Aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe parimad

5. nov. 2021 Liina Pissarev haridus- ja noorteameti ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi „Edu ja tegu“ kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Hariduskonverentsil „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom. Vol 2“ kuulutati 3. novembril välja aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe parimad.

Aasta ettevõtliku õpetaja kategoorias on erandkorras ja esmakordselt kaks võitjat: Tallinna Reaalkooli klassiõpetaja Margit Luts ja Kehtna kutsehariduskeskuse karjääri ja ettevõtluse õpetaja Kristi Luik.

Margit Luts tegeleb ettevõtlusõppega juba rohkem kui 15 aastat, on selle aja jooksul nakatanud oma loovate õpiviisidega nii õpilasi kui kolleege ning andnud oma panuse paljudesse ettevõtlusõppega seotud tegevustesse oma koolis ja riigis laiemalt. Tänu tema initsiatiivile saavad kõik reaalkooli õpilased rahatarkuse ja ettevõtluse alusteadmisi I ja II kooliastmes, õppeprogramm, mida ta pidevalt arendab, on pälvinud nii õpilaste kui ka vanemate heakskiidu. Otsib alati võimalusi ja veab eest üritusi, et kõik õpilased saaksid ettevõtluskogemuse, tema eestvedamisel lõimivad ka kaasõpetajad ettevõtlus- ja karjääriõpet nii tundidesse kui koolidevahelistesse projektidesse ja üritustesse. Lutsu loodud ettevõtlikkust ja rahatarkust arendavad töölehed on E-koolikotis kõigile algklassiõpetajatele kasutamiseks.

Kristi Luik on karjääriõpetaja ja ettevõtja, kelle ainetunnid on täis praktilisi tegevusi, õppekäike, külalisi ning mitmesuguseid ettevõtlikkust arendavaid ja karjäärivalikute kohta infot andvaid tegevusi. Ta peab oluliseks õppimismeetodiks kogemust ja panustab ise koos õpilastega aktiivselt kogukonda: nad korraldavad üritusi, heategevusmüüke, teevad praktilisi töid korteri ja auto remondist jõulupeo korraldamiseni või vinüülplaatidest käekottide valmistamiseni. Osaleb aastaid Raplas õpilasfirmade laadal ja žüriis. Õpetaja Kristi kandidatuuri seadis üles tema klass, kes tõstis esile õpetaja suurt pühendumust alati toeks olla ja julgustada ning teha koolielu nauditavaks ja huvitavaks ettevõtlike tegevuste kaudu, mis aitavad igal õppijal leida talle sobiva suuna.

Programm „Edu ja tegu“ tunnustab ka ettevõtliku õpetaja kategooria silmapaistvaid nominente, Paikuse kooli õpetajat ja karjäärikoordinaatorit Kadri Haavandit ning Eesti Kunstiakadeemia projektijuhti ja lektorit Sven Idaranda.

Aasta ettevõtliku õppuri tiitli pälvis õpilasfirma Spotter koosseisus Morgan Pilviste, Artur Sepp, Joosep Ralf Nõgene, Rasmus Uutar (Tallinna 21. kool / Kadrioru saksa gümnaasium).

Kettagolfile suunatud õpilasfirma pälvis tänu oma tugevale meeskonnale ning innovaatilisele tootele Eesti parima õpilasfirma tiitli ja esindas suvel Eestit Euroopa õpilasfirmade virtuaalvõistlusel. Seal omistati neile julgete innovaatorite eripreemia. Oma kogemust jagavad nad meeleldi ka teistele noortele ja mitmesugustel üritustel, julgustades ja inspireerides ettevõtlusega tegelema. Soov õpilasfirmat teha oli nii suur, et erandkorras kaasati õpilane ka koolist, kus õpilasfirmat ei pakuta.

Ettevõtliku õppuri kategooria silmapaistev nominent on Hanna Brita Luik Vasta koolist.

Aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe mentori tiitli pälvis Ida-Viru keskhaigla.

Haigla annab Jõhvi gümnaasiumi õpilastele võimaluse õppida meditsiiniga seotud valikaineid kõrgel tasemel kodu lähedal, pakkudes nii väljaõpet kui praktikat, innustades õpilasi jätkama meditsiiniõpinguid ka pärast gümnaasiumi. Haigla viib läbi valikainemooduli „Meditsiin ja keemia“ kolme kursust. Õpilastele korraldatakse loenguid, õppekäike, praktikapäevi ja doonoripäevi. Õpilased on oodatud IVKH-sse töövarjupäeval ja karjäärinädalal, haigla on alati välja pakkunud mitmeid ametikohti. Koroona ajal tagas haigla õpetamise videosilla vahendusel.

Ettevõtlus- ja karjääriõppe mentori kategooria silmapaistev nominent on Eneken Titov, Eesti ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõud.

Aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe edendajaks valiti Viljandi Gümnaasium.

Eesti esimese riigigümnaasiumina on Viljandi gümnaasium aastatega laiendanud oma majandus- ja ettevõtlussuuna tegevust nii, et ettevõtlik vaim ja hoiak on saanud üheks alusväärtuseks kogu koolipere hulgas. Ülekooliliste valikainete hulk ja sisu toetavad järjest enam praktilist ja ettevõtlikku meelelaadi, kursuste väljatöötamisel ja läbiviimisel on osalenud partnerasutused. Toimub populaarne karjääripäev, kaasatud on külalislektoreid-eksperte, osaletakse üritustel ja võistlustel. Koolile on omistatud „Ettevõtliku kooli“ kvaliteeditunnusena Hõbemärk, toetatakse osalemist projektitegevustes. Õpetajate koostöö tekitab uut väärtust ja kaasatud ka lapsevanemad.

Aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe edendaja silmapaistvad nominendid on Viru Keemia Grupp, Swedbank ja Tartu Tamme gümnaasiumi karjäärikoordinaator ja õpetaja Merit Luik.

„Edu ja tegu“ programmi aasta tegija tiitli sai Tartu Ülikooli seirespetsialist Margit Partei.

Margit Prei orienteerub suurepäraselt eelarvete, tabelite ja indikaatorite maailmas ning tema analüütiline mõtlemine on programmile hindamatu tugi. Tema kvartaalsed alati tähtajaks valmivad seirearuanded annavad põhjaliku ülevaate programmi saavutustest ja võimalustest ning fakte ja statistikat ka avalikkuse jaoks. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!