Kust saavad õpilased koroona ajal erialavalikuks ideid?

11. nov. 2021 Helena Tomikas Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Lisaks õppetööle kaugenevad sel väljakutsuval ajal õpilased ka muust maailmast. Piirangud tähendavad eriti vanemale kooliastmele vähem kokkupuuteid silmapiiril terendava töömaailma ja selle võimalustega.

Mida teha? Korrates president Meri legendaarseid sõnu: „Olukord on s***, kuid see on meie tuleviku väetis.“ Ma mõtlen, et võtame sellest, mis võtta annab. Pakume õpilastele neid võimalusi, mida saame, et nad ei kaotaks sihti silme eest ja leiaksid eesmärgi, mille nimel pingutada. Tartu Forseliuse kooli klassijuhataja ja taskuhäälingu „Õpime koos“ juht Signe Varendi ütles hiljuti tabavalt, et küll oleks äge, kui iga noor suudaks juba koolis leida selle miski, mis paneb tal silmad särama ja toob tulevikus leiva lauale.

Et tutvuda erinevate ametite, valdkondade ja erialadega ning koguda oma tulevikuks ideid, on üks abivahenditest töö- ja tudengivarjutamine, mida on võimalik korraldada ka veebi teel. Juba järgmisel nädalal toimub Junior Achivement Eesti ellu kutsutud ja aastaid korraldatud töövarjupäev, mis on kujunenud terveks töövarjunädalaks.

Korraldusliku partnerina pakub töövarjutamise kokkulepete platvormi haridusalgatus Tagasi Kooli. Tagasikooli.ee lehele on oma ala tegijad pannud juba 170 töövarjukutset. Samuti leiab noor, kelle tee viib edasi ülikooli, Tagasi Kooli kodulehelt Tallinna Ülikooli ja TalTechi üliõpilaste tudengivarjukutseid.

Iga õpilane saab lehele minnes valida endale huvipakkuva töö- või tudengivarjukoha ja selle broneerida. Seejärel saab õpilane eksperdi või tudengi kontaktidega automaatkirja ning kohtumise ettevalmistamiseks näidisküsimusi, mida varjutamise käigus küsida.

Online-töövarjukohtumine on eksperdile mugavam ja paindlikum variant. Veebi teel kestab kohtumine 45 minutit. Lühem kestus võimaldab õpilasel töövarjunädala jooksul ühe kohtumise asemel kasvõi mitmel töövarjutamisel osaleda. Vaktsineeritud ja turvanõudeid järgivad õpilased saavad kutsuja ehk eksperdi nõusolekul ka näost näkku töövarjupäevale minna. See kestab neli kuni kaheksa tundi.

Küsisin hiljuti 21. kooli noortelt, keda nemad töövarjutada tahaksid. Vastustes nimetati riigikogu esimeest, Bolti juhti, Enefit Greeni juhti, näitlejat, ajakirjanikku. Kas oled uurinud keda sinu õpilased töövarjutada tahaksid? Praegu saab töövarjutama minna näiteks Jõgeva vallavalitsuse kultuuri- ja noorsootöönõunikku, töötukassa karjäärispetsialisti, Cleveroni spetsialisti, päästeameti ohutusjärelevalve inspektorit, Swedbanki klienditeenuste juhti, haridus- ja teadusministeeriumi õppekava nõunikku, ärinõustajat, IT-projektijuhti, juristi, õpetajat, õppejõudu ja palju-palju teisi. Kõiki võimalusi näeb siit.

Millised on noorte kogemused? Seitsmeteistkümneaastane Rene, kes eelmisel aastal töövarjutamisest osa võttis, kirjutab kohtumise kohta: „Varjutatav vastas kõikidele mu küsimustele ja lisaks tõi välja, mis vahe on sellel erialal nii Eestis kui ka välismaal töötada. See kogemus andis mulle kinnitust, et valitud eriala sobib mulle.“

Viieteistkümneaastane Miia Ly: „Minu töövarjupäev toimus interneti vahendusel, kuid sellegipoolest oli see väga meeldejääv kogemus. Minu varjutatav oli väga põhjalik, lisaks sain palju uusi teadmisi selle valdkonna kohta.“

Tagasi Kooli platvorm teeb töövarjutamise igale õpilasele kättesaadavaks. Pole tähtis, kus Eestimaa otsas õpilane asub, milline on tema kool või tutvusringkond. Kõige olulisem on tahe ja pealehakkamine Tagasi Kooli lehel põnev töövarjukoht välja otsida ning broneerida. Küsimustega võib julgelt tülitada helena@tagasikooli.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!