Õppigem uuel aastal inimeseks olemise kõrget kunsti

3. sept. 2021 Sirje Pärismaa toimetaja - 2 kommentaari
President Kersti Kaljulaid ja Tartu Jaan Poska gümnaasiumi direktor Mari Roostik. Foto: Katriin Valdre

Peatselt ametist lahkuv president Kersti Kaljulaid avas kooliaasta Tartu Jaan Poska gümnaasiumi aktusel.

„Teie kool on mõnes mõttes minu unistuste kool, millest olen nende aastate jooksul püüdnud palju rääkida,“ lausus president. „Kool, kus saab rohkem olla ise õppimist, ise avastamist ja õpetaja on kooliteel toetaja. Õpetaja ei ole tänapäeval enam see, kes seisab klassi ees ja paneb meile õiged mõtted pähe. Mida rohkem on koolis segadust erinevate valikainetega, seda põnevamaks kujuneb ju teie isiklik haridustee. Saan aru, et siin koolis on see parimal võimalikul moel lahendatud. Ma ei tea küll, kuidas õpetajad selle üle elavad, kui teil on 555 erinevat tunniplaani, aga igal juhul tehakse selle nimel ja heaks kõik, et teil oleks võimalik õppida ühtaegu nii reaal- kui humanitaaraineid, ühtaegu inseneriteaduste aluseid ja samal ajal sinna sekka midagi hoopis teisest vallast.“

Kersti Kaljulaid rõhutas ka kodanikuvastutuse ning inimeseks olemise kõrge kunsti tähtsust − kuidas olla sõbrale sõber, inimesele inimene, teist meelt inimesele arvestatav vestlus- ja väitluspartner. „Peame seda kogu aeg õppima ja ei tohi ära unustada ka siis, kui kogu õppetöö ja teadmine voolab meisse ühel hetkel tehnoloogia vahendusel.“

President soovis töörõõmu Poska gümnaasiumi endisele direktorile Helmer Jõgile, kellest nüüd saab loogikaõpetaja, ning kiiret kohanemist ametivastutusega uuele noorele direktorile Mari Roostikule.

Mari Roostik viitas oma esimeses kõnes Tammsaare kuulsale lausele „Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb armastus“ ja meenutas, et tegelikult läheb lause edasi. „See, mida mina tahan teile teekonnale kohe 1. septembril kaasa anda, on veendumus, et armastus ei tule, vaid on juba siin. Selles töös ja selles pingutuses, mida me iga päev teeme,“ lausus Roostik. Direktor soovis ka, et õpilased oleks iga päev enda üle uhked pingutuste pärast, mida nad koos superkangelastest õpetajatega teevad. „Õpetajad ongi see aken maailma, mis teie ees iga päevaga aina avaramaks ja laiemaks muutub. Koos õppides, uurides ja vesteldes, enda nimel iga päev pingutades jõuategi kõigi maailma saladusteni.“


2 kommentaari teemale “Õppigem uuel aastal inimeseks olemise kõrget kunsti”

  1. Peep Leppik ütleb:

    Kolleegid ja lugejad!

    Inimeseks olemist KASVATATAKSE (vt kogu pedagoogika ajalugu), eriti enne murdeiga. Õpetada võib seda vaid vanemas astmes (kui vundament on varem loodud!). Vastasel juhul “kasvatame” jõhkardeid ja SILMAKIRJALIKKUST – vaadake pisutki meie ümber …

  2. Hilja ütleb:

    Vahetegemine lapse kasvatamise ja õpetamise vahel on täiesti meelevaldne. Niinimetatud kasvatamine ongi tegelikult elama õpetamine või õigupoolest elama õppimise toetamine.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!