Palgakorralduse muudatused on õigustatud

18. juuni 2021 Mare Tamm Juhendi üks koostajaid ja selle katsetamises osalenud Elva vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja - Kommenteeri artiklit

Mida muudab õpetajate töö- ja palgakorralduse nüüdisajastamise juhend õpetaja ja koolijuhi jaoks?

Juhendi üks koostajaid ja selle katsetamises osalenud Elva vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Mare Tamm:

Mare Tamm.

Jagame praeguses Eesti ühiskonnas üsna üksmeelselt seisukohta, et iga õpetaja väärib oma töö eest parimat tasu. Kuid õpetaja loodav väärtus on enam kui lihtsalt tunniandmine ja õpetaja töö eest makstav tasu peaks moodustama ühtse terviku. 

Ka iga omavalitsus saab väärtustada õpetaja tööd. Õpetajate palgakorralduse teema puudutas meid Elvas siis, kui mõistsime, et kuni meil puuduvad ühtsed palgakorralduse alused, ei saa me mõjutada koolide üldist töökultuuri ega toetada õpetajaid. 

Projekti läbiviimise käigus kohtusime mitmel korral õpetajate ametiühingu esindajatega ja tõdesime, et väga paljud õpetajad on oma igakuise töötasu suhtes veel üsna ebakindlad. Liiga palju muutujaid võib mõjutada pedagoogi töötasu kuude lõikes, lisatasude rohkus või vähesus määrab aga ära saadava lõppsumma.

Omavalitsuse vaates aitab õpetajate ühtne palgakorraldus kohelda kõiki valla eri piirkondade koole võrdväärselt ja usaldada rohkem koolijuhte, võimaldades neil diferentseerida õpetajate töötasu vastavalt nende tööpanusele. Samuti on oluline nii õigusaktide kui ka koolijuhtimise kultuuri kasv.

Uute põhimõtete alusel uuendasid koolid oma senist palgakorraldust, sest iga juht pälvis rohkem usaldust ja vastutust nii koolitöötajate koosseisu moodustamisel kui ka igale õpetajale väärilise terviktöötasu maksmisel. Lisaks valmisid koos meie koolijuhtidega nelja soovitusliku dokumendi – õpetaja ametijuhendi, õpetaja ametijuhendi koos alustega (koolijuhi tarbeks), õpetaja töölepingu ja töölepingu lisa – näidised.

Õpetajale toob kasu töötasukindlus ja selle kujunemise selgus, samuti ametikohakindlus, väärikus, õiglus, isegi parem ajaplaneerimine. Juhendis on välja toodud ka, kuidas leida lihtsamalt tugispetsialiste ametikohtadele.

Muudatuste ettevalmistamiseks ja rakendamiseks kulus Elva vallas üldjoontes poolteist aastat. Nüüd on Elva vallavalitsus kinnitanud „Palgakorralduse koostamise ja ellu viimise põhimõtted koolidele“.

Ettevalmistuste käigus nüüdisajastasid kõik koolid oma palgakorralduse põhimõtteid, mida hakati rakendama alates 1. septembrist 2020 valla kõikides koolides. Tehtud muudatuste seire võimaldab öelda, et need õigustavad end igati.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!