Nõo kooli vilistlased kogusid endise koolijuhi mälestussamba jaoks kokku 30 000 eurot

5. aug. 2021 Krista Kvarnström - 2 kommentaari
Raul Vaiksoo, seltsingu Kalju Aigro 100 asutajaliikmed Kai Toom ja Krista Kvarnström, tehniline konsultant Priit Vatmann. Foto: Sven Tarto

6. augustil tähistatakse legendaarse Nõo kooli juhi Kalju Aigro 100. sünniaastapäeva.

Reedel, 6. augustil kell 15 algab Nõo muusikakooli kõrval Hariduse pargis tseremoonia, mille käigus avatakse Kalju Aigrole pühendatud mälestusmärk.

Kalju Aigro töötas aastatel 1949–1982 Nõo keskkoolis õpetajana, sealhulgas aastatel 1951–1982 direktorina. Ta arendas aastal 1953 7-klassilise kooli keskkooliks; aastal 1963 avati Nõo koolis elektroonika-telemehaanika eriklass (kool sai TRÜ õppebaaskooliks) ning aastal 1964 matemaatika ja füüsika eriklassid. Ta koondas kooli heal tasemel õpetajaskonna ja muretses aastal 1965 koolile arvuti Ural-1 (NSV Liidu esimene keskkooliarvuti). Ta rajas uue koolihoonestu ning sisustas hästivarustatud õppekabinetid, koolis õppis (ja õpib ka praegu) andekaid noori kogu Eestist ning Nõo Keskkool, nüüd Nõo Reaalgümnaasium on reaalainetes Eesti tugevamaid, täppisteaduste olümpiaadidel on võidetud palju esikohti.

Nõo kooli vilistlastest algatusrühm moodustas seltsingu „Kalju Aigro 100“, kes kogus annetusi oma õpetaja juubeli tähistamiseks mälestussamba püstitamiseks. Annetuste toel valmis vilistlase Raul Vaiksoo projekteeritud ja kujur Aivar Simsoni (Simson von Seakyl) teostatud purskkaev, mille kontseptsioon on järgmine: matemaatika alus — kuup ja kera — ning nendelt voolav vesi nagu aeg. Must kuup on nihkes (nagu kogu maailm), kuid toetub kindlale sümmeetrilisele alusele.

Nõo kooli 335.aastapäevaks, mis on detsembris, antakse välja raamat Kalju Aigrost, milles on nii tema enda mälestusi kui ka tähendamisi ja meenutusi vilistlastelt, õpetajatelt, kooli töötajatelt.

6.augustil kell 15 avatakse mälestusmärk Nõo muusikakooli kõrval asuvas Hariduse pargis.
Kell 15.45 saavad kõik osa kontserdist Nõo põhikoolis.
Kell 16.30 jätkub üritus Nõo reaalgümnaasiumis. Saab vaadata filmi „Nõo kool 300“ (autoriks kooli vilistlane Peeter Simm) ja tutvuda koolikompleksiga.

Kokkusaamise lõpus kohvilaud Nõo põhikooli sööklas.


2 kommentaari teemale “Nõo kooli vilistlased kogusid endise koolijuhi mälestussamba jaoks kokku 30 000 eurot”

  1. Andres Kukk ütleb:

    Õppisin tema direktoriks oleku ajal Nõo Keskkoolis. Lisaks direktori ametile oli ta ka inimesena mõistev. Ulaka koolipoisina oli meil personaalseid kokkupuuteid kus kaasati ka vanemad. Alati leidus Kaljul tunnustavalt sõna ja õlalepatsutamist. Tema heasoovlikus on meeles alati.

  2. Elle Ott (Röös) ütleb:

    Siirad tänud kõigile,kes organiseerisid, osalesid. Oli tore kooliaeg ja mind seob Kalju Aigroga veel see, et ta aitas lugejana ära saata minu ema Ingeborg Röösi 1974.a. Samuti käis Nõo koolis minu vend Erik Röös, kes kahjuks ka manalateed on läinud.Olgem ikka hoitud, armastatud ja saame kokku kui vähegi võimalik. Siinjuures tänud meie klassi eestvedajale Ruth Plaksile. Imelisi mälestusi meile kõigile.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!