Eriline on tavaline – Tagasi Kooli e-tunnid tõstavad õpilaste teadlikkust psüühilistest erivajadustest

14. okt. 2021 Tagasi Kooli - Kommenteeri artiklit

Külalistunde korraldav koostööplatvorm Tagasi Kooli korraldab 18.–21. oktoobrini vaimse tervise kuu raames õpilastele viis e-tundi teemal „Eriline on tavaline“. Tundides õpib 70 klassitäit õpilasi, kuidas käituda ja mida on oluline teada psüühilise erivajadusega inimesega suheldes. E-tundidega on oodatud liituma kõik põhi- ja keskhariduse klassid.

Koolitunde on seekord viis: neli eesti- ja üks venekeelne. Kuidas rääkida läbi piltide ehk suhelda inimesega siis, kui ei ole võimalik kasutada sõnu? Küsimusele annab vastuse venekeelne e-tund „Как общаться на визуальном языке?“ („Kuidas suhelda pildikeeles?“). Tund toimub 18. oktoobril kell 11 ja on suunatud 1.–5. klassile. Esinejaks on Sinimäe kodu tiimijuht Tatjana Patsanovskaja. Samateemalisest e-tunnist on võimalik osa saada ka eesti keeles 21. oktoobril kell 11 Käo tugikeskuse eripedagoogilise töö juhi Kati Kiiveri esituses. Eestikeelsesse e-tundi oodatakse osalema 1.–3. klassi õpilasi.

Teistsuguselt suhtleva inimesega kontakti loomist õpetab ka tund „Kuidas tajuvad autismiga inimesed maailma?“, mis leiab aset 20. oktoobril kell 11 ja on suunatud 4.–6. klassi õpilastele. E-tunnis räägib Eesti Autismiliidu juhatuse esimees Marianne Kuzemtšenko, mis on autismispektri häire, milliseid raskusi see võib igapäevaelus kaasa tuua autismiga inimestele endile ja neid ümbritsevatele inimestele ning kuidas me kõik saame neid aidata.

Isiklikumat teemat käsitlev Peaasja asutaja Anna-Kaisa Oidermaa e-tund „Kas mul võib tekkida vaimse tervise probleem?“ toimub 19. oktoobril kell 13 ja on suunatud 7.–9. klassile. Tunnis käsitletakse vaimse tervise probleemide riskitegureid – nii keskkonnast, geenidest kui ka enda käitumisest tulenevaid. Õpitakse ka, millised on kaitsvad tegurid ja mida saab inimene ise riskide maandamiseks teha. 

Sarja viimane tund on mõeldud gümnasistidele ning käsitleb psüühilise probleemiga inimeste aitamist.. Reet Asmer Hooldekandeteenustest avab 22. oktoobril kell 13 e-tunnis  „Kes toetab psüühikahäirega inimest?“ oma kogemuse põhjal tegevusjuhendaja ameti telgitaguseid. Ta räägib, kuidas läbimõeldud või mõtestatud tegevused ja suhtlemine aitavad kasvatada vaimset heaolu..

Tundidesse saab registreerida aadressil registreeru.tagasikooli.ee/e-tunnid


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!