IT Akadeemia loob kutseharidusele uut õppevara

11. juuni 2021 Karin Kuldmets, haridus- ja noorteameti IT Akadeemia õppevara projektijuht ja Signe Ambre, programmijuht - Kommenteeri artiklit
Foto: Scanpix / Tanel Meos / Ekspress Meedia

IT Akadeemia kutsehariduse programmis on valmimas esimesed uuenduslikud õppematerjalid. Praeguseks on uuendatud põhikoolijärgsed tarkvaraarendaja ning IT-süsteemide spetsialisti õppekavad, järgmise suure sammuna võetakse ette mooduli „Programmeerimise alused“ õppematerjalide loomine.

Kuna Eesti IKT (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia) sektoris on vaja juurde hea kvalifikatsiooniga spetsialiste, on IT Akadeemia programmi raames käivitatud kutsehariduse katseprogramm. Selle eesmärk on aidata kaasa IT-kutsekeskhariduse edendamisele, et õppima asumine oleks atraktiivne, õppekavad ja õppetöö läbiviimine kvaliteetsed ning õppijad suunduksid pärast lõpetamist nii tööjõuturule kui ka kõrghariduses edasi õppima.

Praeguseks on uuendatud põhikoolijärgsed tarkvaraarendaja ning IT-süsteemide spetsialisti õppekavad, millel õpe kestab neli aastat ning mida õpetatakse Tallinna polütehnikumis, Tartu kutsehariduskeskuses ja Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses.

Et uutel õppekavadel õppimist ja õpetamist toetada, on äärmiselt vajalik nüüdisaegne, süsteemne ja terviklik õppevara, mis toetaks uuenduslike õpimetoodikate rakendamist ja arvestaks tänapäeva IT-töömaailma olemust.

Digiõppematerjalide loomiseks selgitasime eelmisel aastal välja, milliste moodulite õppevara õpetajad kõige enam ootavad. Selle tulemusel alustati mooduli „IT-valdkonna alusteadmised“ materjalidega, mille väljatöötamise eestvedaja on programmi üks partnerkoole – Tartu KHK. Kaasatud on ka Tallinna polütehnikum ning Ida-Viru KHK, et maksimeerida sisuteadmine ja mitmesuguste metoodikate kasutamine loomeprotsessis. Valminud on eri tüüpi õpiülesanded ning laborijuhendid, suve lõpuks valmivad ka interaktiivsed esitlused, teoreetiline materjal ning enesekontrolli testid, samuti juhendmaterjal õpetajale.

Väga olulisel kohal on materjalide testimine õppetöös. Siinkohal löövad kaasa kõik partnerkoolid, samuti kaasame teisi kutsekoole, kes eriala õpetavad. Alustatud töö peaks lõpusirgele jõudma selle aasta lõpuks, mil digitaalsed õppematerjalid on testitud, koolidele kättesaadavaks tehtud ning õpetajad materjali kasutama koolitatud.

Järgmise suure ampsuna võetakse ette mooduli „Programmeerimise alused“ õppematerjalide loomine. Kaasame ülikoole ning nende teadmisi ja õppematerjalide loomise kogemust. Protsessi veab Tallinna tehnikaülikool, loodavas sisus kohandatakse ka Tallinna ülikooli ning Tartu ülikooli olemasolevat õppevara. Hea koostöö ülikoolidega on oluline ka programmi laiemas vaates, sest see aitab tekitada ja hoida lõpetajate motivatsiooni jätkata õpinguid rakenduskõrghariduses või bakalaureuseõppes. „Programmeerimise aluste“ mooduli õppematerjalid valmivad 2022. aastal.

Peatselt hakatakse looma veel kahe mooduli ‒ „Hajusrakenduste alused“ ning „Programmeerimine II“ ‒ õppematerjale. Ka need materjalid valmivad koostöiselt ning arvestades tööandjate ootusi vilistlaste oskustele.

Juba valminud digitaalseid õppematerjale tutvustatakse kutsehariduse õpetajatele 23. ja 24. augustil Põhja-Eestis toimuvas suvekoolis. Kavas on rääkida tervikust, mis valmimas, ning korraldada praktiline töötuba, et õpetajad saaksid n-ö käega katsuda materjali, mida õppetöö läbiviimisel kasutada. Suvekooli lisainfo on haridus- ja noorteameti (HARNO) täiendkoolituste infosüsteemis Juhan. Osalema on oodatud IT-valdkonna õpetajad ning õppekavade juhid ning registreerumine on avatud 29. juunini.

IT Akadeemia on Eesti riigi, ülikoolide, kutsekoolide ja IKT-sektori ettevõtete koostööprogramm IKT-kutse- ja kõrghariduse kvaliteedi ning konkurentsivõime tõstmiseks, vajaliku tööjõuressursi tagamiseks ja valdkonna teaduse arendamiseks. Programmi koordineerib haridus- ja noorteamet ning rahastab haridus- ja teadusministeerium. Kutsehariduse õppevara luuakse Euroopa sotsiaalfondi meetme „Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“ raames.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!