Puhja lasteaia tegus aasta ja rõõm üllatuskülalisest

26. nov. 2021 Leelo Suidt Puhja lasteaia Pääsusilm direktor - Kommenteeri artiklit

Uus õppeaasta algas lootusega, et taas kord hakkab elu lasteaias kulgema nagu tavaliselt, kuid kahjuks see nii ei läinud. Tänu meie lasteaiapere ja lastevanemate ettevõtlikkusele ja nutikusele saime õnneks koos ära pidada nii mihklilaada kui ka õuesõppeaasta lõpupeo.

Pääsusilma lasteaed asub Elva vallas Puhja alevis ning lapsi käib siin kokku 117. Lasteaias on kaks sõime- ja neli aiarühma, mis kõik kannavad lille nime: Meelespea, Piibeleht, Kuldvõti, Kuldnupp, Rukkisinine ja Õnnelill.

Rahvarohke mihklilaat

Mihklilaat on meie lasteaias juba traditsiooniks saanud iga-aastane sündmus, milleks me valmistume mitu nädalat. Laada juurde kuulub alati ka heategevuslik loterii, millega tänavu kogusime raha lasteaia esimese juhataja Siiri Metsiku mälestuspingi jaoks.

Laadal pakutav kaup oli seekord väga kirev: osta sai juur- ja puuvilju ning muid sügisande, küpsetisi, maiustusi, hoidiseid, käsitööd ning laste valmistatud lelusid. Laadaks valmistumine nõuab ettevõtlikkust. Tuleb loovalt läbi mõelda võimalused ja vajadused, kujundada tooted atraktiivseks, arvutada hinnad. Mihklilaat annab rühmadele võimaluse koguda raha, mida saab õppeaasta jooksul kasutada mitmesugusteks rühma sündmusteks ning väljasõitudeks. 

Meie liikumisõpetaja Kristjan Kruusimaa korraldas laadalistele sportlikke mänge ja toredaid tegevusi, mida nautisid paljud pered. Laenasime ka suure pannkoogipanni, nii et kõik soovijad said soojade pannkookidega maiustada. Nii rahvarohket sündmust ei ole meie väikeses alevis ammu olnud.

Aktiivne õuesõpe 

Meie lasteaias kasutatakse palju õuesõpet, mis on tegevustesse integreeritud. Oleme uhked oma suure õueala ja mitmekesiste atraktsioonide üle. Mõned aastad tagasi saime endale Hooandja ja lastevanemate toel toreda seiklusraja ning kevadel valla poolt ka välilava. Traditsiooniline õuesõppeaasta lõpetamine toimuski tänavu välilaval. Õpetajad olid muusikaõpetaja Merilin Seeri eestvedamisel valmistanud ette toreda näidendi ja koolieelikute Õnnelille rühm tantsis Leelo Suidti juhendamisel „Plirts plärts“ tantsu. Sel aastal valmis ka õpetaja Marje Normani eestvedamisel „Väravast väravani“ projekt, tänu millele on nüüd õuealal märgistatud mitmesugused loodusobjektid: ilmanurk, porila, putukate hotell, elurikkuse aas, mitmesugused puud ja põõsad, rühmade nimililled ja väike aiamaa peenrakastidega. 

Meil on olnud hea võimalus külastada lähedal olevaid talusid, kus lapsed saavad tutvuda loomadega, aga ka traditsioonilise põlluharimisega ning ise talumaadel tegutseda. Õpetajad on välja mõelnud ja õuealal läbi viinud mitmesuguseid integreeritud tegevusi. Meie lapsi ei takista ükski ilm ja õues viibimine on praegusel ajal ju eriti oluline. Igal rühmal on ka oma katusega rõdu. Sügis aga puistab puulehti ning ega talv taeva jää, kolletuspäevaga lõpeb ka meie õuesõppe hooaeg.  

