Tasuta videoloeng „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises

7. mai 2021 Tartu ülikooli teaduskool - Kommenteeri artiklit

12. mail kell 11 on kooliõpilastel ja teistel huvilistel võimalus osa saada Euroopa päevale pühendatud tasuta videoloengust „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises“. Tartu ülikooli teaduskooli korraldatavas loengus tutvustab professor Siim Kallas euro tekkelugu, praegust olukorda ja tulevikuväljavaateid.

Iga aasta 9. mail peetaval Euroopa päeval väärtustatakse eriliselt rahu ja ühtsust Euroopas. 1950. aastal esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman just sel päeval Pariisis oma deklaratsiooni organiseeritud ja tihedate majandussidemetega Euroopast, mida peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks. Palju aega hiljem võeti ühisvaluutana kasutusele euro.

Videoloengus „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises“ kuuleme, millised sündmused viisid euro tekkeni, mis suunas rahandussüsteem tervikuna areneb ning kuidas tuleks eurot reformida, et see vastaks endiselt Euroopa rahvamajanduse vajadustele ja ootustele. Loengu teema haakub 9. mail algava Euroopa tuleviku teemalise konverentsiga, millega kutsutakse Euroopa kodanikke arutlema Euroopa tulevikku puudutavatel olulistel teemadel. Seetõttu on igati päevakohane mõtiskleda 12. mail ka ühisvääringu ja selle tähenduse üle Euroopa pidevalt muutuvas majandussüsteemis.

Lisaks räägib Euroopa Komisjoni endine asepresident, kuidas on Euroopa elanike suhtumine eurosse aja jooksul muutunud ja millised riigid võivad lähitulevikus euro kasutusele võtta. Mõistagi tuleb juttu ka sellest, millist mõju on eurole avaldanud COVID-19 pandeemia.

Mõte Euroopa päeva tähistava veebiloengu korraldamiseks tekkis Euroopa Parlamendi Eesti bürool möödunud kevadel, mil Schumani deklaratsioonist möödus 70 aastat. „Tänase Euroopa mõistmiseks on vajalik tunda meie ühist ajalugu ning seetõttu valisime eelmise aasta loengu peateemaks 20. sajandi esimese poole Euroopa ajaloosündmused, millest sündinud kriisid ja ideed olid Schumani deklaratsiooni ajendiks. Kuna antud teema on ühtlasi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õppekava osa, siis leidsime, et distantsõppe olukorras oleks kõige parem viis seda teemat käsitleda loengu ja arutelu läbiviimine,“ rääkis Euroopa Parlamendi Eesti büroo avalikkussuhete nõunik Anno Aedmaa. Koostöös Tartu ülikooli teaduskooli ning ajaloo ja arheoloogia instituudiga sündis videoloeng globaalsete kriiside mõjust ühiskonna protsessidele.

Toonase loengu raames toimunud sisutihe ettekanne, elav arutelu ning positiivne tagasiside näitas nii õpilaste kui ka õpetajate huvi Euroopa teemade vastu. Sel aastal otsustati koostööd jätkata, korraldades taas loengu ühel Euroopat ühendaval teemal. Tartu ülikooli teaduskooli arendus- ja koostöö peaspetsialisti Jaanus Sepa sõnul võtab seekordne loeng luubi alla Euroopa Liidu ühisraha ja pakub üldharivaid teadmisi Euroopa Liidu toimimispõhimõtetest. „Loengu juurde loodav tööleht aitab õpetajatel loengut õppetöösse lõimida ja teemat kinnistada. Videoloeng jääb järelvaadatavaks ja seda saab edaspidi koos töölehega kasutada ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundides õppematerjalina,“ rääkis Sepp.

Loeng kestab umbes 40 minutit, misjärel vastab professor Kallas kuulajate küsimustele.

Tasuta videoloeng on eelkõige mõeldud gümnaasiumiõpilastele, ent seda on oodatud kuulama ka kõik teised huvilised. Loeng toimub Microsoft Teamsi vahendusel ja seda saab jälgida aadressil https://bit.ly/3gJJALb.

Töölehe saab alatest 10. maist alla laadida teaduskooli kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!