Me panustame ühiselt noorte karjäärivalikutesse ja väärtuskasvatusse

3. sept. 2021 Annelore Hirschon, Jüri gümnaasiumi sotsiaalpedagoog (aastatel 2011–2021); Kristi Dodjak, Tallinna vangla väljaõppe peaspetsialist; Pille-Riin Kristmann, justiitsministeeriumi vanglate osakonna nõunik - Kommenteeri artiklit
Õpilased harjutavad Tallinna vangla lasketiirus laskmist. Fotod: Tallinna vangla

Vanglateenistus on koostööpartneriteks valinud gümnaasiumeid eri piirkondadest üle Eesti, et tekitada õpilastes huvi sisejulgeoleku ning sisekaitseakadeemia justiitskolledžis õpetatavate erialade vastu.

Vanglateenistuses on aja jooksul palju muutunud. Lisaks hoonete ulatuslikule rekonstrueerimisele on vanglateenistuse tegevus avalikkusele üha nähtavamaks muutunud. Alates 2013. aastast on teenistus kaasanud koostööpartnereid ka koolidest. Piirkonnad on jagunenud vanglate järgi: Tallinna, Tartu ja Viru vangla piirkond.

Vangla kuvand ja vanglaametniku töö on olnud meie ühiskonnas seni pigem tagaplaanil, seetõttu ongi vanglateenistuse ja koolide koostöö eesmärk ühise tegevuse abil müüte murda ja tekitada õpilastes huvi sisejulgeoleku valdkonna ning sisekaitseakadeemia justiitskolledžis õpetatavate erialade vastu. Justiitskolledžis õpetatakse vanglaametniku (kutseharidus) ja korrektsiooni eriala (rakenduskõrgharidus).

Vanglateenistus osaleb igal aastal programmis „Tagasi kooli“, et anda külalisõpetajatena õpilastele parem ülevaade oma tööst ja tegemistest. Kuna kahel viimasel õppeaastal õpiti peamiselt virtuaalselt, siis said asjast huvitatud õpilased olla vanglaametnike töövarjud arvuti kaudu.

Suvel said vanglateenistuse partnerkoolide õpilased kandideerida suvisesse kolmenädalasse tasustatud praktikaprogrammi. Kogenud juhendajate toetusel said praktikandid hea ülevaate vangla tööst. Neil oli võimalus kõikide ametikohtade tööd proovida, olgu see siis valvur, kantseleitöötaja või koerajuht.

Lisaks tegevustele gümnaasiumiõpilastega korraldab vanglateenistus kaks korda aastas koostööseminare partnerkoolide õpetajatele, kes on vangla ja kooli suhtluse koordinaatorid ning toetavad ürituste elluviimist koolides. Aastate jooksul on õpetajad koostööseminaride raames külastanud Eesti vanglaid ja sisekaitseakadeemiat, proovinud kätt lasketiirus, osalenud MMA (vabavõitluse) ja erivahendite treeningul. Õpetajad on saanud ülevaate vanglateenistuse osast riigikaitse laias käsituses, hädakaitsest, taasühiskonnastamise ja riskikäitumise põhimõtetest, meditsiinisüsteemi toimimisest vanglas jms.

Vanglas töötavad ametnikud on tutvustanud oma töö eripära (koerajuht, kaplan, psühholoog, sotsiaaltöötaja, eriüksus, kriminaalhooldaja, vangivalvur). Iga koostööseminar on õpetanud ja rikastanud vanglateenistuse partnerkooli õpetajat, andes talle ühtlasi võimaluse suhelda ja vahetada kogemusi teiste koolide õpetajatega.

2020/2021. õppeaastal said viie Tallinna, ühe Tartu ja kolme Viru piirkonna kooli õpilased õppida vanglateenistuse valikainet, mis andis neile põhjaliku ülevaate vanglasüsteemist. Õpilastel oli võimalik osaleda vanglates toimuvatel iganädalastel enesekaitsetreeningutel, mis on mõeldud otseselt gümnaasiumiõpilastele. Põnev programm hõlmab lisaks füüsilistele treeningutele esmaabikoolitust, laskmist, ühisüritusi ja lõpuks minikutsemeisterlikkuse võistlustel osalemist, kus noored panevad ennast proovile kambrisituatsioonis, esmaabi andmises, laskmises ning vanglateenistuse teemalises viktoriinis.

