Õigusteadmised juba koolipingist

17. sept. 2021 Hendrik Rätsep projekti Elsa4Schools juht Eestis - Kommenteeri artiklit

Kui 9.–12. klassi õpilased on huvitatud õiguseteemalistest küsimustest, saab kool neile tellida tasuta loenguid õigustudengite ühenduselt ELSA.

ELSA on Euroopa õigustudengite assotsiatsioon (European Law Students’ Association), mille projekti Elsa4Schools raames käivad tudengid koolides õigusloenguid pidamas ja seda juba kuus aastat. Alanud õppeaastal oodatakse koolidelt taas loengupakkumisi.

Õigusteadus on headuse ja õigluse kunst, on öelnud Publius Juventius Celsus, ja see on üks põhjus, miks gümnasistidel tasub õigusteadusega lähemalt tutvuda. Teiseks on teada, et õigusteadlike inimestega toimib ühiskond paremini. ELSA tudengid käivadki koolides selleks, et tutvustada noortele nende õigusi ja kohustusi, süvendada nende huvi riigis toimuva vastu, anda neile võimalus aktuaalsetes küsimustes kaasa rääkida.

Annika Kask: „Muhe moment klassiruumis valmistas rõõmu nii loengupidajale kui õpilastele ning usun, et ka küsija ise koges õigusloengus kaasamõtlemise rõõmu.“ Foto: ELSA

Oma muljeid koolides peetud õigusloengutest jagab ELSA Estonia eelmine asepresident Annika Kask.

Kas sulle meenub toredaid lugusid seoses õigusloengutega?

Eelmise aasta jaanuaris rääkisin keskkooliõpilastele karistusõigusest. Hädakaitse teema juures ütlesin, et tihtilugu on mõistlikum vasturünde asemel saba jalge vahele tõmmata ja ajama panna, et hiljem ei tekiks vajadust oma vasturünnaku õiguspärasust tõendada. Minu jutule hõikas üks sirge seljaga koolilaps vahele, et õiglus ei tagane ebaõigluse ees. Kaasõpilaste pilkudest oli näha ehmumist. Minagi kohkusin sõjaka hüüde peale, kuid olin ka meeldivalt üllatunud selle pealtnäha tagasihoidliku õpilase nii konkreetse seisukoha üle. Mõistagi ei sunni karistusõigus enesekaitse asemel põgenema. Lõppkokkuvõttes valmistas muhe moment klassiruumis rõõmu nii loengupidajale kui õpilastele ning usun, et ka küsija ise koges õigusloengus kaasamõtlemise rõõme. Lisaks mõistsin tema märkuse põhjal, et õpilased on asjast huvitatud ning nendega tasub tõepoolest hädakaitsel pikemalt peatuda. Kuulsin hiljem, et õpilased olid loenguga väga rahule jäänud.

Mida oled ise õigusloengutest õppinud?

Vahel tullakse loengut pidama „Ah, mis see ikka ära ei ole!“ suhtumisega. Enne loengut õppematerjale üle sirvides tundus ka mulle, kõik on lihtne ja selge, pealegi saab anda õpilastele juriidilisi nüansse edasi ka veidi lihtsustatult. Harilikult kestab taoline vaade kas esimese loengu alguseni või õpilaste esimese küsimuseni. Minult küsiti kord, mis see menetlus on. Mõistagi koosneb juristi argipäev peaaegu et täielikult igasugustest menetlustest: kohtumenetlus, haldusmenetlus, täitemenetlus ja veel teisedki. Aga eks proovi seda paari sõnaga lahti seletada. Sellistel hetkedel on mõistlik rahulikult paar sammukest tagasi astuda, et loengu tervikpilti näha. 

Mis on ELSA loengute eesmärk? 

Õigusloengute eesmärk ei ole see, et rohkem inimesi asuks ülikooli õigusteadust õppima. Pigem lähtub ELSA usust, et õiguse hea tundmine aitab vähendada selle rakendamise vajalikkust. Loengute läbiv märksõna on probleemide äratundmine ja ennetamine, mitte akadeemilise õigusteaduse detailide teadmine. Näiteks käesoleval aastal oleme seadnud koos justiitsministeeriumiga eesmärgi algatada noorte seas dialoog korruptsiooni teemal. Loengus selgitatakse korruptsioonikolli olemust ja näiteks seda, kuidas tegutseda huvide konflikti korral.

Miks peaks ELSA loenguid kuulama? 

Kuus aastat tagasi loodud projekt proovib muuta keerulised õigusküsimused õpilaste jaoks mõistetavaks ja kasulikuks. Käsitletakse eelkõige noore inimese jaoks praktilisi teemasid nagu töötamine, tarbijakaitse ja perekonnaõigus. Selle kõrval peetakse loenguid laiapõhjalisematel ja silmaringi laiendavatel teemadel, näiteks õpilasi eriti köitnud korruptsiooniloengu näol. Tegelikult on ELSA valmis rääkima pea kõigest õigusega seotust, millest õpilased ja koolid ise huvitatud on. Interaktiivsete loengute abil harime keskkooliõpilasi elulistel teemadel, aga jätame sealjuures keerulised paragrahvid kõrvale.


Õigusloengute soovi korral saab võtta ühendust aadressil elsa4schools@elsaestonia.org. Loengute sihtgrupp on eelkõige 9.–12. klass.

Vaata ka www.elsaestonia.org/elsa4schools.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!