Eesti võistkond tuli rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel teisele kohale

17. nov. 2021 Tartu Ülikooli teaduskool - Kommenteeri artiklit
Eesti võistkond koos juhendajatega Öxarárfoss veejoa juures. Foto: erakogu

Eesti võistkond saavutas 11.–15. novembrini Islandi pealinnas Reykjavíkis toimunud rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee silmapaistva teise koha. Nii kõrgele kohale jõuti viimati 20 aastat tagasi.

Eesti võistkonda kuulusid:
Aleksei Ganyukov, Narva Pähklimäe gümnaasium, 11. klass;
Kristjan-Erik Kahu, Hugo Treffneri gümnaasium, 11. klass;
Ralf Joosep Kask, Tallinna Reaalkool, 12. klass;
Bronislav Shatil, Narva Keeltelütseum, 9. klass;
Marko Tsengov, Tallinna Reaalkool, 12. klass.

Võistkonna juhendajad olid Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ja Tartu Ülikooli üliõpilane Hendrik Vija.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuleb igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest, eeldab võistkondadelt iga valdkonna tundmist ning head koostööd ülesannete lahendamisel. Iga ülesande eest on võimalik teenida maksimaalselt viis punkti.

Pingelises heitluses tuli esikohale võistluse pikaaegne valitseja Peterburi, kogudes 90 punkti 100 võimalikust. Hiilgava soorituse teinud Eesti jäi favoriidist maha kõigest kahe punktiga. Nii kõrgele kohale jõuti Balti Teel viimati 2001. aastal. Eelmise aasta võistluse võitnud Saksamaa saavutas tänavu 75-punktilise tulemusega 3. koha. Kokku osales 12 võistkonda. 

Võistluse ülesanded ja täielikud tulemused.

Võistluse ühes ülesandes tuli välja mõelda algoritm, kuidas haukuvate abikoerte abil kindlaks määrata võltsitud valemünt paljude müntide hulgast. Võltsingu leidmist raskendas asjaolu, et üks abikoertest oli haigestunud ja haukus juhuslikult. Teises ülesandes tuli kindlaks teha, millistel N-küljega hulknurkadel võis leiduda kõiki külgi puutuv siseringjoon, kui hulknurga küljepikkused olid mingis järjekorras kõik naturaalarvud 1 kuni N.

Tänavu toimus võistlus juba 32. korda. Esmakordselt 1990. aastal Riias aset leidnud Balti keti mälestamiseks korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid algselt vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud. Lisaks Balti riikidele panevad Balti Tee võistlusel oma matemaatilised teadmised proovile Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Venemaa Peterburi linna võistkonnad. Käesoleva aasta võistlusel osales ka Iirimaad esindav külalisvõistkond.

Kui eelmisel aastal toimus võistlus koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu veebipõhiselt, siis tänavu õnnestus võistkondadel koguneda ühes kohas. Erandiks oli siinkohal Peterburi võistkond, mille liikmed pidid osalema kaugteel.

Võistlusele eelnenud päeval jõustunud reeglitega piirati lubatud inimeste arvu siseüritustel, mille tõttu korraldati tavaolukorras põnev ja pidulik lõputseremoonia tänavu kahes erinevas asukohas ja lühendatud kujul.
Vabaajaprogrammis oli osalejatel võimalik tutvuda Reykjavíki linna vaatamisväärsustega ja üldtuntud Islandi looduspaikadega. Viimasel päeval vallutas Eesti võistkond omal käel Reykjavíki läheduses asuva Úlfarsfelli mäe tipu.

Järgmisel aastal toimub Balti Tee matemaatikavõistlus Norra väikelinnas Trondheimis.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!