Loodusmetafoorid.ee toob eesti keele- ja elurikkuse pinnale

28. mai 2021 Tallinna Ülikool - Kommenteeri artiklit

Tallinna ülikooli tudengite eestvõttel on valmis saanud eesti loodusmetafoore koondav veebileht loodusmetafoorid.ee. Projekti eesmärk on säilitada ja tutvustada eesti keelerikkust tähendusülekannetega ning eesti keelele omaselt on fookuses just loodusmetafoorid. Koduleht on mõeldud tutvustavaks abivahendiks eesti keele õppijatele ja õpetajatele ning on omamoodi austusavaldus eesti keele ja elurikkusele.

Eesti keel ja Eesti loodus on midagi nii omast ja lähedast, et igapäevaelus ei pruugi me nende ilu ja veel vähem seotust tähelegi panna. Keel kasutab metafoore ehk tähendusülekandeid enda rikastamiseks ning iga keel on just selle maa keel. Eesti keel on senini olnud paljuski just looduse keel.

Tallinna ülikooli keele- ja loodushuviline naiskond on ühele veebilehele kokku toonud väikese sissevaate eesti loodusmetafooride maailma. Sõnaotsingu käigus katsuti puudutada kogu ümbritseva looduse spektrit ning selle kaudu aduda, kas eesti keel ammutab enam inspiratsiooni taevast või maast, loomadest-lindudest või oleme metsarahvas ka metafooride vaates.

Projekti eesmärk on eesti keeles esinevaid loodusmetafoore märgata, mõista, tähtsustada ning nende olemust laiemalt tutvustada. Seda suurendamaks eelkõige noorema generatsiooni keelehuvi ja -taju ning kõnetada ka eesti keelt emakeelena mitterääkivaid inimesi, kellele metafooridega edasi anda eesti keele sügavust ning tutvustada seeläbi eestlaste loodusearmastusest tulenevat mõttemaailma.

Projekti mentor keeleteadlane Mari Uusküla näeb lisaks metafooride tutvustamisele ettevõtmises kasu ka teaduse aspektis: „Loodusmetafoorid.ee on lisaks metafoore koondavale allikvarale hea sissevaade mõistemetafooride olemuse selgitamisel.“ Loodusgeograaf Reimo Rivis, kes tudengeid loodusgeograafina nõustas, leiab, et veebileht on märkimisväärne just seetõttu, et juhib tähelepanu eesti keele- ja elurikkuse sümbioosile. 

Loodusmetafooride projekt sündis Tallinna ülikooli ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus) projektide raames. Kodulehele jõudnud metafoore tähendati üles nii inimeste igapäevasest kõnest, Eesti autorite loodud ilukirjandusest kui ka sotsiaal- ja tavameediast. Metafooride tähenduse avamisel kasutati Sõnaveebi, fraseoloogiasõnaraamatut ja eesti keele seletavat sõnaraamatut. Sügissemestril soovitakse loodusmetafooride varasalve täiendada koos gümnaasiumiõpilastega ning võtta vaatluse alla ka uudsed autorimetafoorid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!