Väikeste muhulaste jõuluettevalmistused

17. dets. 2021 Reet Hobustkoppel Muhu lasteaia direktor - Kommenteeri artiklit
Fotod: Muhu lasteaed

Väikese Muhu saare lasteaias käib üle 60 lapse, kes kõik ootavad pikisilmi päkapikke, jõuluvana ja jõuluimesid. Iga päev on täis üllatusi ja mõnusat piparkoogilõhna ning laste hinged tulvil ärevust ja uudishimu. 

Juba mitu nädalat õpivad lapsed jõululaule ja salme, mida paki eest lugeda. Laulud on sel aastal valitud sellised, mida varem pole kuuldud. Lisaks lauludele harjutavad vanemate rühmade lapsed tantsuringis toredaid tantse, millega oma sõpru, tuttavaid ja ka vanemaid video kaudu rõõmustada. 

Lapsevanemad kaunistasid lastele üllatuseks kõigi rühmade terrassid vahvateks jõulumaadeks, kus on endale igapäevaselt tegevust leidnud vilkad linnukesed. Tore on ka neid ja nende tegemisi läbi akna jälgida.

Meil on välja kujunenud oma traditsioonilised üritused jõuluootuse ajaks. Selleaastased tegevused olid jälle hästi lustlikud ja lapsed olid põnevil ning lõid agaralt kaasa.

Esimest adventi tähistasime, lauldes koos jõulu- ja talvelaule. Üks õpetaja saatis kitarril ja lapsed laulsid kõik kenasti kaasa. Rühmadel on loomade nimed – Mõmmide, Siilide, Oravate ja Jäneste rühm – ja pärast laulmist pani iga rühm oma nimelooma juurde seinale esimese advendiküünla. Ka päkapikud olid kuuse alla üllatuse poetanud.

Teise advendi järgsel esmaspäeval luges õpetaja Maris lastele toreda jõulujutu sellest, kuidas piparkookide küpsetamine alguse sai. Nimelt segas nõid taignasse mitmesuguseid maitseid ja arvas, et rikkus taigna ära. Tegelikult aga said valmis väga maitsvad küpsised.

Pisikesed pagarid.

Päkapikud olid ka kuuse alla toonud karbiga piparkooke ja külmkapis ootas küpsetamist piparkoogitainas. Meeles oli peetud ka meie sulissõpru, kelle jaoks olid päkapikud kohale sikutanud rasvapallid ja suure seemnekoti.

Süüdati teine advendiküünal ning rühmades küpsetati ühiselt suur hulk piparkooke. Kookide vormimise vahel maitsti osa tainast juba ilma küpsetamata ära. See on ju nii hea! Väikesed näpud käisid päris vilkalt suu ja taignatüki vahet.

Kolmandat adventi tähistasime etendusega „Kõrbenud piparkoogid“, kus unimütsist päkapikk Paula küpsetas piparkooke ja lasi neil kõrbema minna, sest uni oli väga magus, palju magusam, kui üks piparkook olla saab. Lahenduse sellele murele aitasid leida põhjapõder Borka, õpetaja Eve ja päkapikk Aino, kes mängisid koos lastega piparkookide tegemist.

Kuuse alt leidsime lõpuks veel glasuurid piparkookide kaunistamiseks ning valguslaua lastele mängimiseks. Kõik olid põnevil ja elevil, kui Borka seda mängu tutvustas.

Koos süüdati juba kolmandad küünlad ja ehiti ka saali toodud jõulukuusk.

Neljandal advendil on külla oodata Muhu muuseumi päkapikke, kes räägivad meile vana aja jõuludest ja jõulukommetest Muhu saarel. Kaasa tuuakse ka põnevaid asju, mida vanasti pühade ajal kasutati.

Lisaks advendihommikutele toimus 10. detsembril Liiva keskväljakul koolilaste jõululaat. Lasteaed osaleb laadal alati loteriiga. Seda erinevates variatsioonides, aga viimastel aastatel oleme vanemate abiga välja pannud kingituste loterii. Kaunilt pakitud kingid meelitavad ligi nii suuri kui ka väikesi ostjaid, ja nii on meie laud üsna kiiresti tühjaks saanud. Saadud raha eest saab iga rühm endale mõne mängu või muud põnevat muretseda.

Selline tore ja meeleolukas laat on toimunud juba üle kümne korra. Suuremate rühmade lapsed käivad ise ka laadal ostlemas. Igaühel on kaasas veidi raha, mille eest ta ostab endale just seda, mida soovib. Selleaastane laat oli kohe nagu päris – rahvast käis palju ja laadamelu oli nagu suurtel laatadel. Lõpptulemusena olid kõik väga rõõmsad ja rahul.

Jõuluaeg on ka heategevuse aeg. Meie tahame sel aastal meeles pidada neljajalgseid sõpru, kellel pole kahjuks oma kodu ja kes peavad seetõttu oma jõulud veetma hoiukodus. Annetame neile meile mittevajalikke tekke ja patju, et neil oleks soe ja pehme küljealune. See on vähim, mida teha saame, kuid annab lapsele olulise tunde, et ta saab kellelegi head teha.

Enne jõule jõuavad lasteaia väikesed päkapikud külastada ja jõulukaartidega meeles pidada meie sõpru ja abilisi vallamajas, hooldekeskuses, koolis, noortekeskuses, ambulatooriumis, Muhu Pagari leivaküpsetajate juures ja mujal meile tuttavates kohtades.

Kuidagi märkamatult jõuavadki kätte oodatud jõulupeod, mis toimuvad sel aastal nii lasteaias kui ka väljaspool seda. Plaanis on oma õpitud lauludega esineda ka teistele rühmadele, sest traditsioonilisi külalistega pidusid sel aastal teha ei saa. Üks on aga kindel – jõuluvana leiab meie lasteaia kindlasti üles ja rõõmustab meid kingipakkidega.

Uuelt aastalt ootame kaunist talveaega, et saaks palju kelgutada, samuti soovime, et kogu meie lasteaiapere oleks ikka terve ja tubli.

Lõpetuseks head sõnad meie kohalikus murdes: 

„Soovime iad uut voastad ka kõikidele teistele Eestimoa lasteaidadele!“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!