Vabatahtlikud loovad elulisi oskusi ja teadmisi koondava veebiõpiku „Eluks valmis“

2. dets. 2021 - Kommenteeri artiklit

Kas õpilased on sinult kunagi küsinud, miks me seda või teist õpime? Kas õpimotivatsioon on madal, sest nad ei näe õpitava materjali rakendatavust edasises elus? Just sel põhjusel on JCI Ettevõtlike Noorte Koja vabatahtlikud loonud digiõpiku „Eluks valmis“. Õpetajaid ja noorsootöötajaid oodatakse valmivat materjali katsetama ja sisuloomes kaasa lööma.

Projekti eesmärk on tuua formaalharidusse rohkem eluks vajalikke teadmisi ja tegevusi akadeemiliste teadmiste kõrvale. Selleks luuakse veebiõpik E-koolikoti keskkonda, mida õpetajad saavad II‒III kooliastmes ja gümnaasiumis tundide läbiviimiseks kasutada. Pilootprojektis on juba valminud kolm peatükki:

„Eluks valmis“ projekti on algatanud JCI Ettevõtlike Noorte Koda, kuid praeguseks on projektitiimi seas ligi 60 vabatahtlikku (üle poole neist väljastpoolt organisatsiooni). Katseprojekti käigus tehti koostööd päästeametiga, koondati paarkümmend vabatahtlikku ning lasti mõnel õpetajal digiõpikut koolides katsetada ja anti tagasisidet.

Haridusprojekti teises faasis on eesmärgiks võetud luua järgmised seitse õpikupeatükki, milleks on

  • enesejuhtimine;
  • rahatarkus;
  • kodumajandus;
  • õigused ja kohustused;
  • riiklikud toetused ja teenused;
  • tasakaalustatud eluviis;
  • keskkonnasäästlik eluviis.

Projektijuht Eva Maria Hansoni sõnul sai projekt alguse pikalt tema peas keerelnud küsimusest „Miks ei õpetata koolis elus hakkama saamist?“. „Projekti läbi viies lõime kolm kõige põletavamat teemat, mille kohta noored (meie läbi viidud küsitluse tulemuste põhjal) teada tahaksid. Loomulikult on veel vajalikke teemasid, mida käsitleda tahame, ning kindlasti ei lõpe projekt, kui need kümme õpikuteemat on avaldatud,“ kõneles Hanson. „Meie eesmärk on luua kompaktne ja terviklik veebiõpik, millest saab vajalikku info ammutada nii õpetaja, lapsevanem kui ka noor ise.“

Õpiku peatükid on loonud väga eriilmeline kontingent: autoriteks on nii tudengid, töötavad spetsialistid, õppejõud kui ka inimesed, kes on lihtsalt teemast huvitatud.

Kuna enamik õpiku autoritest pole ise õpetaja taustaga, siis oodatakse „Eluks valmis“ projektitiimiga liituma ühiskonna- ja inimeseõpetuse õpetajaid, et valmivat materjali koostöös autoritega lihvida ja klassis katsetada.

Projektijuht Eva Maria Hansoni sõnul on projektis osalevatel õpetajatel erakordne võimalus õpiku koostamisel sõna sekka öelda ning seda esimesena oma õpilastega katsetada.

7. detsembril kell 15 toimub „Eluks valmis“ õpetajate ja noorsootöötajate videokohtumine projektijuhi ja autoritega, et arutleda, kuidas nad saaksid kõige efektiivsemalt teineteist aidata ja projektis kaasa lüüa. Kõik huvilised on oodatud kohtumisele, mille info leiab SIIT.

Huvi ja küsimuste korral saab projektitiimiga ühendust meili eluksvalmis.jci@gmail.com kaudu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!