Rahvusvahelist võistlemist täis suvi

10. sept. 2021 Jonas Erik Laane TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist - Kommenteeri artiklit
Turnimine aitab meelt teravana hoida. Foto: Sulev Kuuse

Suvel oli võimalik teleri vahendusel kaasa elada eestlaste rahvusvahelistele saavutustele spordimaailmas, kuid samal ajal pandi ka haridusmaailmas pingeliselt teadmisi proovile. Eesti õpilased saavutasid mitme valdkonna rahvusvahelistel olümpiaadidel silmapaistvaid tulemusi (vt tabel).

Medalite täiskomplekt saadi tänavu Euroopa geograafiaolümpiaadil – võideti nii kuld-, hõbe kui ka pronksmedaleid. Geograafiateadmisi rakendati edukalt ka osavõtjate arvult ajaloo suurimal rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil, kus pälvis hõbemedali Anna Milena Linder.

Maailmatasemel hõbemedalid said rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil kaela ka Johan Tamm ja rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil Ralf Joosep Kask. Eesti õpilaste juhendaja Oleg Košiku sõnul oli matemaatikaolümpiaadi ülesannete komplekt tänavu tavatult raske. Bioloogiaolümpiaadi tegi omapäraseks selle esimene pool, mille küsimused olid seotud Fernão de Magalhãesi eestvedamisel toimunud esimese ümbermaailmareisi 500. aastapäevaga.

Võistlused olid enamjaolt veebipõhised, kohapealset konkureerimist said õpilased kogeda ainult Poolas korraldatud Baltimaade geograafiaolümpiaadil. Üksinda oma kodus ülesannete kallal pusimist see samas ei tähendanud – võistlemise ajaks kogunesid Eestit esindavad õpilased Tartusse.

Veebipõhine formaat pakkus olümpiaadide korraldajatele ja nendel osalejatele mitmeid uusi väljakutseid. Mitme valdkonna olümpiaadide puhul tuli nende sisu vastavalt võimalustele ümber korraldada. Näiteks toimus rahvusvaheline keemiaolümpiaad vaid teooriavooruna. Õpilastel tuli viie tunni jooksul lahendada üheksa kaasaegse keemiatööstusega seotud ülesannet.

Mitmepäevaste võistluste puhul oli Tartusse kogunenud õpilastel võimalik ülesannete vahele jäävat aega üheskoos mõnusalt sisustada. Näiteks käisid rahvusvahelisel bioloogia-, matemaatika- ja füüsikaolümpiaadil osalejad keha ja vaimu virgutamiseks ronimishallis turnimas. Olümpiaadidelt ei jäänud ära ka kultuuriprogramm. Rahvusvahelised korraldajad pakkusid osalejatele virtuaalseid linnatuure, veebiloenguid ja muud seltskondlikku tegevust.

Olümpiaade toimus muidugi ka enne suve. Maikuu lõpus käisid Eesti õpilased rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil, millel märgiti ära Karl Abiline. Noormees oli keelefilosoofiahuvilisena end mõisteteemalise essee kirjutamiseks hästi ette valmistanud. Kevadesse jäid ka näiteks Balti informaatikaolümpiaad ning Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad.

Eesti õpilastele on võimalik veel kaasa elada 14.–21. novembrini toimuval rahvusvahelisel astronoomia- ja astrofüüsikaolümpiaadil ning 12.–21. detsembrini toimuval loodusteaduste olümpiaadil.

Rõõm on näha, et meie maailmatasemel noored on võimekad ja valmis enda teadmisi proovile panema ka palavatel suvekuudel. Rahvusvaheliste võistluste puhul on oluline meeles pidada, kui kõrgel tasemel peavad õpilase teadmised ainuüksi nendel osalemiseks olema. Mainimata ei saa jätta ka hea ettevalmistuse olulisust. Suur kummardus kõigile rahvusvahelistest olümpiaadidest osavõtjatele, mentoritele, juhendajatele, õpetajatele ja lapsevanematele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!