Kolm venda, kolm elusaatust – uued programmid Palamuse muuseumis

17. sept. 2021 Palamuse Muueum - Kommenteeri artiklit

„Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud …“ See lause on tuttav pea kõigile, kuid milliseid raamatuid luges väike Oskar Luts oma kooliajal ise ja millistega puutus kokku täiskasvanuna? Mis mõjutas teda kirjanikuks hakkama?

Kindel on see, et enim mõjutavad meid lood ja jutud, mida kuuleme lapsepõlves. Oskari vanaisa Mart ja vanaema Triinu olid ümbruskonna harituimad taluinimesed. Mõlemad olid paar talve koolis käinud, nii et kirjaoskajatena lugesid nad lastele ette raamatuid ja vestsid jutte. Legendid sootulukestest, siniallikatest ja jutud pahadest lastest, kes metsa viiakse, kus neile sarved pähe kasvavad, ajendasid Oskar Lutsu hiljem kirjanikuna neil teemadel jutustusi looma.

Kooliajal oli Oskari mõjutaja Ludvig Roose ehk õpetaja Laur, kes õppetööst vabal ajal poistele raamatuköitmist ja puutööd õpetas. Hiljem oli Lutsu üks lemmikkirjanikke Nikolai Gogol, kelle teoste uhked köited rohkete teiste raamatute hulgas tema Tartu Riia tänava maja raamaturiiulitel silma torkasid. Gogoli stiil – võtta ühiskondlikel teemadel sõna, kasutades groteski ja irooniat – meeldis Lutsule nii väga, et sarnaseid võtteid kasutas ta kutselise kirjanikuna ka ise.

Kui Oskar Lutsust sai kirjanik, siis tema noorimat venda Theodorit köitis kinokunst:

„Kui vend Oskar linnast, kus ta reaalkoolis käis, koju Rakke tuli, teatasin temale uhkusega, et ka mina oskan lugeda,“ on meenutanud vend Theodor, mille eest Oskar teda „udu- ja elavaid pilte“ vaatama viis. Võib-olla oli just see hetk, mis mõjutas Theodorit filmiilma sukelduma. Hiljem tegutses Theodor Luts nii Eestis, Soomes kui Brasiilias.

Kelleks oleks võinud saada Lutsude pere varalahkunud kolmas poeg Arnold? Kas arheoloogiks, ajaloolaseks või hoopis muuseumitöötajaks? See jääb meil teadmata, sest Oskari ja Theodori vend Arnold lahkus siitilmast vaid kolmeaastaselt.

Kooliaasta on alanud ning uus klass tervitab lapsi uute õppeainetega. Palamuse muuseumis on õppekavas uued programmid. Neist „Väike Oskar ja raamatud tema ümber“ on mõeldud 4.–6. klassi õpilasele. Selles tutvustame Oskar Lutsu elu ja loomingut. Tungime raamatute valmistamise ja ajaloo saladustesse ning meisterdame ka ise endale raamatu.

Teine programm „Oskar ja tema vennad“, mis sellest sügisest saadaval, sobib 7.–9. klassi õpilastele. Selles saab osaleja tuttavaks vendade Lutsude ja nende loominguga. Vaatame katkendeid Theodor Lutsu loodud Eesti esimesest helifilmist „Päikese lapsed“. Piilume muuseumi nendesse ruumidesse, kuhu külastajaid tavaliselt ei viida, ja uurime vanade asjade teekonda pärast muuseumi jõudmist. Tutvustame ka muuseumitöötajate ülesandeid. Mälestuseks külaskäigust saab igaüks endale rinda uhke märgi.

Sügis algab Palamuse muuseumis raamatutega. Tere tulemast!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!