Opiqu lõksus

28. mai 2021 Vaido Niinesalu Maardu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja - 2 kommentaari
Vaido Niinesalu.

Viimastel nädalatel on tekitanud palju ärevust teema, et kasutajatele seni tasuta olnud Opiqu platvorm muutub sügisest tasuliseks. Kõik algas justkui muuseas sellega, et õppekeskkonda esindav organisatsioon Star Cloud OÜ korraldas omavalitsuste haridusjuhtidele Opiqu kasutamise võimalusi tutvustava veebiseminari. Osalesin seal minagi ning kuulasin-vaatasin, mida pakutakse.

Sündmuse lõpupoole hakati rääkima hindadest, mis tekitas osalejates erinevaid emotsioone. Umbes nädal hiljem korraldas Eesti linnade ja valdade liit koostöös haridusministeeriumiga samal teemal infopäeva. Minu jaoks selgus alles siis kogu tõde. Nimelt soovib digitaalse õppevara turul pea monopoolse seisundi saavutanud Star Cloud haridusministeeriumiga varem kokkulepitud litsentsitasusid märkimisväärselt tõsta, mistõttu leping katkeb. Omavalitsustele ja koolidele pakutav litsentsihind on varasemast üle nelja korra kõrgem.

Kindlasti mängib kujunenud olukorras rolli koroonapandeemia käigus rakendatud distantsõpe ja märkimisväärne digiõppematerjalide kasutamise kasv. Kuidas edasi minna?! Arvan, et kindlasti ei tohiks turumajanduslikus ühiskonnas ühe erafirma provokatsioonile alluda. Üks ettevõte ei peaks dikteerima ühiskonnale hindu, vaid võimalik uus hind kujunema kasutajatel erinevate võimaluste vahel valides ja sobivat hinnataset läbi rääkides. Kindlasti peavad koolid analüüsima, milliseid õppevahendeid on mõistlik kasutada ning millele raha kulutada.

Tagantjärele targana peaks HTM järele mõtlema, kui ratsionaalne oli ühe ettevõttega sellist lepingut sõlmida, mis võimaldas neil oma platvormi arendada ja võrreldes konkurentidega tunduvalt paremaks ja atraktiivsemaks muutuda. Star Cloudi inimestele ei saa ette heita, et nad kujunenud olukorra oma toote arendamise huvides ära kasutasid. Probleemi ei oleks, kui Opiqu keskkond kuuluks riigile. Samas on teada HTM-i seisukoht, et õppematerjalide turg on vaba.

Õpetajad on harjunud Opiqut kasutama, see on seotud ka Stuudiumiga ja väga raske oleks sügisest ilma sisseharjunud võimaluseta õppetööd korraldama hakata. Tean, et linnade ja valdade liit tegeleb probleemiga edasi, mida näitab ka 21. mail tehtud omavalitsuste, ministeeriumi riigikoolide osakonna ning haridusühenduste ja -liitude pöördumine Opiqu ja Foxcademy juhtide poole. Tegu on tõsise probleemiga, sest oleme tahtmatult sattunud ühe väikese ettevõtte lõksu. Loodame, et sügiseks on osapooli rahuldav lahendus olemas.

Järgmine sama erutav teema on haridusasutuste ventilatsioon, millele lahendust leida on märksa kulukam.


2 kommentaari teemale “Opiqu lõksus”

  1. Henno ütleb:

    Kapitalism , ei muud.
    Isiklikult ei kasuta seda opiq-ut. Diplom on hea. Pea ka. Parem , kui opiq. Lärm lõpeb sellega, et ministeerium maksab hinnatõusu kinni. Selle asemel võiks õpetajate palka tõsta.

  2. Henno ütleb:

    Ettepanek. Need , kes opiq-ut ei kasuta, võiksid kokkuhoitud raha endale saada.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!