Viljakas või viljatu – digiõpikuga targemaks

1. okt. 2021 digiõpiku Viljakusest.ee toimetus - Kommenteeri artiklit

2022. aasta algul saab valmis digiõpik www.viljakusest.ee, mida saab kasutada nii inimeseõpetuse kui ka bioloogiatundides ja vajadusel isegi algklassides.

Miks on sellist digiõpikut vaja? Kalamaja põhikooli õpetaja Kristina Ruuse põhjendab seda nii: „Tänased viljakuse teemat käsitlevad paberõpikud on aegunud, kuid digiõpik pakub kaasaegset ja pidevalt uuenevat materjali. See digiõpik on ka nii põhjalik, et õpetaja ei pea enam ise veebist tekste, videoklippe või illustratsioone otsima.“ 

Viljakusõpik pole ainult õpetajatele, sest väga paljud teisedki vajavad kõige uuemaid teaduspõhiseid ja praktilisi teadmisi menstruaaltsüklist, ovulatsioonist ja rasestumisest lihtsasti mõistetaval ja atraktiivsel viisil. 2017. aastal kirjutati Euroopa Liidu viljakustemaatika ülevaates, et iga kuues paar üle maailma puutub viljatusega mingil moel kokku* ja vajab lapse saamisel meditsiinilist abi. Tervise Arengu Instituudi andmetel sündis 2020. aastal viis protsenti Eesti lastest kehavälise viljastamise abil ning vajadus kunstliku viljastamise järele on kasvamas**. Seetõttu on eriti oluline, et noored oskaksid hoida ja hinnata oma viljakust.

Kolmanda põhjuse toob välja Next Fertility Nordic viljatusravi kliiniku juhataja Karin Rosenstein: „Tänapäeva noored leiavad rohkelt informatsiooni mitmesuguste rasestumisvastaste vahendite kohta, kuid väga oluline on rääkida noortele ka viljakusest – sellest, mis meie viljakust mõjutab ja kuidas seda hoida. Loodetavasti aitab viljakuse digiõpik meie noorte teadlikkust oma viljakusest tõsta.“

Millest on viljakusõpikus juttu?

Viljakusõpiku sisu käsitleb inimkehas toimuvat ning on jagatud kolmeks mooduliks:

I osa: murdeiga, viljakus, raseduse planeerimine ja sellest hoidumine, rasestumisvastased vahendid, sugulisel teel levivad infektsioonid,

II osa: viljatus ja viljatusravi ehk kunstlik viljastamine; eetilised dilemmad,

III osa: viljastumine, rasedus, lapse sünd.

Kuidas on materjal esitatud?

Õpikus on tekst kombineeritud piltide, animatsioonide ja videopeatükkidega, mis on leitavad Youtube’i kanalil „Viljakusest“. Sellele lisanduvad edaspidi materjalid ka TikToki, FB- ja muudes sotsiaalmeedia kanalites. Vahepaladena on õpikusse plaanitud suunamudijate (ingl influencer) arvamusvideoid ja ingliskeelseid videoid viljakuse teema kinnistamiseks. Eesmärk on esitada kõike nii, et õpilane ei paneks tähelegi, et ta õpib. Iga peatüki lõppu on planeeritud viide opiq.ee keskkonnale, kus õpilane saab oma arusaamist viljakuse teemast testida. Tulevikuplaanides otsitakse võimalust, kuidas laieneda viljakusõpikuga ka E-koolikotti.

Illustratsioon digiõpikust Viljakusest.ee

Miks digitaalne, mitte paberil?

Õpiku digitaalne esitlus võimaldab kaasata oluliselt rohkem interaktiivseid lahendusi ning sihtgrupipõhist lähenemist. Lisaks saab digiõpiku materjali pidevalt uuendada ja nüüdisajastada. See õpik on algusest peale loodud eesmärgiga olla pidevalt täienev projekt. Esialgu on sponsorite abil garanteeritud, et digiõpik on tasuta kättesaadav kõigile vähemalt 2024. aastani.

Kes on digiõpiku loomise taga?

  • Projektijuht Kerti Alev – tehniline ja graafiline teostus. Kertil on pikaajaline multimeedia lahenduste loomise kogemus, lisaks on ta omandanud õpetajakutse ja 2019. aastal magistrikraadi tervishoiutehnoloogiates ning on start-up’i MediKeep asutaja.
  • Sisuloome koordinaator Ele-Liis Kreek – teemade kajastamine, kirjutamine, toimetamine. Ele-Liis on töötanud mitmetes biotehnoloogia- ning ravimifirmades, tal on nii IVF-i laboris töötamise kui ka ajakirjadele ning viljakusblogile temaatiliste artiklite kirjutamise kogemus. Ele-Liisil on magistrikraad geenitehnoloogias ning omandamisel ärijuhtimise magistrikraad.
  • Teemadesse on teadmisi jagama koondatud kõik Eesti viljatusravikliinikud: Elite erakliinik, ITK viljatusravikeskus, LTKH Pelgulinna naistenõuandla viljatusravikeskus, Next Fertility Nordic viljatusravikliinik, Nova Vita viljatusravikliinik ja TÜ Kliinikumi naistekliinik.
  • Praeguseks valminud videomaterjalis löövad kaasa Imre Rammul (psühhiaater-seksuoloog), Aleksander Trošin (ITK viljatusravikeskuse juhtivarst), Külli Erlang (ITK naistenõuandla osakonnajuhataja), Liis Raag (Eesti ämmaemandate ühingu president) ning uued filmimised materjali täiendamiseks algavad juba sel sügisel.
  • Suunamudijatest jagavad mõtteid Illimar Pilt, pereblogi www.piltsberg.com ja raamatu „Mees 4“ autor; Marilyn Jurman, näitleja ja joogaõpetaja, raamatu „Mul hakkasid päevad“ autor jt.
  • Teemade mõistetavuse kontrollimiseks loob opiq.ee keskkonda küsimused Sirje Lulla, Lümanda põhikooli bioloogia-, ökoloogia- ja loodusõpetuse õpetaja.
  • Õppekavaga kooskõlas püsimise ning õpilaste jaoks huvitava ning mõistetava sisu ülevaatamise eest kõneleb Kristina Ruuse, Kalamaja kooli huvijuht.
  • Kõigile kooliõpilastele ning teistele huvilistele sisu tasuta kättesaadavaks tegemist toetab Merck Serono Eesti.
  • Tüdrukutele mõeldud video jaoks toetavad menstruaaltoodetega viljakusmonitor.ee, biokink.com, sulin.ee, rockingundies.com

Digiõpik on täismahus tasuta kättesaadav lehel www.viljakusest.ee alates jaanuarist 2022. Projekti ülevaatamisse ning tagasiside jagamisse võivad aga panustada juba nüüd kõik huvilised, selleks kirjuta aadressil kerti@digitar.ee.


*European  Policy Audit on Fertility, 2017: https://fertilityeurope.eu/our-projects/policy-audit/ 

**Kunstliku viljastamise abil sünnib üha enam lapsi, 2021 https://www.tai.ee/et/uudised/kunstliku-viljastamise-abil-sunnib-uha-enam-lapsi 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!