Mikrokraadid jõuavad ka Pärnusse

16. aug. 2021 Ain Hinsberg TÜ Pärnu kolledži turismikompetentsikeskuse projektijuht - Kommenteeri artiklit
Mikroõppel on oluline sotsiaalne aspekt ‒ laieneb erialane võrgustik ja ollakse osa sarnaselt mõtlevast oma valdkonna kogukonnast.

Eesti haridusvaldkonna arengukavast 2021–2035 leiame nii maailmas kui Euroopas viimase paari aastaga suure hoo sisse saanud mikrokraadide pidepunkte, mis seisnevad paindlike õpivõimaluste tagamises, õppijale haridustasemete ja -liikide ning tööturu vahel sujuvalt ja paindlikult liikumiseks tingimuste loomises ning väiksematest osadest (nt mikrokraadid, koolitusampsud, moodulid) koosneva ning õppija vajadustele ja võimetele vastava hariduse omandamises.

Teemaga haakuv avalik saladus on, et meie suured ülikoolid on ka suurimad täienduskoolitajad – näiteks Tartu ülikoolil on täiendusõppijaid aasta kohta ligi 40 000, mis muudab ta suurimaks täienduskoolitajaks Eestis.

Ja tõesti – ülikoolid ei ole juba ammu ainult akadeemilise tasemehariduse andjad, vaid pakuvad täiskasvanud õppijatele ka paindlikke ja mitmekesiseid täiendusõppevõimalusi, kombineerides aina rohkem täiendus- ja tasemeõpet, mille uusim ilming on mikrokraadiprogrammid.

Veelgi enam ‒ mikrokraadid on koostatud nii, et programmi läbinul oleks edaspidi võmalik tasemeõppekava alusel õppimist jätkata ja kõrghariduse või kraadi omandamiseni jõuda.

Mikrokraadi (microcredential ‒ nimetatakse ka nanokraadiks, osakraadiks, mikrokvalifikatsiooniks) avatud õppe õppekavasid pakuvad ülikoolid peamiselt põhjendusega, et muutuv ühiskond, tööturg ja uued töö tegemise viisid nõuavad aina järgmiste oskuste omandamist. Seega on oluline tagada mikrokraadi puhul võimalus õppida töö kõrvalt ‒ sessioon- või veebiõppena. 
Tavaliselt toimub selline täiendusõpe tasemeõppega kokkuviiduna ehk mikrokraadi programmis õppijad õpivad üldjuhul koos üliõpilastega ja õppetöö toimub töötavale inimesele sobivalt.  

Eestis tegi EBS otsa lahti (magistriõppe valikmoodulitest) nanokraadide nime all eelmisel aastal, kohe algaval õppeaastal järgnevad neile nii TÜ kui TalTech. Meil Eestis on mikrokraadiprogrammid mahuga 12–36 EAP-d, koosnedes vähemalt kahest õppeainest või ainemoodulist ja kestavad ühe kuni kolm semestrit ehk siis poolest aastast pooleteiseni.

Mikrokraadiprogrammide alusel oodatakse õppima vähemalt keskharidusega õppijaid, kuid eri õppekavade puhul tuleb mõistagi arvestada ka erinevate lähte- ja lisatingimustega. 

Üks oluline aspekt, mis ei pruugi esimesel pilgul nii ilmne olla, on võimalus mikroõppes osalemise kaudu laienda oma erialast kontakti- ja suhtlusvõrgustikku ja olla osa sarnaselt mõtlevast oma valdkonna kogukonnast.

TÜ kohe algava 2021/2022. õppeaasta sügissemestri 20 mikrokraadiprogrammi hulgas saab ka TÜ Pärnu kolledžis läbida kolm mikrokraadi. Õppetöö on tasuline ja toimub eesti keeles ning mikrokraadiõppevormile kohaselt sessioonõppena 14‒15 EAP mahus. Registreerimine on avatud 30. augustini ja õppetöö viiakse läbi jaanuari lõpuks.

Turismiteenuste disaini programm (moodul kuulub turismi- ja hotelliettevõtluse rakenduskõrghariduse programmi) annab õppijale teadmised turismiteenuse või -toote disainimisest, rakendades teenusedisaini, graafilise disaini ja käibejuhtimise põhimõtteid, ning arendab loovat mõtlemist, meeskonna- ja uurimistöö oskuseid ning erialaterminoloogia kasutamist. Sihtrühm on turismisektoris töötajad ja väikeettevõtjad.

Ärimudeli arendamise ja ärisuhtluse programm annab teadmised ja oskused oma tulevase ettevõtte ärimudeli arendamiseks ja esmase suutlikkuse ettevõtlusalaseks suhtluseks inglise keeles. Sihtrühm on inimesed, kes on mõelnud alustada oma ettevõtlusega, aga pole kindlad ning vajavad teadmisi ja oskusi oma ärimudeli loomiseks enne äriplaani koostamist.

„Disainiuuringud teenuste disainis“ programm (moodul kuulub teenuste disaini ja juhtimise magistriõppekavva) annab teadmiseid disainmõtlemise ja teenusedisaini metoodika rakendusvaldkondadest avalikes ja erasektori organisatsioonides ja arendab oskust kasutada teenusedisaini protsessi esimeses (uurimise) faasis kasutatavaid kvalitatiivseid uurimismeetodeid. Sihtrühm on teenuste/toodete arendamise eest vastutavad spetsialistid ja juhid era- ja avalikes organisatsioonides.

Täiendusõppe koordinaator Kristel Teearu: „Mikrokraadi välja töötades on moodustatud just sellised „õpiampsud“, et töötaval õppijal oleks võimalik end mingil alal täiendada või oma teadmisi värskendada. Kuna mikrokraadiprogrammid koosnevad tasemeõppeainetest, siis sügavama huvi tekkimise korral ülikoolis õppimist jätkates saab kõik läbitud ained väga lihtsasti tasemeõppesse üle kanda.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!