Kirju seenesügis on end sisse seadnud Eesti Loodusmuuseumi hoovi

17. sept. 2021 Eesti Loodusmuuseum - Kommenteeri artiklit
Seenenäitusel õpitakse, kuidas teha vahet söödavatel, mittesöödavatel ja suisa mürgistel seentel. Foto Märt Kose

Tänavu saab söödavate ja mittesöödavate, tinglikult söödavate ja suisa mürgiste seentega loodusmuuseumis tutvuda 11.–26. septembrini. Sel aastal pöörame kõrgendatud tähelepanu nendele seentele, millel on lisaks söögiseen olemisele ka teine praktiline otstarve. Nii saavad tuttavaks pässik, tuletael, teeseen, värviseened ja paljud muud põnevad isendid.

Näitusega paralleelselt toimuvad seenemaailmas muuseumitunnid nii kooli- kui lasteaialastele eesti ja vene keeles. Tundides suunatakse lapsi eelkõige vaatlema ja märkama, et anda neile vajalikud oskused ja teadmised, millega looduses omal käel toime tulla.

Seenenäitus on nende oskuste arendamiseks suurepärane võimalus – vaatame ja uurime lastega üheskoos väliselt sarnaseid, kuid söödavuse koha pealt kardinaalselt erinevaid – (surmavalt) mürgiseid ja söödavaid – seeneliike. Õpime, kuidas ja mida vaadata ning mille põhjal otsuseid langetada. Lisaks liikide eristamisele ja tundmaõppimisele jõuame muuseumitundides arusaamisele seente rollist looduses, nende seostest teiste organismidega ja seeneriigi mitmekesisusest.

Õppematerjal ehk seened on iseloomulik just käesolevale seeneaastale – näituse külastaja saab end kurssi viia seeneliikidega, mida ta hiljem metsa minnes kõige tõenäolisemalt kohtab.

Kuna kõik huvilised näitusele ei jõua, oleme aktiivsed seeneteadmiste jagajad ka väljaspool näitusekeskkonda ja -aega. Loodusmuusemi kodulehelt leiab aasta läbi seeneõppe lehekülje (www.loodusmuuseum.ee/seeneõpe), kus pakume väikest ülevaadet nendest seeneliikidest, mis on viimastel seenenäitustel rohkem huvi äratanud ning seenelistel terviseprobleeme põhjustanud.

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud 11.–26. septembrini iga päev kella 11–19. Kooligruppe võtame vastu alates kell 10 hommikul. Muuseumitundi tuleku aeg tuleb kokku leppida, kirjutades aadressil
tiiu.liimets@loodusmuuseum.ee

Seenenäitusel toimub veel:

  • R, 17.09 kell 18 venekeelne loeng seentest,
  • R, 24.09 kell 20 Teadlaste öö eriprogramm „Milline on söödava seene nägu?“.

Kõik sündmused on eelregistreerimisega. Rohkem on infot muuseumi veebis aadressil www.loodusmuuseum.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!