Tartu koolinoored hindavad kõrgelt vaba aja tegevuste võimalusi

16. sept. 2021 Tartu Linnavalitsus - Kommenteeri artiklit

Tartu linnavalitsuse tellitud noorte vaba aja kasutuse uuring näitas, et siinsed teismelised on aktiivsed ja olemasolevate valikuvõimalustega väga rahul. Uuringu eesmärk oli selgitada välja Tartu noorte ja lapsevanemate rahulolu noorsootöö teenustega 2020. aastal.

Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna noorsooteenistuse juhataja Mari-Ann Saluste sõnul on oluline mõõta noorsootöö kvaliteeti. „Uuringu tulemustele lisaks said oma hinnangu anda mitmed noortevaldkonna eksperdid, kelle asjakohaseid ettepanekuid ja soovitusi on võimalik edaspidi kohaliku tasandi noorsootöö arendamisel arvestada,“ selgitas Saluste.

Rahuloleva hinnangu noorsootöö tegevustele andis 90 protsenti 9‒19-aastastest Tartu noortest. Kõige enam ollakse rahul huvihariduse või -tegevusega, noorteühenduste ja laagritega ning vabatahtliku tegevusega. Veidi rahulolematust tekitab teekond huvikooli, treeningule või noortekeskusesse. Hoolimata sellest on 86 protsenti noortest mingi noorsootöö tegevusega hõivatud. Enamikku innustab osalema tegevuse meeldivus, eneseteostuse võimalus, võimalus midagi saavutada ning sõpradega koos olemine. 

Küsitluse põhjal pööratakse noorte kaasamisele kõige enam tähelepanu noorteühendustes, kuid ka laagrites ja malevates on noored saanud tegevusi korraldada, huvikoolides ja noortekeskustes pigem tegevusi algatada.

3.‒6. klassi laste vanemad on kõige enam rahul laagritegevustega. Kõige vähem ollakse rahul noorsootöö info kättesaadavusega. Lapsevanematelt uuriti ka võimekust noorsootöö tegevuste eest maksta ning 62 protsenti vastanutest arvas, et kulutused laste vaba aja tegevustele on olnud neile enam-vähem jõukohased.

Uuringus osalesid Tartu linna 3.‒12. klassi õpilased, 3.‒6. klassi lapsevanemad ja esmakordselt ka kutseõppeasutuses põhiharidust omandavad noored. Valimi suuruseks kujunes 1781 noort ja 697 lapsevanemat. Iga viie aasta tagant toimuv rahulolu-uuring annab suunised Tartu noorte vaba aja võimaluste edaspidiseks kavandamiseks ja arendamiseks. Uuringu tegi OÜ Eesti Uuringukeskus.

Uuringu „Tartu noorte vaba aeg 2020“ tulemusi tutvustatakse seminaril, mis toimub 22. septembril kella 10–12 Alexela Loomelava (Narva mnt 2) teise korruse Kristallisaalis. Seminaril toimub ka vestlusring valdkonna ekspertidega. Seminari juhib noorte- ja haridusvaldkonna ekspert Urmo Reitav ning arutelus osalevad Eesti avatud noortekeskuste ühendusest Noorte Tugila teenuse kvaliteedijuht Kerli Kõiv ja Tartu Kivilinna kooli direktor ning Tartu haridusfestivali 2021 koordinaator Karin Lukk.

Seminaril osalemine toimub eelregistreerimisega ning kohtade arv on piiratud. Palume end registreerida hiljemalt 21. septembriks SIIN. Seminari otseülekannet saab jälgida Tartu noorsooteenistuse Facebooki-lehe kaudu.

Tartu noorte vaba aja kasutuse uuringu raportiga on võimalik tutvuda SIIN


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!