Digiõppevaramu aitab õpilastel iseseisvamaks saada

28. jaan. 2022 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
Jüri gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Kersti Kaldmäe. Foto: erakogu

Digiõppevaramu matemaatika ülesanded sobivad väga hästi õpilastele iseseisvaks tööks, olgu klassis või kodus, toonitab Jüri gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Kersti Kaldmäe.

Meie õpilased on harjunud õppima õpetaja juhendamisel, mitte iseseisvalt, märgib Kersti Kaldmäe. Põhjus on teada: matemaatika ainekava on nii pingeline, et seda on võimalik tähtajaks läbi võtta ainult õpetaja pideval juhendamisel. Kui tahame päriselt ka ennastjuhtivat õppijat, siis on vaja kas ainekava mahtu vähendada või tundide arvu suurendada. Aga on ka vahepealne variant:arvutipõhised ülesanded, mida arvuti ise kontrollib ja hindab. Sellised on tasuta kättesaadavad E-koolikoti digiõppevaramus ning tasulisena Opiqus ja Foxcademys.

Kersti Kaldmäe: „Digiõppevaramuga olen tuttav selle algusest peale, sest mind kutsuti selle loomise protsessis ekspertõpetajana osalema. Sellega seoses lahendasin ligi pooled digiõppevaramu matemaatikaülesanded ära. Lisaks olen kasutanud neid juba kaks aastat gümnaasiumis matemaatikat õpetades, seda eriti distantsõppe perioodil.

Digiõppevaramus leidub igale õpetajale midagi, sest sinna on materjale üles pannud väga erineva käekirjaga autorid; erinevalt Foxcademyst ja Opiqust, mille materjali oleks koostanud justkui kitsas ring õpetajaid. Digiõppevaramus on õpilasel lihtne vastata, sest matemaatilisi sümboleid pole vaja arvutisse viia, selle asemel lohistatakse vastuseid õigetesse lahtritesse. Kui klass on ülesanded ära lahendanud, siis näeb õpetaja koondtabelist, milline laps ja kui palju on lahendanud ja mitu punkti saanud. Õpetaja näeb ka seda, mitu korda õpilane mingit ülesannet lahendas. Mõni õpilane teeb seda mitu korda ja sellega õpib samuti. Kui tabelist paistab, et keegi on väga vähe ülesandeid lahendanud, saab õpetaja kohe küsida, milles on asi. Õpilaste lahenduskäike õpetaja ei näe, kuid kogu klassi lõpptulemustest on tal parem ülevaade kui paberile tehtud iseseisvate tööde puhul.

Distantsõppe ajal oli päris hea anda õpilastele digiõppevaramu ülesandeid kodus iseseisvalt lahendamiseks – tänu sellele elasime selle suure kriisi kenasti üle. Kontaktõppe ajal sobivad need ülesanded nii tunnis kui kodus lahendamiseks. Kui õpetaja peab koolist puuduma, siis saavad õpilased neid ülesandeid klassis iseseisvalt lahendada. Minu õpilased said küll ilma minuta hakkama. Iseseisvaks tööks ongi digiõppevaramu ülesanded väga head: õpilased saavad arvutilt tuge ja õpetaja hoiab oma aega kokku.

Kui matemaatikatunde oleks rohkem, annaksin õpilastele palju rohkem digiülesandeid tunnis iseseisvaks tööks, sest omal käel lahendamine pakub avastamisrõõmu ja ise avastamine on kõige efektiivsem õppimine.

Loomulikult sobivad digiõppematerjalid kõige paremini nendele õpilastele, kes tõesti tahavad õppida ja targemaks saada. Kes otsivad kergema vastupanu teed, need kasutavad iseseisvalt õppides mitmesuguseid rakendusi jms, et lihtsalt positiivne hinne kätte saada. Distantsõpe näitas, et selliseid õpilasi on parasjagu. Et õpilased kasutavad kodus iseseisvalt õppides valemite tabeleid, on minu arvates loomulik. Ma lubaks neid eksamilgi kasutada, sest kes ei oska, see ei oska ka valemeid nähes midagi teha. Paraku on riigieksamil valemite tabelid keelatud ja seega peab hindeliste tööde käigus kontrollima, kuidas on valemid ja kindlad lahendamise võtted omandatud.

Õpilaste iseseisvalt õppimine eeldab õpetajalt põhjalikku ettevalmistust, ei saa lihtsalt ülesandeid kätte anda ja oodata, kas õpilased teevad need ära. Selliste tööde ülesanded peavad olema väga selgelt lahti kirjutatud ning lühikeste sammudega. Samuti tuleb arvestada, et õpilaste iseseisev töö nõuab palju rohkem aega. Vaatama peab ka seda, kas õpilastel on võimalik lahendada arvutis või peavad nad leppima telefoniga.

Digiõppevaramu üks hea omadus on seegi, et see õpetab õpilasi tähtajast kinni pidama. Nad püüvad ülesanded õigeks ajaks ära teha, sest etteantud kellaajal läheb arvuti kinni ja arvutiga ei saa nagu õpetajaga kaubelda. Mina vaatan siis süütu näoga ja ütlen, et seda tööd ma uuesti avada ei saa.

Kui probleeme nimetada, siis ma läksin veebi ja uurisin, kuidas ma õpilasena digiõppevaramust vajalikud asjad iseseisvalt üles leiaksin, ja päris keeruline oli! Õpetajana on lihtsam, sest mul on kasutajakonto ja otsetee.

Teine probleem on õpetajate suur tunnikoormus ‒ nad lihtsalt ei jõua digiõppevaramu materjale läbi vaadata, et sealt endale sobivad ülesanded üles leida. Võib-olla peaks kõvema häälega rääkima, et need materjalid teevad matemaatikaõpetaja elu kergemaks, sest nad saavad sealt võtta valmis ülesandeid ega pea neid põlve otsas ise tegema. Teiseks parandab arvuti tööd õpetaja eest ära ja teeb ka klassist kokkuvõtte. Võib-olla tuleks rohkem rääkida ka sellest, et digiõppevaramu on koolidele tasuta.

Kolmas probleem on mõningad hooletusvead. Digivaramu projekt valmis tohutu ajasurve all, mul endalgi kulus kogu 2019. aasta suvi selle töö peale ja puhkus jäi täiesti võtmata, kuid kiirustades tekib alati vigu. Esimesel kasutusaasta jooksul parandati enamik neist ära.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!