Õpetajate Leht 26. novembril

24. nov. 2021 - Kommenteeri artiklit

See klass õpib kõike kolmes keeles
Kallavere keskkooli esimese klassi lapsed õpivad kõiki õppeaineid eesti, vene ja inglise keeles. Juba paari kuuga on õpitud rääkima kolmes keeles ilmast, riietusest, oma perekonnast, lindudest, osatakse kolmes keeles kümneni lugeda, liita ja lahutad. jne.

Miks õpetaja kardab?

Kasvatusteadlane Tiiu Kuurme leiab, et täpsemalt pole kuigi lihtne teada saada, mis üldse koolides sünnib, sest õpetajad kardavad rääkida. Ta kutsub üles hirmude olemasolu teadvustama ning toimuvat kirjeldama. Ühiskond ei saa olla vaba, kui tema koolides peavad õpetajad tundma hirmu.

Oh sa vaene kontaktõpe
Distantsõpe on toonud päevavalgele tõsiasja, et kontaktõppes ei õpi meie lapsed oma õppimist ise eesmärgistama, oma õppimise aega planeerima ega klassikaaslastega koostööd tegema, kirjutatakse Õpetajate Lehe nädalakommentaaris.

Tulevikus keeli ei õpita, vaid omandatakse
Tulevikus ei imesta enam keegi, kui võõrapärase nimega inimesed räägivad Eestis vabalt eesti keeles, ennustab keeleõppe ekspert Natalja Mjalitsina sarjas „Haridus 30 aasta pärast“.

Teises keeles õppimise toetamine
Muukeelsete laste keelevead on keelelise arengu loomulikud saatjad. Keelevead ei ole juhuslikud, vaid neil on oma arenguloogika, kirjutab Tartu Ülikooli eesti keele kui teise keele didaktika õppejõud Mare Kitsnik.

Digiajastu haridusmaastikul: paind- ja distantsõppe võlu ja valu

Toetamaks õpetajaid, on Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis välja töötatud koolitus „Haja- ja distantsõppe võlu ja valu“. Koolitusel saavad õpetajad kogemusi jagada, õppida koostöiselt kasutama õpikeskkondi ja -vahendeid ning kohandada enda õpetamist. Siinses artiklis avame termineid ja uuringutulemusi, millel haja- ja distantsõppe koolitus põhineb.

Kuidas senisest enam toetada tuleviku tegijaid?

Teist korda toimunud ettevõtlikkuse, ettevõtlus- ja karjääriõppe hariduskonverentsi „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom“ kõnelustest jäi kõlama unistus koolist, kus noortel on palju valikuvariante, mis võimaldavad ise kaasa lüüa ja kogemusi saada, et oma huvides ja eesmärkides selgusele jõuda.

Kodumaale on väga vaja haritud infospetsialiste

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimees Tuuliki Tõiste kirjutab, et infospetsialistide õppe peatamine Tallinna Ülikoolis mõjutab otseselt Eesti raamatukogude personali järelkasvu, mitmete organisatsioonide toimimist tänapäeva inforikkas keskkonnas ning kodanike hakkamasaamist ühiskonnas, kus üha kasvav digilõhe mõjutab meie kõigi toimetulekut.

Siis, kui maailm lukku läks

Pandeemiast mõjutatud koolitöö kahe kaugõppeperioodi kohta on valminud põhjalikud uuringud. Nende tulemusi tutvustab HARNO testide ja hindamise osakonna juhataja Aimi Püüa.

Puhja lasteaia tegus aasta ja rõõm üllatuskülalisest

Puhja lasteaia Pääsusilm direktor Leelo Suidt kirjutab tegusast aastast lasteaias, mihklilaadast ning ootamatult lasteaeda saabunud külalisest.

Teatrifestival NAKS 2021 lastekultuuri mõtestaja

Assitej Eesti keskuse korraldatud teatrifestival NAKS 2021 toimus esmakordselt veebis. Festivali programmis oli üheksa lavastust, näidendi ettelugemine ja laste ööülikool. Teatriinimesed kohtusid publikuga üheksas vestlusringis ja said osaleda seminaril „Kuidas lugeda kunsti?“.

Koolijuhid saavad rohkem õigusi

Soome ajakiri Opettaja tutvustab seaduseelnõu, mis on jõudnud parlamenti ja peaks jõustuma järgmise aasta augustis. Uues seaduses on meetmeid, kuidas kool võib ja saab tegutseda selle nimel, et kiusamist ennetada või sellele reageerida.

Tunnis loovad töörahu piirangud ja armastus

Ajakirjas Opettaja tutvustavad kaks Soome Keljonakanka algkooli neljanda klassi õpetajat oma kogemusi, kuidas tunnis töörahu saavutada.

Kooli sünnipäevaks valmis muusikal

Pärnu Ühisgümnaasiumi 160. sünnipäevaks sai õpilastel lavaküpseks muusikal „Romeo ja Julia“, mille valmimiseks kulus pea kaks aastat. Umbes sadakonna gümnasisti koostöö lavateost ette valmistades liitis nad üksmeelseks ja ühtehoidvaks. Suure töö tulemus on nauditav etendus, mis ei jää professionaalide omale alla.

Parimad praktikandid on hakkajad ja uudishimulikud

Eesti Tööandjate Keskliit kuulutas välja tänavused aasta parimad praktikandid. Need selgusid kõrge tasemega konkursis 46 kandidaadi seast. Parimad sõeluti välja neljas kategoorias, enim kõrghariduses. Kõige rohkem esitasid ettevõtted kandidaate ehituse ja meditsiini valdkonnas. Eraldi tunnustati rahvahääletusel kõige enam toetust saanud kandidaati.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!