Kas ka lasteaiaõpetaja palk tõuseb?

10. dets. 2021 Tiina Peterson HTM-i alushariduse valdkonna peaekspert - 1 Kommentaar
Tiina Peterson.

Uuel aastal tõuseb kooliõpetaja palga alammäär 1412 ning arvestuslik keskmine palk 1653 euroni. Lasteaiaõpetajate palgatõusu motiveerimiseks on omavalitsustele makstud riigi toetust alates 2017. aasta septembrist. Enne toetusmeedet oli lasteaiaõpetaja keskmine palk Harjumaal 736 ja Ida-Virumaal 584 eurot. 

2021. aastal on lasteaiaõpetajate palga alammäär riigi toetusmeetme ja omavalitsuste panustamise tulemusena kõigis kohalikes omavalitsustes vähemalt 1184 eurot ning magistritasemel ja -kraadiga õpetajal 1315 eurot. Vastavalt riigi eelarvestrateegiale jätkub 2025. aastani lasteaiaõpetajate palga motiveerimise programm üldhariduskooli õpetajate töötasu tõstmisega samas tempos. Selleks on kavandatud 2022.–2025. aastani 45 miljonit eurot (15 mln eurot aastas). Lasteaiaõpetajate tööjõukulude toetust eraldatakse 2022. aastal omavalitsusele juhul, kui omavalitsuse otsusel on lasteaiaõpetaja töötasu alammäär vähemalt 90% ning magistrikraadi või sellega võrdsustatud tasemega lasteaiaõpetajal vähemalt 100% üldhariduskooli õpetaja töötasu alammäärast, mis 2022. aastal on 1412 eurot.Kohalik omavalitsus peab esitama andmed lasteaiaõpetajate kinnitatud töötasu alammäära kohta haridus- ja teadusministeeriumile hiljemalt 2022. aasta 30. jaanuariks. Esialgne info kohaliku omavalitsuse 2022. a toetuse arvutuste kohta on avaldatud rahandusministeeriumi kodulehel. Toetust võib omavalitsus kasutada ka tugispetsialistide töötasu toetuseks ja tugiteenuste kättesaadavuse tagamiseks. 

Kavandatud alushariduse ja lapsehoiu seaduse eelnõus ei ole rahastamise põhimõtteid muudetud. Küll on edaspidi seaduses kirjeldatud õpetajate tööjõukulude toetuse eraldamise põhimõtted. Toetuse arvestamisel lähtutakse muuhulgas munitsipaal- ja eralasteaedades käivate eelkooliealiste laste arvust, kelle elukoht on valla või linna territooriumil. Seega võib omavalitsus võimaldada lasteaiakohti ka eralasteaedades. Samuti saab omavalitsus teha koostööd teise omavalitsusega lasteaiakoha tagamisel. 

Nii õpetajate kui ka õpetajat abistavate töötajate palga alammäära kehtestamine on omavalitsuse pädevuses. Paljud omavalitsused on õpetajat abistavate töötajate palga alammäära sidunud õpetajate töötasu alammääraga. Õppe- ja kasvatustegevus lasteaias on kvaliteetsem, kui õpetajaid toetavad rühmas motiveeritud ja professionaalsed abiõpetajad (rahvusvahelise mõistena assistendid). Sarnaselt Eestiga töötavad abiõpetajad lasteaias pooltes Euroopa riikides. 


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Kas ka lasteaiaõpetaja palk tõuseb?”

  1. Karin Mürk ütleb:

    Tere kaasteelised, palgatõus on ju kena, aga selle kenaduse neelab alla esimesest eurost mahaminev tulumaks, teatavasti algab see 1200. eurost.
    Seega ettepanek- koos õpetaja miinimumpalgaga peab tõusma ka esimesest eurost mahaminev tulumaks, soovitavalt alates nüüd 1412. eurost.
    Võib tunduda ju selle arvamuse paistel, et olen silmaklappidega konn oma mätta otsas, aga olen oma õpetaja töö üle uhke, aga kahjuks, et ma laste juurde ka rõõmsalt jõuaksin, on vaja nii proosalist asja nagu töötasu.

    Lugupidamisega

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!