Täna pole koolide puudulik ventilatsioon probleem: 150 Eesti kooli saadab lapsed õue õppima

20. mai 2021 TÜ liikumislabor - Kommenteeri artiklit

20. mail toimuv rahvusvaheline õuesõppepäev „Empty classroom day“ jõudis tänavu esmakordselt Eestisse. Õuesõppepäeva puhul plaanib 150 kooli üle riigi õppetöö kas tervenisti või osaliselt õue suunata. Päeva jooksul koolihoovides ja parkides kasutust leidvaid ideid ja metoodikaid ning õpetajate ja õpilaste kogemusi koondav veebikeskkond jääb õpetajaid toetama ka tavalistel koolipäevadel, andes panuse õuesõppe normaliseerimiseks koroonatingimustes.

Kuigi sajad teadusuuringud on näidanud õuesõppe kasulikku mõju laste õppimis- ja keskendumisvõimele, akadeemilistele saavutustele, suhtlusoskustele, vaimsele ja füüsilisele tervisele ning üldisele heaolule, pole õues õppetöö kuulunud tavapärase hariduselu juurde. Koroonakriisis on aga kitsastest, sageli puuduliku ventilatsiooniga koolimajadest saanud potentsiaalsed viiruskolded. Sel nädalal taastus kontaktõpe kõigis kooliastmetes ning tõi taas kord kaasa õhutamis- ja distantsiküsimused.

Uudses olukorras on paljud koolid ja koolipidajad, kuid ka haridus- ja teadusministeerium näinud igapäevases õuesõppes head ja kulutõhusat võimalust õppetööd ohutult läbi viia. Õpetajate jaoks on igapäevane õuesõpe aga väljakutse ja nad näevad vajadust metoodilise toe järele. „Rahvusvaheline õuesõppepäev sattus Eestis just õigele ajale,“ selgitas Gerttu Vaher, kes on „Liikuma kutsuva kooli“ koolitaja ja õuesõppepäeva eestvedaja. „Päeva jooksul saavad koolid ja õpetajad jagada nii metoodikaid, nippe kui kogemusi, mis aitab ka õueõppega vähem kokku puutunud pedagoogidel teha esimesi katsetusi ning uue olukorraga paremini toime tulla.“ 

Vähem oluline pole üheaegsest tegutsemisest saadav emotsionaalne tugi: „Võimas on tunda, et samal ajal kui mina ja minu õpilased õues õpivad, tegutsevad mujal Eestis teised õpetajad ja õpilased,“ selgitas Vaher, kes töötab ka ise klassiõpetajana. 

Õuesõppepäevast osavõtust on teatanud 150 kooli ning päeva jooksul katsetatud nippe, metoodikaid ja kogemusi jagatakse ühises veebikeskkonnas teiste koolidega, andes sedasi panuse kõigile kättesaadava õuesõppemetoodika laiendamiseks ning õuesõppe muutmiseks Eesti koolielu tavapäraseks osaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!