Õpetajate Leht 3. detsembril

2. dets. 2021 - Kommenteeri artiklit

Saagem tuttavaks – eesti keele õpetajad Narvas

Merle Karusoo tegi Narva eesti keele õpetajatega lavastuse „Kes ma olen?“. Leheloos räägivad selles osalenud õpetajad.  

Julgustan lapsi maailma avastama oma kompassi järgi

Kui Maria Kurisoo liitus neljateist aasta eest „Noored kooli“ esimese lennuga, kurvastas ta, et Eesti haridus on sammaldunud ning vanad õpetajad hoiavad kinni vanadest mallidest. Sügisest juhib Maria Kurisoo kuuendale aastaringile asunud Emili kooli. Millisena näeb ta meie haridusilma ja -inimesi nüüd?

„Tagasi kooli“ 300 e-tundi aitavad õpetada üldpädevusi

Õpetajate seas populaarseks saanud „Tagasi kooli“ e-tunde tekib iga nädalaga juurde. Praeguseks on haridusalgatus virtuaalseid tunde ühes õppematerjalidega loonud juba üle kolmesaja ja laiendab aasta-aastalt osalejaskonda. Tunnid on õpetajatele tasuta ning koos õppematerjalidega lihtsa vaevaga kättesaadavad.

Suhtlemisoskuse tähtsusest koolisuhetes sotsiaalpedagoogi pilgu läbi

Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi õpilasnõustaja Kerli Kaldmaa vaatleb ja annab nõu, mida saaksid suhtluspartnerid koolis ära teha, et koolis oleks meeldiv ja turvaline kõigil – nii õpilastel kui õpetajatel. Artiklis selgitab ta vastutuse võtmise tähtsust suheldes. Iga päev sotsiaalpedagoogina töötava inimesena näeb ta, et paljud probleemid saavad alguse suhtluskonfliktist.

Kas ka õpetajal võiksid olla õigused? Millised?

Õpetaja ja psühholoog Toivo Niiberg loetleb üles õigused, mis võiksid tema arvates õpetajal olla. Nende seas on näiteks õigus viisakale kohtlemisele, aastasele tasulisele puhkusele ja töövahenditele, aga ka õigus segamatult tundi anda ning olla sõltumatu õpilaste ja nende vanemate heakskiidust ja kapriisidest. Peale selle arvab elukogenud pedagoog, et õpetajal on vaja julgust õigel ajal õpetajaametist lahkuda ning väljuda Don Quijote rollist võitluses hariduselu takistavate tuuleveskitega.

Karolini kool pakub erivajadusega laste vanemate muredele kauaoodatud lahenduse

2022. aasta sügisel avab Tartus uksed Karolini kool, mis on Tartu luterliku Peetri kooli uus õppesuund ning kus hakkavad õppima lihtsustatud õppekava toimetuleku- ja hooldusõppe õpilased. Erakooli loomise eestvedaja Monika Õuna sõnul tahetakse kujundada koolipäev, mis on iga lapse jaoks kõige parem. „Väikeses koolis saame olla hästi paindlikud ning iga lapse eripära ja harjumusi arvesse võtta.“

Aasta keskkonnasõbralik lasteaed on Rakvere Rohuaia lasteaed

Loodus- ja keskkonnahoid on tähtis igas lasteaias, kuid on lasteaedu, kus see on lausa elustiil. Keskkonnategude tunnustussündmusel kuulutati 2021. aasta keskkonnasõbralikuks lasteaiaks Rakvere Rohuaia lasteaed. „Põhjus, miks võit just meile tuli, oli ilmselt meie tegevuse süsteemsus,“ usub lasteaia direktor Ene Nool.

Läti maakool lähivaates: abi otsitakse nii naabritelt, valitsuselt kui lõkketulest

Iga kilomeeter rappumist koledal metsateel, iga tund bussis loksumist, et jõuda õigeks ajaks kooli ja pärast koolist koju, kahandab nüri järjekindlusega maakooli ellujäämisšansse. Lätis on maakoolide sulgemise vastu otsitud abi omavalitsuselt, riigilt, aga ka lõkketule rituaalist. Maakoolid aga kiratsevad ja noored siirduvad linna.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!