Haridustöötajad saavad tõhustusdoosi kooliõelt või vaktsineerimiskeskusest

2 minutit
216 vaatamist

Eestis on alanud COVID-19 tõhustusdooside tegemine kõigile haridus-, sotsiaal- ja tervishoiutöötajatele, üle 65-aastastele ning hooldekodude elanikele, kellel on esmasest täisvaktsineerimisest möödas vähemalt pool aastat.

„Uuringud on näidanud, et aja jooksul nii vaktsineerimise kui läbipõdemise teel saadud immuunsus nõrgeneb, eakatel rohkem ja kiiremini kui alla 65-aastastel. Seetõttu soovitame kõigil, kes on vähemalt 65-aastased ja kellel on esmasest vaktsineerimiskuurist praeguseks juba enam kui kuus kuud möödas, teha COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige prof Irja Lutsar.

Professor Irja Lutsar tuletab ka meelde, et raske haiguse ja surmade ennetamisel on kõigi kasutatud vaktsiinide tõhusus endiselt väga hea. „Seega veelgi olulisem on, et võimalikult palju inimesi oleks saanud esimese ja teise doosi,“ selgitas Lutsar.

  • Koolitöötajate vaktsineerimist korraldab kooliõde, kes vaktsineerib ise või suunab lähima vaktsineerija juurde. Vaktsineerimiseks tuleb ühendust võtta oma kooliõega, kes annab edasised juhtnöörid. Samuti on võimalik minna lähimasse eelregistreerimiseta vaktsineerimispunkti.
  • Kõrgkoolide, lasteaedade ja huvikoolide töötajad saavad tõhustusdoosi teha lähimas vaktsineerimiskeskuses. Samuti on võimalik minna lähimasse eelregistreerimiseta vaktsineerimispunkti.

Üle 65-aastased haridustöötajad saavad vaktsineerida ka perearsti juures, kus on lisaks COVID-19 vaktsiinile võimalik tasuta saada gripivaktsiini. „Ka gripivaktsiin on sellest aastast eakatele tasuta ja seda võib manustada samal päeval kui COVID-19 vaktsiini. Juhul kui COVID-19 vaktsiin on veel tegemata, siis soovitame lahendada see mure ühe arstil käiguga,“ ütles dr Le Vallikivi.

Need riskirühmadega töötavad inimesed, keda tööandja suunab lähimasse vaktsineerimiskeskusesse, peaksid aja broneerima telefoni teel. Infot nende kohta leiab: https://vaktsineeri.ee/covid-19/lahen-vaktsineerima/ või helistades riigiinfo telefonil 1247.

Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, kasutatakse tõhustusdoosina Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa ravimiametilt. Tõhustusdoosijärgsed kõrvalnähud on sarnased nendeg, mis esinevad esimese ja teise doosi järel. Kõige sagedamini võivad tekkida süstekoha reaktsioonid ehk valu, punetus, turse. Samuti võib tekkida peavalu, liigesvalu, lihasvalu, palavik, külmavärinad, väsimus, halb enesetunne. Kõik need on üldjuhul kerged, mööduvad ja neid saab leevendada valu- ja palavikualandajatega – ibuprofeeni, paratsetamooliga. Praeguste andmete alusel on tõhustusdoosi järel esinenud kõrvaltoimeid veidi sagedamini kui teise doosi järel.

Üleriigilises digiregistratuuris praegu veel kolmandale doosile aega panna ei saa, aega saab broneerida telefoni teel.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Hea Õpetajate Lehe lugeja!

Meie veeb läbis äsja põhjaliku uuenduse, mille käigus see muutus senisest märksa tänapäevasemaks ja kasutajasõbralikumaks. Seoses põhjalike uuendustega võib juulikuus esineda…

1 minut

Eesti Lastehoidude Liidu juht Mari Kummer: „Kas Tallinnal on alusharidussektoris raha üle?“

10. juunil teatas Tallinna Linnavalitsus kavatsusest kaotada lasteaedade kohatasu…

3 minutit

Õpetajate Lehe uus peatoimetaja on Kristi Helme

Reedel valiti Õpetajate Lehe uueks peatoimetajaks Kristi Helme, kes asub tööle alates 10. augustist.

Praegu töötab Kristi Helme…

2 minutit
Õpetajate Leht