Töökasvatus on au sees

Töökasvatus on lasteaias au sees. Õppeaias on igal rühmal oma väike peenar, suurematel isegi mitu, ja kevadest sügiseni tegutsevad aialapil lapsed ja õpetajad. Istutatud ja külvatud on lilli, eelkõige rühmade tunnuslilli, aga ka maitsetaimi ja aedvilja. Oh, milline rõõm on kevadel ja sügisel lilleilu nautida ning sügisel omakasvatatud juurvilju korjata! Oleme sõbrad Räpina aianduskooliga, kust saame seemneid, millest paneme juba kevadel aknalaudadele köögiviljataimed kasvama. Sügisene lehtede riisumine, peenarde ja mänguplatside korrastamine on meie laste jaoks tavapärane.

Loomad teevad rõõmu

Pea kõigis rühmades on lemmikloomad, peamiselt Aafrika teod, aga ka akvaariumid kaladega. Kodust on toodud lasteaeda tutvumiseks jäneseid, merisigu, kasse. Kuldvõtme rühmas pandi kevadel inkubaatorisse hauduma ühe lapsevanema toodud kanamunad. Välja hautud tibud viidi hiljem õpetaja tallu kasvama. Loomad pakuvad lastele palju rõõmu, aga õpetavad ka endale võetud kohustusi täitma.

Keskkonnahoid on tähtis 

Puhja ümbruse loodus võimaldab meil teha loodusmatku ning lausa iga päev keskkonnaõpet. Taotleme rohelise kooli tiitlit. Seepärast on looduse tundmaõppimine, keskkonnahoid, säästlik prügimajandus ja eluviis meie lasteaia prioriteet.

Osavõtt kultuuriüritustest

Kinos ja teatris käivad meie lapsed sageli. Praegu on koroona tõttu võimalused kahjuks piiratud. Tore, et Meelespea sõimerühm sai kasutada võimalust käia Apollo kinos multifilmide seansil, see oli põnev kogemus. Mardipäeva ja isadepäeva tähistasid rühmad erinevalt. Isad said lastelt kingituseks isetehtud muffineid, põnevaid üllatuskaarte, kartulisalatit, kõrvitsasalatit ja muud põnevat.

Kõigile meeldib liikuda

Elva vald on Euroopa kõige sportlikum omavalitsus. Lasteaias on liikumistegevusi palju. Liikumistunnid toimuvad nii saalis kui ka õues, osaleme maakondlikel spordipäevadel, korraldame spordipäevi lasteaias. Vanemate rühmadega käisime ka Elva suures spordihoones ja Nõo spordihallis. Aktiivselt matkavad, sõidavad rattaga ja kõnnivad ka meie õpetajad. Oleme õpetajatega oma liikumisradadel tehtud sammud fikseerinud, see lisab motivatsiooni ja liikumisrõõmu.

Ootamatu üllatuskülaline

Kuna Eesti Vabariigi uus president Alar Karis elab meie vallas, tuli Rukkisinise rühmal ühel päeval mõte teha talle kingitus: kõik lapsed joonistasid presidendi foto järgi tema portree. Portreed valmisid lastel kiiresti, iga pilt tuli isemoodi ja omanäoline. Valisime koos õpetajatega välja viis tööd ning ümbrik kiletatud portreedega läks presidendilossi poole teele. Laste tehtud joonistustest pandi rühmaruumis üles ka näitus.

Neljapäeval, 4. novembril saabus Eesti Vabariigi president Alar Karis koos saatjatega täiesti ootamatult meie lasteaeda. Tema külaskäik tekitas majas palju elevust. Lapsed tundsid presidendi muidugi kohe ära. President tänas Rukkisinise rühma lapsi toreda kingituse eest ja kinkis neile vastu oma ametliku portreefoto. Lapsed said rühmaruumis koos presidendiga pilti teha. Väike Caspar, kes palus, et president ta sülle võtaks, sai endast koos presidendiga mälestuseks eriti toreda foto. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!