Lisavõimalused gümnasistidele
Energia Avastuskeskuses alustab 22. septembrist kolmandat hooaega gümnasistidele ja täiskasvanutele suunatud „Diskreetne loodusteaduste õhtukursus“, kus teadlased ja oma ala asjatundjad räägivad mõnel endale südamelähedasel teemal. Uurisime Viimsi gümnaasiumi füüsikaõpetajalt Ingrid Rõigaselt, miks tema soovitab õpilastel loengutel osaleda.
Energia Avastuskeskuse loengusarjas osales eelmisel hooajal palju Viimsi gümnaasiumi õpilasi. Oleme kuulnud, et siin on mängus teie käsi, Ingrid. Miks?
Minu südameasi on näidata, et loodusteadused ei ole rasked ega vähestele valitutele ning õppida on neid vaja kõigil. Seda eelkõige elukvaliteedi tõstmiseks ning enamgi, jätkusuutlikuks kestmiseks planeedil Maa. Kinnitan õpilastele alati, et nad ei pea oskama hästi füüsikat, kuid peavad tundma huvi, mis nende ümber toimub. Loengusari annab ka ülevaate, kui laiapõhjalist ja sisulist teadust Eestis tehakse ning milliseid erialasid arendatakse. Noortel pole sellest tihti kahjuks üldse aimu.
Kellel olete soovitanud loengutel osaleda ja millega neid motiveerite?
Jagan infot kooliastmepõhiselt neile, kes parasjagu füüsikat õpivad. Panen lisahinde neile, kes käivad kohal ja esitavad mulle aruande: korrektses eesti keeles ja korralikult vormistatud analüüsi sellest, mida nad teada said, juurde õppisid, ning selgitavad seda vähemalt kolme näitega. Soovin ka, et nad kirjeldaksid kogemust üldiselt. Loengutel osalemisega avardavad nad oma silmaringi ja sõnavara ning minu vaikne lootus on, et keegi leiab endale sobiva eriala ning jääb tulevikus loodusteaduste suunas tegutsema.
Kuidas te hindate, kas õpilaste silmaring on tänu füüsika- ja loodusteaduste loengutele laienenud?
Õpilaste kirjutatu annab hea pildi nende mõtetest ja kogemustest.
„… mind paelub see, kui tarku inimesi maailmas leidub. Neid on huvitav kuulata, kuna nad teavad nii palju. Justkui pakatavad teadmistest /…/ Loodan ka ise kunagi tulevikus mõnda teemat nii hästi vallata kui mõni teadlane …“
„Minu jaoks oli seda loengut huvitav kuulata, kuna ta rääkis argistest asjadest läbi matemaatiliste mudelite. Ma pole kunagi mõelnud, et need olukorrad, mis on näiliselt justkui väga tavapärased, et neile on ka matemaatiliselt tõestus …“
- Sügisel avame näituse „Neoontulede säras“ koos haridusprogrammiga gümnaasiumile. Näitusel saab uurida aatomite süstemaatikat, energiatasemeid ja spektrijooni, valguse ja aine vastastikmõju.
- Tutvu haridusprogrammidega: www.energiakeskus.ee/tegevused/opituba/.
- Vaata õhtukursuse teemasid: energiakeskus.ee/ohtukursus.