Jüri gümnaasiumi õpilased Tallinna vanglas enesekaitsetreeningul.

Jüri gümnaasiumi kogemus

Jüri gümnaasiumi koostöö Tallinna vanglaga on olnud süsteemne. Läbi aastate on noortele kursuste ja ürituste raames huvitavaid tegevusi korraldatud. 

  • Enesekaitsekursus (valikaine) gümnaasiumiõpilastele. Suunatud spordihuvilisele noorele, kes oskab kursuse lõppedes kaitsta vajadusel nii ennast kui teisi ning tunneb huvi sisejulgeoleku vastu. Kursusel osalevad õpilased saavad lisaks enesekaitseoskusele teadmisi vanglaametniku tööst.
  • Gümnaasiumi valikkursus „Elu päästev abi“. See vangla läbi viidav teemaplokk on olnud õpilaste sõnul kõige huvitavam. Vanglaametnikud on rääkinud oma tööst vanglas, näidanud erivahendeid ja -varustust, mänginud „Väärtuste mängu“ (vanglateenistuse välja töötatud mäng gümnaasiumiõpilaste hoiakute ja väärtuste kujundamiseks/kinnistamiseks).
  • Ohutuspäev 9. klassidele, kus õpilased on mänginud „Väärtuste mängu“ ja murdnud vanglateemalisi müüte.
  • Relvastatud üksus. Siin on üks ülesanne eriettevalmistust nõudvate olukordade lahendamine, demoloeng gümnaasiumiõpilastele.
  • Esinemised sisekaitseakadeemia õppimisvõimalustest.

Lisaks Jüri gümnaasiumis toimunud ettevõtmistele on vanglateenistus korraldanud igal aastal üritusi, kus on võimalus osaleda kõikidel koostöövõrgustiku koolide gümnaasiumiõpilastel. Näiteks lühifilmide konkurss „Parim film“, mini-KMV (enesekaitsekoolituse minikutsemeisterlikkuse võistlus) ja enesekaitsekoolituse laagrid sisekaitseakadeemias.

Vanglateenistuse ametnike suhted õpilastega on olnud alati koostöised ja praktilised. Kogu tegevust on ilmestanud ja muutnud mitmekesisemaks lühifilmid, erivahendite ja varustuse näitamine. Õpilaste ees on käinud rääkimas särasilmsed ametnikud, kes on noori innustanud ja motiveerinud. Ametnike tegevused koolides on põhjalikult läbi mõeldud ning pakuvad laiapõhjalisi ja põnevaid teadmisi sisejulgeolekust.

Töös õpilastega lähtub vanglaametnik põhimõttest, et ühiskonnas toimivad selged reeglid ning ühised väärtused loovad turvalisuse ja kindlustunde tuleviku suhtes. Reeglid, korrektsus ja täpsus on olnud need väärtused, mida vanglaametnikud oma tegevuse kaudu Jüri gümnaasiumi õpilastele edasi on kandnud. 

Koostöö vanglateenistusega on andnud Jüri gümnaasiumi õpilastele võimaluse õppida enesekaitset, saada teadmisi vanglaametniku tööst kui ühest karjäärivõimalusest ning korrakaitsest laiemas võtmes. Seejuures on avardunud õpilaste maailmapilt ja antud panus, et Jüri gümnaasiumi õpilastest kasvaksid seaduskuulekad ja sihikindlad noored, kes väärtustavad sportlikke eluviise ja turvalist ühiskonda.

Õpilaste ja õpetajate silmaringi avardamiseks tasub koolidel leida koostööpartnereid eri valdkondadest. Inimeste kaasamine väljastpoolt kooli mitmekesistab ainetunde ning annab hulgaliselt teistsuguseid teadmisi ja kogemusi. Lisaks õpilastele võidavad sellest kogemusest kool ja koostööpartner. Koostöö algatamiseks ja kontakti loomiseks on koolil mitmeid võimalusi, näiteks Tagasi Kooli portaal ja otsekontakt organisatsiooniga.


Hea võimalus tutvuda sisejulgeoleku erialadega!

Vanglateenistus jätkab alanud õppeaastal koostööd koolidega, tutvustades õpilastele sisejulgeoleku valdkonna erialasid. Liituda saavad ka uued koolid.

Lähem info www.vabadusevalvur.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!