Juhan Liiv – luuletaja, ökomees, mässaja ja filosoof

21. jaan. 2022 Mari Niitra Liivi Muuseumi juhataja - Kommenteeri artiklit
Juhan Liivi põnev elulugu kõnetab eri vanuses noori. Foto: Reet Kruup

Luuletaja Juhan Liiv ei olekski nagu üle saja aasta tagasi meie hulgast lahkunud. Tema looming ei ole kuidagi vananenud, vaid kõlab uskumatult tänapäevaselt. Rõõm on näha, et ka tänased lapsed ja noored avastavad Liivi juba täiesti uute vaatenurkade kaudu.

Liivi Muuseum pakub luuletajaga tema kodupaigas tutvumiseks mitmeid võimalusi. Meie haridusprogrammid on üles ehitatud vastavalt õpilaste vanusele ning sellest sõltub, kui põhjalikult Liivi loomingut vaadeldakse.

Nooremad lapsed saavad Juhan Liivi lapsepõlve ja elutingimuste näitel aimu vana aja talupere tegemistest. Liivile koduks olnud Oja talu on omamoodi vabaõhumuuseum, kus saab ise kogeda, mis tunne on elada musta laega kambris ja toimetada hämaras rehetoas.

Püsinäitus „Oleksin ma luuletaja“ annab mitmekülgse ülevaate luuletaja elukäigust ja loometeest. Juhan Liivi põnev elulugu pakub mitmesuguseid teemasid aruteluks: vaimne tervis, teiste hulka sobitumine, oma unistuste ja ideaalide järgimine jpm. Liivile omane loodustunnetus ja kõige elava austamine muutub üha aktuaalsemaks meie planeedi tulevikust hoolivatele noortele.

Põhikooli vanemad klassid ja gümnaasium saavad Liivi luulega tõsisemat tutvust teha ja harjutada tekstianalüüsi. Teadur Tanar Kirs pakub uudset Liivi tõlgendust, mis tugineb põhjalikule tööle Juhan Liivi loomingu kui tervikuga, kaasates ka vähetuntud või seni trükivalgust nägemata teoseid. Vaatleme Liivi luulet paralleelselt tema eluga, luuletaja loo kaudu avanevad suuremad küsimused Eesti ajaloost, keelest ja filosoofiast.

Sellest, milline meie juures pakutav kirjandusanalüüs välja näeb, saab ettekujutuse tähtteose kiirkursuse raames valminud Youtube’i lühiklipist, mis avab luuletust „Ta lendab mesipuu poole“ (https://www.youtube.com/watch?v=ASWI7khy6-U) ja jutustust „Vari“ (https://www.youtube.com/watch?v=nHz21OwI-z4).

Haridusprogrammis osalemiseks on kolm võimalust. Kõige põhjalikumalt saab luuletajaga tutvust teha muidugi muuseumisse kohale tulles. Võimalik on tellida ka videoseminar. Kolmandaks saab kutsuda muuseumi külla – soovi korral tuleb Liivi uurija Tanar Kirs kooli ja juhib luulepraktikumi.

Täpsema info leiab muuseumi kodulehelt muusa.ee.


Põnev koolipäev Alatskivil

Tunnid Alatskivi muuseumides kõigi kooliastmete õpilastele:

  • kirjandustund Liivi muuseumis,
  • ajalootund Alatskivi lossis,
  • muusikatund Tubina muuseumis,
  • loodusõpetus Alatskivi looduskeskuses või matkarajal.

Soovi korral söögivahetund endale sobivas Alatskivi toidukohas.

Tunde viivad läbi muuseumipedagoogid.

Kogu programmi maksumus on 15 eurot õpilase kohta, õpetajatele tasuta.

Lisainfo ja tellimine tel 514 4851, info@muusa.ee.

Vaata teisi põnevaid programme www.muusa.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!