Minister Kersna: haigustunnustega last ei tohi lasteaeda viia

9. nov. 2021 - Kommenteeri artiklit

Tänasel kohtumisel alushariduse liitude esindajatega vahendas Eesti alushariduse juhtide ühenduse esimees Heda Kala lasteaedade seas läbi viidud küsitluste tulemusi, mille kohaselt on väga suureks murekohaks haigustunnustega laste toomine rühma. Ka haridus- ja teadusminister Liina Kersna rõhutas, et igasuguste haigustunnustega lasteaialaps peab jääma koju.

„Koroonaviiruse laialdase leviku perioodil tuleb jätta ka kergete haigustunnustega lapsed koju,“ ütles minister Liina Kersna. „Haige laps nakatab nii oma rühmakaaslasi kui ka rühmas töötavaid täiskasvanuid, mis omakorda tekitab lasteaedadele personali osas lisasurvet,“ selgitas Heda Kala.

Samuti rõhutas minister Kersna, et eneseisolatsiooni peavad jääma kõik lapsed, kelle pereliikmed on saanud positiivse koroonatesti tulemuse, koju tuleb jääda ka siis, kui lähikontakt on toimunud kus iganes väljaspool lasteaiarühma. „Lihtsustatud karantiin kehtib vaid neile lastele, kellel oli lähikontakt oma rühmas ning kellel pole ühtegi haigustunnust – sellisel juhul on lubatud lasteaias edasi käia,“ selgitas minister. „Lihtsustatud karantiini ajal võib lasteaialaps osaleda ainult oma lasteaiarühma liikmete osalusel toimuvas huviringis.“ 

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna kohtus täna Eesti lasteaednike liidu kui ka Eesti alushariduse juhtide ühenduse esindajatega. Mõlema liidu esindajad pidasid oluliseks rõhutada, et kõik lapsevanemad annaksid lasteaiale teada, kui perekonnas on koroonajuhtum. „Lasteaias levib koroonaviirus tihti paraku varjatult ning kui lasteaeda ei jõua info võimaliku viiruseleviku kohta, on see suur oht nii juba vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata töötajatele,“ selgitas Heda Kala. „Samas on meil kohustus hoida rühmad avatuna.“

Liina Kersna sõnul on praegu väga oluline lasteaiatöötajate vaktsineerimine tõhustusdoosiga. „Teame, et kevadel tehtud vaktsiinide mõju on vähenenud ning viirus saab kätte ka juba vaktsineeritud inimesed, kellel on vaktsineerimisest möödas enam kui pool aastat,“ ütles minister. „Samas on praegu teada, et tõhustusdoos muudab kaitse viiruse vastu taas tugevaks. Seetõttu soovitan kõigil lasteaiatöötajatel esimesel võimalusel teha tõhustusdoos.“

Haigekassa andmetel on kooleelsetes lasteasutuses vaktsineeritud 78,5% töötajat ja tõhustusdoosi on saanud alla 50% töötajatest.

Terviseameti andmetel on koolieelsetes lasteasutustes praegu jälgimisel kaheksa kollet, mis on ühe võrra rohkem kui eelmisel nädalal. Haigusjuhtude kasv 5–9-aastaste hulgas on võrreldes möödunud nädalaga 5% võrra suurem. 0–4-aastaste vanuserühmas on sel nädalal haigestunute hulk 21% võrra väiksem kui eelmisel nädalal. Eesti alushariduse juhtide ühenduse esimees Heda Kala hinnangul ei pruugi aga statistika kajastada tegelikku nakkuse olukorda selles vanuserühmas. „Statistikas kajastuvad vaid testitud koolieelses eas lapsed,“ selgitas ta.

Nii Eesti alushariduse juhtide ühenduse kui ka Eesti lasteaednike liidu esindajad tegid kohtumisel ettepaneku kaaluda võimalust viirushaiguse tunnuste ilmnemisel testida ka lasteaialapsi koroonaviiruse suhtes, et haigusega kodus olnud laps naaseks kollektiivi koroonaviiruse suhtes testitult. Samuti tehti ettepanek võimaldada rühm ja/või lasteaed nakkusahela katkestamiseks vajaduspõhiselt sulgeda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!