Talupoja tööd ja tegemised Eesti Vabaõhumuuseumis

17. sept. 2021 Eesti Vabaõhumuuseum - Kommenteeri artiklit
Köstriaseme pererahvas sügisestel talutöödel. Fotod: Toomas Tuul

Talupoja toimetused ja Eesti Vabaõhumuuseum käivad käsikäes. Ei saa rääkida rehemajast talupoja töid ja tegemisi puudutamata ning vastupidi – talupoja toimetustest aimu saada on hea just selleks sobivas keskkonnas. Talupoja eluolu tutvustamiseks pakume õige mitut muuseumitundi, millest allpool mõne sõnaga juttu tuleb.

Sügiseti räägime leivategemise lugu. Miks elas talupoeg rehemajas ja mis teeb ühest majast rehemaja? Üheskoos lastega peksame reht ja hoiame lauluga üleval kootide rütmi. Tuulame vilja ning saame teada, mis on sõklad ja miks peab terasid sõkaldest eristama. Enda tuulatud vilja viime käsikivile ja ajame seda seni ringi, kuni töö tulemust annab ja terad jahuks muutuvad. Leiba me küll ise küpsetada ei jõua, kuid leiva valmimisest saavad lapsed siiski hea ettekujutluse. Viimaks maitseme ka töö tulemust – muuseumi Härjapea talus varem valminud leiba.

Talurahva toimetustest aitab parema ülevaate saada tööriistade programm. Muuseumi majad on täis põnevaid esemeid, millest enamikku kasutati mõne talutöö tegemiseks. Kuidas tööriistu tehti ning mis neid tänapäeval asendavad? Millised olid meeste- ja naistetööd ning miks neil vahet tehti? Jõudumööda saavad lapsed ka ise uudistada, kas jaksavad sepahaamrit käes hoida ning kuidas on kaelkookudega vett kanda.

Rõivaid ei ostnud talupoeg samuti poest, vaid tegi ikka kõik ise. Selleks et linataimest saaks lõpuks särk või püksipaar, kulub õige palju aega ning nobedate näppude virka tööd. Niisamuti ei saa sokke kohe lamba seljast pöetud villast kuduma hakata. Paneme laste osavuse proovile nii villa noppimises kui ka kraasimises, ajame vokile vurina sisse. Tutvume kindakirjadega ning uurime, millisel imeloomal kaheksa kanda on.

Talupoja töödest ja toimetustest annavad põhjalikuma arusaama sügisel ja kevadel toimuvad talupäevad. Muuseumi Köstriaseme ja Pulga talu pererahvas tutvustab lastele oma töid. Olgu selleks siis kevadel peenarde tegemine ja külvamine, istutamine ja sügisel saagikoristus, rehepeks või võitegu. Muidugi on pererahva luud-liikmed töötegemisest väsinud ja väikesed abikäed igati teretulnud.

Need on mõned võimalused, kuidas omaaegse talupoja elu tänapäeva lapsele lähemale tuua. Muuseum on alati valmis kaasa mõtlema, kui eespool mainituile lisaks mõni muu talutöö huvi pakkuma peaks.

Talupoja elu lahutamatu osa on rahvakalendri tähtpäevad, millest räägime järgmine kord. Täpsemat infot saab vaadata meie kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!