tal on lihtsam oma ideid ellu rakendada, kui näitab ise eeskuju. Ei kujuta ette, et saaksin olla näiteks kriteeriumipõhise hindamise eestkõneleja või kiita Google Classroomi, kui ise tunde ei annaks ja neid ei rakendaks.

Suur roll õppejuhi töös on suhtlemisel. Olgu siis õpetajate, õpilaste või kooli kogukonna ja avalikkusega laiemalt. Õppejuht kui kooli parimate praktikate jagaja, MHG-s ka meediatöös aktiivne panustaja (iganädalane infoleht, kooli kodulehe ja sotsiaalmeedia haldamine jne). Oluline on kontakt õpilastega. On hea, kui tunned oma kooli õpilasi. Kuidas seda saavutada? Anna mõnda kursust või ainet, valmista õpilasi ette olümpiaadiks või juhenda nende uurimistöid. Lõppude lõpuks, koolis töötame ikka oma õpilaste pärast, mitte mingist umbmäärasest vajadusest õpetada või juhtida.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!