Uus käsiraamat karjääri- ja ettevõtlusõpetajatele

17. sept. 2021 Kersti Kivirüüt projektijuht - Kommenteeri artiklit

Õppeaasta alguses ilmus karjääri- ja ettevõtlusõppe metoodiline käsiraamat „Targad valikud tööturul“.

Käsiraamatu ülesehitus on sarnane eelmisel aastal haridus- ja noorteameti ning kutsekoja koostöös üllitatud materjali „Europass ja kvalifikatsiooniraamistik“ omaga. Sihtgrupp on üldhariduskoolide õpilased teisest kooliastmest gümnaasiumini.

Käsiraamat on ehitatud üles OSKA andmetele haridusportaalis. Mitmesuguste ülesannete kaudu on õpilastel võimalik lahti mõtestada oskuste, hariduse ja tööturu seoseid, hoomata ametite tulevikusuundumusi ja, mis kõige tähtsam – õppida iseseisvalt uurima haridusportaali andmestikku.

Käsiraamatust leiab metoodilisi juhendeid nii õppetundide sisustamiseks kui ka ainetevahelisteks projektideks. Lisaks on kirja pandud viisteist lühemat harjutust, mida sobib kasutada ka teistes ainetundides, mitte ainult karjääri- ja ettevõtlusõpetuses.

Näiteks leiab käsiraamatust valdkondliku teemapäeva korraldamise juhendi, karjääriinfoteemalise detektiivimängu juhendi, tööturu soolist aspekti käsitleva meetodi „Milline ta on?“, tulevikuameteid avavad meetodid „Tulevikuoskused ja -ametid“ või „Tulevikuametite loomine“, oskuste analüüsi võimaldavad meetodid „Tööriistakohvri inventuur“, „Minu kool ja tulevikuoskused“, „Vulkaanisaare tööturg“ ja palju muud.

Käsiraamatu meetodites kirjeldatud õpieesmärgid järgivad nii karjääri kujundamise pädevuste kui ka ettevõtluspädevuse mudelit, mis on kooskõlas üldpädevuste saavutamisega. Kõik meetodid võimaldavad luua õppekeskkonda, kus õpilane on tegutseja ning õpetaja pigem suunaja ja juhendaja. Selline õppekeskkond aitab oma potentsiaali maksimaalselt avada väga erinevate võimetega õpilastel.

Meetodeid ja ülesandeid töötasid välja tunnustatud tegevõpetajad, kes on ühtlasi aktiivsed karjääriteenuste kogukonna eestvedajad: Tartu karjäärinõustaja ja Eesti karjäärinõustajate ühingu juhatuse liige Anna Gramberg, Tartu Tamme gümnaasiumi karjäärikoordinaator ja aineõpetaja Merit Luik ning Kiili gümnaasiumi karjäärikoordinaator ja aineõpetaja Angela Rebas.

Nõustajatena osalesid käsiraamatu loomisel Tartu ülikooli õpetajakoolituse õppejõud Maria Jürimäe ning valdkonna eksperdid kutsekojast ja töötukassast Marit Valge, Lana Randaru ja Kristina Orion.

Käsiraamat on kättesaadav E-koolikotis https://e-koolikott.ee/et/oppematerjal/31346-Targad-valikud-tooturul


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!