Vabatahtlike programm pakub lastele hingetuge

15. okt. 2021 Ehe Kaldmaa MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde kajastaja - Kommenteeri artiklit
Meie vabatahtlikud MTÜ 6. sünnipäeva tähistamas. Fotod: MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde

MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde on 2015. aastal Tartus asutatud organisatsioon, mis koondab vabatahtlikke, kes soovivad olla abiks emotsionaalset lisatuge vajavatele lastele ja teismelistele. Tegevjuht Maari Ernits andis ülevaate MTÜ tegevusest.

Kuidas on MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde programm üles ehitatud?

MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde koondab vabatahtlikke, kes soovivad olla emotsionaalseks toeks keerulises olukorras lastele. Meie soov on abistada n-ö süsteemiväliseid lapsi: neid, kes veel ei vaja spetsialistide abi, kuid tunnevad end mahajäetuna. Meie programm kestab vähemalt ühe aasta, kuna sõprussuhte kujunemiseks läheb keskmiselt aega natuke üle poole aasta. Kõige pikem sõprussuhe on meie MTÜ-s kestnud kaheksa aastat. Kui vabatahtlik soovib programmist lahkuda, jälgime lapse olukorda, kas peaks viima ta kokku uue vabatahtlikuga. Mõnikord on lapse jaoks lihtsam edasi minna omandatud oskuste ja saadud toega kui alustada uue vabatahtlikuga ebakindlalt otsast peale.

Kuidas jõuavad teieni lapsed, kellel on tarvis emotsionaalset tuge?

Tartus teeb meie MTÜ-ga koostööd spetsialistidest koosnev tugivõrgustik. Sinna kuulub eripedagoog, koolipsühholoogid ja lastekaitsespetsialistid, kes annavad meile märku, kui mõnel lapsel on meie abi vaja. Abivajajaid jõuab meieni ka linna sotsiaaltöötajate kaudu. Mõnikord leiavad murelikud lapsevanemad meid ise.

Kuidas jõuavad vabatahtlikud teieni? Kes nad on?

Vabatahtlikud leiavad meid peamiselt värbamiskampaaniate ajal, mis toimuvad kaks korda aastas, kevadel ja sügisel. Käime end tutvustamas messidel, oleme aktiivsed sotsiaalmeedias ja aeg-ajalt ka ajakirjanduses. Meie vabatahtlikud on täiesti tavalised inimesed alates laborandist ja lõpetades ooperilauljaga. Nad on sotsiaalselt tundlikud, soovivad panustada laste heaolusse ning neid ühendab soov heategevusega otseselt seotud olla.

Mida ootab MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde oma vabatahtlikelt ja milline on vabatahtlike väljaõpe?

Vabatahtlikelt ootame vastutustunnet ja soovi olla sõbraks. MTÜ programm näeb ette, et vabatahtlik kohtub lapsega kord nädalas. Kohtumise sisu saavad laps ja vabatahtlik koos välja mõelda ning üks kord kuus toimuvad meil ühisüritused, kus laps ja vabatahtlik saavad koos aega veeta. Vabatahtlike väljaõpe koosneb kahepäevasest koolitusest, kus spetsialistid räägivad muuhulgas vaimsest tervisest, lastepsühholoogiast ja sõprussuhte alustamisest. 

Millist tuge saavad vabatahtlik ja lapsevanemad MTÜ-lt?

Meie MTÜ-s on kaks olulist koordinaatorit. Laste koordinaator, kelle ülesanne on perede ja lastega suhtlemine ja muredele reageerimine, ja vabatahtlike koordinaator, kes on vabatahtlikele toeks.

Millised on vabatahtliku piirid ja kuidas need paika pannakse?

Kui laps ja vabatahtlik kokku viiakse, koostatakse hea tahte kokkulepe vastavalt vanemate, lapse ja vabatahtliku soovidele. Hea tahte kokkuleppele kirjutavad alla neli osalist: laps, vanemad, vabatahtlik ja laste koordinaator.

Milliseid lapsi MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde aitab?

Laste profiilid on väga erinevad. Mõned neist on majanduslikult kindlustatud perest, mõned raskematest sotsiaalsetest oludest. Nooremad lapsed käivad algkoolis või lasteaias, vanemad on gümnaasiumiealised. Aitame neid lapsi, kellel abi vaja on, sõltumata muudest teguritest.

Milline on teie MTÜ sõnum õpetajatele?

Kuna õpetajad puutuvad kokku väga erinevate lastega, kellel võib esineda keerulisi eluperioode, siis julgustame õpetajaid soovitama meie programmi kõikidele lapsevanematele. Tartus tegutseme usinasti juba seitsmendat aastat ning tuleva aasta kevadel laieneme ka Tallinnasse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!