TLÜ digitehnoloogiate instituut

31. mai 2021 TLÜ digitehnoloogiate instituut - Kommenteeri artiklit

Uus õppevara õpetab lapsi raalmõtlema ja liitreaalsust märkama
Tallinna ülikooli informaatikaõpetaja ja haridustehnoloogia magistriüliõpilased on pannud kokku digitaalsed õppematerjalid lasteaedadele ja koolidele. „Õppevara on tasuta kasutamiseks ja kõigile kättesaadav E-koolikotis,“ kinnitas Tallinna ülikooli haridustehnoloogia vanemteadur Mart Laanpere.
Interaktiivsed materjalid valmisid digiõppevara kursusel rühmatööna. „Kõik materjalid on seotud informaatikaga ‒ näiteks, kuidas õpetada raalmõtlemist ja rakendada seda eri õppeainetes. Veel selgitatakse õpilastele asjade interneti tööpõhimõtet ja liitreaalsuse kasutamisvõimalusi. Õppevarast leiab nii näitlikke videoid, pilte kui ka interaktiivseid õppemänge,” tutvustas Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi haridustehnoloogia vanemteadur Mart Laanpere.
Kõik digiõppekursusel valminud materjalid on Laanpere kinnitusel tasuta kasutamiseks üleval õppekeskkonnas e-koolikott.ee.
Õppevara üks koostaja, informaatikaõpetaja magistriõppe esimese aasta tudeng Reelika Väli ütles, et nende rühm valis teemaks liitreaalsuse ning selle kasutamisvõimalused.
„Minu enda jaoks tundus liitreaalsus teemana, millest küll aeg-ajalt räägitakse, aga kas pigem kui tuleviku tehnoloogiast või siis tuuakse esile tuntud liitreaalsusmäng Pokemon Go. Tegelikult kohtab meie elus liitreaalsust väga paljudes valdkondades juba praegu. Näiteks toitlustusettevõtted kasutavad liitreaalsuse rakendusi menüü tutvustamiseks ja tellitava toidu visualiseerimiseks, ehituses ja tööstuses saab liitreaalsuse abil avastada tootmis- või konstruktsioonivigu ja logistikaettevõtetes teeb liitreaalsus vajalike toodete laohoonest ülesleidmise palju lihtsamaks. Liitreaalsus võimaldab sisustuspoest mööblit tellides oma kodus virtuaalselt katsetada, kuhu uus diivan kõige paremini sobib, ja proovida uusi riideid neid selga tõmbamata,“ rääkis Väli.
„Oma õppematerjalides seletame lahti, mida see termin tähendab, kuidas liitreaalsus töötab ja kuidas õpilane sellega kokku võib puutuda. Oluline on ka aru saada, et liitreaalsus ei tähenda ainult meelelahutust, vaid võib olla imeliselt kasulik nii õpilasele endale kui eri eluvaldkondade spetsialistidele,“ lisas ta.
Väli sõnul ei ole tänapäeval informaatikavaldkonna teadmiste ja oskusteta võimalik toime tulla. „Mitmesugused seadmed, internet ja nendega seotud teenused ning võimalused on juba ammu igapäevaelu loomulik osa. Seetõttu peaks ka informaatikat puudutavad teadmised olema osa neist, millega õpilane ühel päeval iseseisvasse ellu astub.“

Informaatikaõpetajate vastuvõtt algab peagi
Otsusega tulla õppima informaatikaõpetajaks on Reelika Väli rahul. „Olen nüüd magistrikraadi poole pürgimisega täpselt poole peale jõudnud ja möödunud ajale tagasi vaadates võin öelda, et on olnud väga sisutihe aasta suurepäraste õppejõudude käe all. Olen lihvinud nii oma õpetajaoskusi kui seda, kuidas kohandada õppetegevust igale õppijale jõukohaseks.“
Tallinna ülikool pakub informaatikaõpetaja diplomi omandamiseks erinevaid õppekavasid. „Kaheaastane magistriõpe sobib hästi neile bakalaureusekraadiga inimestele, kel huvi informaatika õpetamise vastu, kuid puudub õpetajakutse. Meie magistriõppes saab tudeng õpetaja kvalifikatsiooni koos lisaerialaga.“ Laanpere sõnul on varasemate aastate sisseastujate seas olnud nii IT-spetsialiste, haridustehnolooge, tehnoloogia huviringide juhendajaid kui ka täiesti teiste elualade inimesi.
Informaatikaõpetaja magistriõppes saab tudeng valida endale lisaks matemaatikaõpetaja, ühiskonnaõpetaja või haridustehnoloogi lisaeriala.
Kaheaastasele magistriõppe kõrval pakub instituut alates augustist ka üheaastast ümberõpet, mille eesmärk on anda teiste ainete õpetajatele, kellel juba pedagoogiline haridus, informaatikaõpetaja kutse. Mart Laanpere sõnul on see suund loodud tegevõpetajatele, kes soovivad omandada lisakvalifikatsiooni ja saavad hiljem õpetada mitut õppeainet.
Informaatikaõpetaja magistriõppe sisseastumisavaldusi saab esitada alates 21. juunist. Kandideerimine informaatikaõpetaja lisaeriala täiendusõppesse on juba avatud. Sisseastumisinfo on leitav Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi kodulehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!