Noored tutvuvad tipptegijate abil 14 võimalusega kosmoses karjääri teha

26. aug. 2021 Kairi Janson Tartu ülikooli observatooriumi kommunikatsioonispetsialist - Kommenteeri artiklit

26. augustil kogunesid koolinoored Tõraverre Eesti seni suurimale kosmoseteemalisele karjääripäevale „Karjääriredel viib kosmosesse“.

Karjääripäeval tutvustasid töövõimalusi kosmose- ja tehnoloogiavaldkonnas tipptasemel teadlased ja ettevõtjad. Teiste seas lubasid oma tööle pilgu heita mehitamata sõidukeid arendava Milrem Roboticsi ja blockchain-tehnoloogia lipulaeva GuardTime meeskonnaliikmed.

Karjääripäeva eesmärk oli noortele tõestada, et ka Eestis võib neist saada maailmatasemel teadlane või ettevõtja. Kuna reaalained kipuvad koolis sageli teoreetiliseks jääma, sooviti karjääripäeval praktiliste tegevuste kaudu näidata, milliste päristöödeni need viia võivad.

„Kuigi koolis ei pruugi nii tunduda, võivad reaalained ärgata ellu tõeliselt põnevate elukutsetena,“ sõnas karjääripäeva peakorraldaja Heli Lätt, kosmosehariduskontori ESERO Eesti juht. „Noorte teadlikkus on ühtlasi investeering meie enda tulevikku –  elu põimub üha rohkem tehnoloogiaga, mis jõudsalt areneb, ja see nõuab ka üha rohkem spetsialiste.“

Karjääripäeval tutvustati töövõimalusi neljas kategoorias: ilm ja kliima; ettevõtlus kosmoses; komeedid, meteoriidid ja asteroidid ning kosmoselennud. Teemade kohta oli kokku 14 töötuba, mida juhtisid oma ala spetsialistid.

Teiste seas rääkis Tartu observatooriumi atmosfääri kaugseire kaasprofessor Erko Jakobson sellest, milline on tulevikus Eesti ja maailma kliima ning kuidas seda kliimamudelite abil ennustada. Jakobson veetis eelmise aasta külalisteadlasena USA NCAR-i atmosfääriuuringute keskuses, kus ta sai kliimamudeleid superarvutite abil analüüsida.

Ka ettevõtlusest kosmoses rääkisid oma ala tipud, nende seas üks maailma juhtivaid blockchain-tehnoloogia ettevõtjaid GuardTime. Peale selle, et GuardTime on Eesti praeguse vaktsiinipassi tehnoloogia autor, teeb ettevõte koostööd ka Euroopa kosmoseagentuuriga (ESA). Nimelt langetatakse Euroopas palju otsuseid satelliidipiltide põhjal, seda näiteks eri toetuste kohta. GuardTime aitab veenduda, et pilte poleks enne neid otsuseid näiteks pahatahtlikult muudetud.

Kohal oli ka mehitamata sõidukitele keskenduv Milrem Robotics, kes sõlmis hiljuti ESA-ga lepingu, et hakata kuukulgureid arendama. Milremi tegevusi tutvustas Mart Noorma, kes on ühtlasi tuntud Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 teekonna juhina.

Komeetidest rääkis Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia kaasprofessor Mihkel Pajusalu. Tema praegune igapäevatöö seisneb muu hulgas selles, et arendada meeskonnaga Tõraveres Komeedipüüduri kosmosemissiooni instrumenti OPIC, millega plaanitakse esimest korda komeeti sellest mööda lennates jäädvustada.

Karjääripäeva korraldas ESERO Eesti kosmosehariduskontor, mis loodi ESA üldharidust toetava projekti raames. ESERO põhieesmärk on kosmoseteemade abil üldhariduskoolide õpet põnevamaks ja kaasahaaravamaks muuta. Eesti on osa ESERO võrgustikust alates eelmise aasta lõpust ja siinse kontori eestvedaja on Tartu ülikooli Tartu observatoorium. Peale Eesti on ESERO kontorid veel 18 ESA liikmesriigis.

Koduleht
Facebooki-leht
Mihkel Pajusalu töötuba tutvustustav video


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!