Kunstiavaja kaardid – abiks keeleõppest kunstitunnini

22. jaan. 2022 Sandra Lääne-Velt Kumu kunstimuuseumi hariduskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit

„Kunstiavaja“ kaardipakk pakub loovat avastamist ja märkamist eri vanuses õppuritele. Foto: EKM

Olenemata õppeainest on õppimise toimumiseks vaja tähelepanu ja seoste loomist. Nutiajastul on inimeste tähelepanuvõime paraku vähenenud. Seetõttu on meil suures infomüras järjest keerulisem luua tähenduslikke sidemeid ka teostega – olgu selleks siis kujutava kunsti või kirjanduse teos või hoopis muusikapala.

Eesti Kunstimuuseumis valmis mullu sügisel „Kunstiavaja“ kaardipakk, mis muudab mängulisemaks nii teoste vaatamise, näituse külastamise kui ka keeleoskuse arendamise. Komplektis on 42 harjutustega kaarti, mis suunavad teoseid ja ruumi kogema ning vaatama kohati ehk ebahariliku nurga alt. Fookustades pikeneb vaatamisaeg ning kaardimängija avastab enda jaoks seni märkamatuks jäänud tahke nii teostes kui ka iseendas. Õpetajad saavad kaarte abistava materjalina kasutada nii näitustel kui ka kooliruumis. Mitmekülgsed ülesanded sobivad kunstiõpetuse kõrval ka keeleõppe-, kirjandus- või muusikatundi. Olenevalt ülesandest on kaarte võimalik kohandada teoste analüüsimiseks.

Kaartidel olevad harjutused on jagatud kolme kategooriasse: „Loo“, „Avasta“ ja „Suhestu“. Igaüks kannab eri eesmärki ja mõju kasutajale. Ülesandetüübid on kaartidele märgitud piktogrammidena. „Loo“ ülesanded arendavad kasutaja loovust ja panevad fantaasia lendama. „Avasta“ ülesanded aitavad märgata muidu ehk tähelepanuta jäävaid detaile või aspekte. „Suhestu“ ülesanded kutsuvad kasutajat üles leidma seoseid.

Taoline komplekt on Eestis ainulaadne, lisaväärtust pakuvad kaartide tagaküljel olevad reprod Eesti Kunstimuuseumi kogude teostest. Fotode abil saab kaarte kasutada ka väljaspool näitusesaale, õppides korraga tundma Eesti kunsti ja veetes lõbusalt aega. Võrdselt meelelahutuslike ja harivate kaartide sihtgrupp on eeskätt noored ja täiskasvanud, kes vajavad abi või julgustust eelkõige just kunsti, kuid miks mitte ka kirjandus- või muusikateoste avastamisel.

Meie jaoks on oluline, et selline abimaterjal jõuaks võimalikult laia publikuni ning abistaks muuhulgas eri õppeainete õpetajaid ja õpilasi. Eestikeelsed „Kunstiavaja“ kaardid on saadaval EKM-i filiaalides ja e-poes ning peagi jõuab lettidele ka ingliskeelne variant.

Loodame, et kaardipakk leiab laialdast kasutust nii koolides kui ka näitustel ning innustab inimesi igas vormis kunsti märkama ja nautima. Kuna kaarte saab kasutada kõikidel kunstinäitustel nii Eestis kui ka välismaal, on tegemist väga mitmekülgse ja aastaid kasutatava haridustootega.


NÄIDE

  • „Loo“: Mõtle teosest inspireeritult välja uus VANASÕNA.
  • „Avasta“: Kirjelda teose koloriiti. Mõtle vähemalt kümme omadussõna. Värvinimesid kasutada ei tohi!
  • „Suhestu“: Vasta teose autori kohta küsimustele kes?, milline?, miks?. Faktiteadmisi pole vaja – seega ei mingit guugeldamist!Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!