Tartu ülikooli teaduskooli loovust täis õppeaasta

18. juuni 2021 Liis Vahe TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse peaspetsialist - Kommenteeri artiklit
Uurimislabori eksperimendiprogrammid kutsuvad õpilasi katsetama. Foto: Jaanus Uibo

Kohe-kohe jääb selja taha Tartu ülikooli teaduskooli viiekümne kuues õppeaasta. On olnud loov aasta, mis tõi endaga kaasa muudatusi nii teaduskooli koosseisus kui ka tegevuses.

Alates 1. aprillist toimetame teaduskoolis Ana Valdmanni käe all. Valdmannil on pikaaegne pedagoogina töötamise kogemus nii põhikoolis, gümnaasiumis kui ka kõrgkoolis. Ta peab juhina väga oluliseks, et ükski andekas õpilane ei jääks õpetaja või lapsevanema poolt märkamata ning saaks tuge oma võimete ja huvide arendamisel. „Loodame senisest enam pakkuda tuge õpetajatele teadusandekate laste toetamisel. Õpetaja on võtmeisik, kes suunab õpilasi teaduskooli tegemiste juurde,“ rääkis Valdmann.

Suure ja olulise osa andekatele suunatud teaduskooli tegevusest moodustavad olümpiaadid ja ainevõistlused. Võib julgelt väita, et olümpiaadidel polnud sel aastal midagi tavapärast – igale olümpiaadile tuli leida eraldi lahendus. Kes sai, korraldas olümpiaadi veebis. Kellele selline lahendus ei sobinud, lükkas olümpiaadi piirangute leevenemist oodates edasi. Taoline korraldus eeldas pidevat suhtlust ja koordineerimist. Uueks hooajaks valmistudes oleme häid mõtteid ja tagasisidet kogunud nii piirkondlike olümpiaadide korraldajatelt kui ka olümpiaadižüriidelt. Praegu keskendume viimastele lõppvoorudele ja suvel toimuvatele rahvusvahelistele olümpiaadidele, mis toimuvad valdavalt distantsilt ja veebis. Uue õppeaasta võistluskalendriga saab tutvuda kalender.teaduskool.ut.ee.

Hoolimata sellest, et veebiõpet on kahe viimase aasta jooksul olnud väga palju ja õpilastel on kohati tekkinud digiväsimus, pole teaduskooli kursustel osalejate arv vähenenud. Lõpetajate protsent on püsinud sarnane eelmiste aastate omaga ja veidike isegi tõusnud. Viimaste aastate jooksul on teaduskool stabiilselt pakkunud igal õppeaastal ligi 50 e-kursust põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele. Paljusid kursusi arvestatakse gümnaasiumiastmes valikainena. Uuel õppeaastal lisanduvad mitmed eri valdkondade kursused. Registreerimine e-õppekeskuse lehel on juba avatud. Kursuste täielik nimekiri pannakse üles 25. augustiks.

Kuigi kursusel osalejate arv pole muutunud, on juhendajad nentinud, et oma jälje on koroona veebiõppele siiski jätnud. Nimelt on viirus pärssinud õpilase ja õpetaja vahetut suhtlust. Kui varem oli tavaline, et õpetaja pärast tunni lõppu lähenevat kursusetöö tähtaega meelde tuletas või õpilane kodutöö asjus nõu küsimas käis, siis koroonaajal oli see takistatud. Samas soodustas see kursuslaste suhtlust teaduskoolipoolse juhendajaga.

Koroonaajal on teaduskooli veebivõistluste varasalv täienenud mitme uue võistlusega, nagu „Jänku-Juta“, „Salakeel“, „Siniroheline maa“ ja „Loogiline loodusteadus“. Toimumata pole jäänud ka populaarsed võistlused, nagu „Känguru“, „Pulsar“, „Spekter“ ja „Kobras“. Valdavalt toimuvad veebivõistlused meie viktoriinikeskkonnas viktoriinid.ee. Lisaks võistlemisele saab keskkonnas pingevabalt harjutada ja uuteks mõõduvõtmisteks valmistuda. Harjutusväljakule on koondatud varasemalt toimunud võistluste ja viktoriinide ülesanded ja nende vastused.

Rohkelt õppe- ja harjutusmaterjali leiab ka teaduskooli kodulehelt, kuhu on koondatud olümpiaadide ülesanded, aga ka valik kursustel kasutatavat materjali. Paljud neist on loonud meie enda õppejõud ja metoodikud. Lisaks on toodud viited internetis leiduvatele kasulikele õppematerjalidele. Täienenud on nii videoloengute kui ka õppevideote valik. Kodulehele on lisatud näiteks loodusõpetuse ja keemia õppevideod, mis on mõeldud koolitunnis lisamaterjalina kasutamiseks või iseõppimiseks.

Võimaluste piires oleme jätkanud füüsika, keemia ja bioloogia õpikodadega ning uurimislabori programmidega. Soovist viia programmeerimisõpe põhikooliõpilasteni sündis 2020. aasta sügisel IT-õpikoda Noored Koodi, mis osutus koolide seas väga populaarseks. IT-õpikodades õpivad 6.–9. klassi õpilased noorte asjatundlike TÜ IT-tudengite käe all arvutimänge luues programmeerima. Uue õppeaasta koolid valime välja sügisel. Kandideerimine algab õppeaasta alguses, seega tasub meie kodulehel silma peal hoida.

Kõik need tegevused on saanud võimalikuks õpetajate ja koostööpartnerite toe ja abiga. Meie siiras tänu kõikidele asjaosalistele pühendumuse, mõistmise ja meeldiva koostöö eest. Peame õpetajate kaasamist oma töösse väga oluliseks. Soovime ka uuel õppeaastal jätkata õpetajate abistamist õppetöö mitmekesistamisel ja pakkuda neile tuge andekate õpilaste märkamisel ja toetamisel. Üheskoos tiivustame talente teel tulevikku.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!