Mõttekoda Praxis: „Hariduses on kohalike valimiste eel peamised küsimused eestikeelsele õppele üleminek vene haridusasutustes ja koolivõrgu korrastamine“

21. sept. 2021 Mõttekoda Praxis - Kommenteeri artiklit

Mõttekoda Praxis avalikustas projekti „Kohalikud teemad kohalike valimiste keskmesse“ haridusteemalise teemapaberi, milles analüüsis nii haridusvaldkonna suundumusi kui ka seda, mida kohalikud omavalitsused saaksid olukorra parendamiseks teha.

Teemapaberis keskenduti viiele haridusteemale: alusharidus (selle kättesaadavus, aga ka kvaliteet); koolivõrgu korrastamine ja õpetajate järelkasv; läbimõeldud ja sotsiaalselt õiglane koolivalikupoliitika; eestikeelsele õppele üleminek venekeelsetes haridusasutustes ning huvihariduse kättesaadavus ja kvaliteet. Mõned käsitletud teemad on päevakajalised enamikus omavalitsustes, mõned on aga omavalitsusespetsiifilised. 

Näiteks väikeste omavalitsuste jaoks võib üks põletavamaid teemasid olla hariduse jätkusuutlikkus: nii lastega perede kui ka noorte õpetajate piirkonnakeskustesse koondumine ning sellest tulenev vajadus sulgeda väikesed maakoolid ja suunata lapsed suurematesse piirkonnakoolidesse. Praxis juhib tähelepanu, et selles protsessis on äärmiselt oluline tagada, et piirkonnakeskuses asuvasse kooli jõudmise tee ei kujuneks õppijate jaoks koormavalt pikaks ning et kooli ja kodu vaheline transpordiühendus oleks sujuv.  

„Kvaliteetne haridus peab olema kättesaadav kõigile lastele ja noortele, sõltumata nende sotsiaalmajanduslikust taustast ja elukohast – selle Eesti hariduspoliitika jaoks läbi ajaloo ühe olulisema põhimõtte kaitsmisel ei tohi teha kompromisse ka õpetajate vananemise, ääremaastumise ja teiste suurte ühiskondlike trendide ning nende tagajärgedega tegelemiseks ellu kutsutud koolivõrgureformi kontekstis,“ rõhutab hariduse teemalehe autor, Praxise analüütik Sandra Haugas.  

Omavalitsuste jaoks, kus paikneb venekeelseid haridusasutusi, on aga oluline küsimus seoses haridusasutuste eestikeelsele õppele üleminekuga. Praxis märgib, et Eestile senimaani omane õppekeele põhjal eraldatud haridussüsteem seab takistused vene emakeelega noorte hakkamasaamisele nii eestikeelse kesk- ja kõrghariduse omandamisel kui ka tööturul. „Eestikeelsele õppele üleminekust on räägitud palju, kuid tehtud pigem vähe. Üleminek on siiski muutumas üha  tõenäolisemaks, sest ka venekeelne elanikkond ise näitab selle vastu üles küllaltki suurt huvi. Kohalikud omavalitsused saavad siin olla eestvedajateks ja anda märkimisväärse panuse reformi õnnestumiseks,“ kinnitab Sandra Haugas.  

Projekt „Kohalikud teemad kohalike valimiste keskmesse“ on Eesti Väitlusseltsi ja mõttekoja Praxis algatus, millega soovitakse kohalike valimiste kampaania ajal olla toeks arutelude korraldajatele, kandidaatidele ja valijatele, pakkudes infot kohalikest omavalitsustest sõltuvate teemade, nendega tegelemist mõjutavate suundumuste ja võimalike lahenduste kohta. Projektis on loodud ka projekti käigus koostatud teemalehti ja muud materjali koondav veebileht Tarkvalija.eu. Projekti rahastab Euroopa majanduspiirkonna aktiivsete kodanike fond. 

Lisaks seni ilmunud teemalehtedele on järgmistel nädalatel avaldamisel veel tervise (21.09) ja keskkonna (28.09) teemalehed.  

Eesti Väitlusselts on vabaühendus, kes tegutseb selle nimel, et ühiskondlikus dialoogis omaks kandvat rolli tugevam argument, ja arendab selleks vajalikke oskusi. 

Praxis on kodanikualgatuslik avalikes huvides tegutsev mõtte- ja tegude koda, kelle eesmärk on rikastada avalikku arutelu, luues väärtuslikke teadmisi ja toimivaid lahendusi poliitikakujundajatele, vabakonnale ja teistele ärksatele inimestele. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!