Kas ka lasteaiaõpetaja palk tõuseb?

10. dets. 2021 Tiina Peterson HTM-i alushariduse valdkonna peaekspert - 3 kommentaari
Tiina Peterson.

Uuel aastal tõuseb kooliõpetaja palga alammäär 1412 ning arvestuslik keskmine palk 1653 euroni. Lasteaiaõpetajate palgatõusu motiveerimiseks on omavalitsustele makstud riigi toetust alates 2017. aasta septembrist. Enne toetusmeedet oli lasteaiaõpetaja keskmine palk Harjumaal 736 ja Ida-Virumaal 584 eurot. 

2021. aastal on lasteaiaõpetajate palga alammäär riigi toetusmeetme ja omavalitsuste panustamise tulemusena kõigis kohalikes omavalitsustes vähemalt 1184 eurot ning magistritasemel ja -kraadiga õpetajal 1315 eurot. Vastavalt riigi eelarvestrateegiale jätkub 2025. aastani lasteaiaõpetajate palga motiveerimise programm üldhariduskooli õpetajate töötasu tõstmisega samas tempos. Selleks on kavandatud 2022.–2025. aastani 45 miljonit eurot (15 mln eurot aastas). Lasteaiaõpetajate tööjõukulude toetust eraldatakse 2022. aastal omavalitsusele juhul, kui omavalitsuse otsusel on lasteaiaõpetaja töötasu alammäär vähemalt 90% ning magistrikraadi või sellega võrdsustatud tasemega lasteaiaõpetajal vähemalt 100% üldhariduskooli õpetaja töötasu alammäärast, mis 2022. aastal on 1412 eurot.Kohalik omavalitsus peab esitama andmed lasteaiaõpetajate kinnitatud töötasu alammäära kohta haridus- ja teadusministeeriumile hiljemalt 2022. aasta 30. jaanuariks. Esialgne info kohaliku omavalitsuse 2022. a toetuse arvutuste kohta on avaldatud rahandusministeeriumi kodulehel. Toetust võib omavalitsus kasutada ka tugispetsialistide töötasu toetuseks ja tugiteenuste kättesaadavuse tagamiseks. 

Kavandatud alushariduse ja lapsehoiu seaduse eelnõus ei ole rahastamise põhimõtteid muudetud. Küll on edaspidi seaduses kirjeldatud õpetajate tööjõukulude toetuse eraldamise põhimõtted. Toetuse arvestamisel lähtutakse muuhulgas munitsipaal- ja eralasteaedades käivate eelkooliealiste laste arvust, kelle elukoht on valla või linna territooriumil. Seega võib omavalitsus võimaldada lasteaiakohti ka eralasteaedades. Samuti saab omavalitsus teha koostööd teise omavalitsusega lasteaiakoha tagamisel. 

Nii õpetajate kui ka õpetajat abistavate töötajate palga alammäära kehtestamine on omavalitsuse pädevuses. Paljud omavalitsused on õpetajat abistavate töötajate palga alammäära sidunud õpetajate töötasu alammääraga. Õppe- ja kasvatustegevus lasteaias on kvaliteetsem, kui õpetajaid toetavad rühmas motiveeritud ja professionaalsed abiõpetajad (rahvusvahelise mõistena assistendid). Sarnaselt Eestiga töötavad abiõpetajad lasteaias pooltes Euroopa riikides. 


3 kommentaari teemale “Kas ka lasteaiaõpetaja palk tõuseb?”

 1. Karin Mürk ütleb:

  Tere kaasteelised, palgatõus on ju kena, aga selle kenaduse neelab alla esimesest eurost mahaminev tulumaks, teatavasti algab see 1200. eurost.
  Seega ettepanek- koos õpetaja miinimumpalgaga peab tõusma ka esimesest eurost mahaminev tulumaks, soovitavalt alates nüüd 1412. eurost.
  Võib tunduda ju selle arvamuse paistel, et olen silmaklappidega konn oma mätta otsas, aga olen oma õpetaja töö üle uhke, aga kahjuks, et ma laste juurde ka rõõmsalt jõuaksin, on vaja nii proosalist asja nagu töötasu.

  Lugupidamisega

 2. Lasteaiaõpetaja ütleb:

  Eelmisele kommentaarile.
  Kas 1200 pole mitte liiga vähe. Ikka 2200 peaks teenima, et tulumaksuvaba nulli saada.

 3. Laura ütleb:

  Palk on liiga madal, tulin südame kutsel tööle lasteaeda 1,5 a tagasi. Armastan väga töö olemust. Palk panka 998,20€(10.03.2022). Eelmises töökohas sain panka kätte 1400-1700.

  Lasteaed on läbi imbunud koroonast ja haigustest. Olen-oleme nakkushaiguste lasteaiatöötajatega igapäevases kokkupuutes.

  Lisaks veel palga laekumise kuupäev on hiline, peale 8. Ettevõtlus pole kunagi nii hilja tasustanud. Nüüd palga laekumine 10-12.

  Olen õnnelik, et ma käin tööl olukorras kus olin eelmisest asutusest koondatud. Hinnatõus on 20%, sooviks palgalisa samuti vastavalt hinnatõusule.

  Töö lasteaias on minu jaoks sügavalt mõtestatud. Usun, et saan anda edasi elamise viise, väärtuseid mis peegelduvad tuleviku ühiskonda. Kas saan heategevust sellise palgaga jätkata? Mures.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!