Virumaa kolledž lisas terminisüsteemi 30 uut keemia mõistet

18. mai 2021 TalTech - Kommenteeri artiklit

TalTechi Virumaa kolledžis valmis keemiatehnoloogia erialakeele kogumik koos õpetajaraamatuga ning Eesti Keele Instituudi Ekilexi sõnastiku- ja terminibaasisüsteemi sisestati 30 keemiamõistet ja definitsiooni.

Erialakeele kogumikus käsitletakse teemadest aine ehitust ja füüsikalisi omadusi, keemilisi protsesse ja hüdrodünaamikat, alateemadena sealjuures põhimõisteid ja vedeliku omadusi, põlevkivi ja keemilis-tehnoloogilist protsessi. Igas peatükis on temaatiline tekst, mille omandamist toetavad lugemiseelsed ja -järgsed ülesanded. Iga teema võimaldab harjutada rääkimist, küsimuste moodustamist ja neile vastamist. Õppija koostab küsimusi ja lauseid, õpib mõttekaarte koostades looma seoseid, arendab suulise erialakeele väljendusoskust paarisvestluses, täidab lünkharjutusi ning isiklikku sõnastikku. 

Tegemist on lõimitud aine- ja erialakeele õppe teksti- ja terminikogumikuga, mille õppija eesti keele tase peaks olema vähemalt B1. Kogumiku juurde kuulub õpetajaraamat.

„Soovitame kogumikku kõikidele, kes tahavad täiendada oma teadmisi keemiatehnoloogia valdkonnas, omandada uusi termineid ja definitsioone. Loodame, et see saab olema oluline õppematerjal üldhariduskoolide keemiatundides, aga ka eri ülikoolide keemiakursustel,“ selgitas Virumaa kolledži eesti keele lektor ja humanitaarainete töörühma juht Ingrid Prees.  

Kogumiku lõpus olevad terminid koos mõistekirjetega on sisestatud Eesti Keele Instituudi sõnastiku- ja terminibaasisüsteemi Ekilex. Teiste seas lisati sellised sõnad nagu „molaalsus“ ja „molaarsus“, „adhesioonijõud“, „geomeetriline“ ehk „kõrgussurve“ ja „titrant“. Sisestatud sõnad on pärit kogumiku tekstidest, mille teemasid ja termineid eestikeelses erialakirjanduses ei olnud, kuid mida käsitletakse TalTechi Virumaa kolledži keemiatehnoloogia eriala tundides. 

„Terminitööd tuleb teha mõistepõhiselt. Kasutasime Eesti Keele Instituudi terminitöö soovitusi ja mõistekirje kontrollnimekirja ning lisasime definitsioonid,“ selgitas TalTech Virumaa kolledži keemiatehnoloogia õppekava programmijuht ja lektor Antonina Zguro.

Kogumiku tutvustamiseks korraldatakse 20. mail kella 14‒15.30 veebiseminar keemiaõpetajatele, õppejõududele ja spetsialistidele. Kogumik pannakse üles kolledži kodulehele ja seda on võimalik alla laadida. Lisainfo seminari kohta vaata SIIN.

Kogumiku ja õpetajaraamatu koostasid Virumaa kolledži humanitaarainete ning keemiatehnoloogia ja kütuste tehnoloogia töörühm. Kogumiku valmimist rahastas haridus- ja teadusministeerium keeleprogrammi kaudu.  


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!