Projektitööd viisid Pärnu Ühisgümnaasiumi esindajad Portugali

21. jaan. 2022 Liis Raal-Virks Pärnu Ühisgümnaasiumi projektijuht - Kommenteeri artiklit
Iga riigi noortel tuli kujundada ja maalida kooliõuel pink oma maa ja elukoha motiividega. Pärnakad maalisid kodulinna sümboli – mudaravila. Foto: PÜG

Detsembris osales Pärnu Ühisgümnaasium delegatsioonidega suisa kahe Erasmus+ rahvusvahelise projekti lähetusel Portugalis. Mõlemad kohtumised toimusid ühes ja samas regioonis Porto linna lähistel.

Resendes osaleti 5.–11. detsembrini projektiga „EVA: Equality, Variety, Acceptance – Schools in a changing world finding common values to live in peace!“ („Võrdsus, mitmekesisus, aktsepteerimine – koolid muutuvas maailmas otsimas ühiseid väärtusi, et elada rahumeeles“). Lisaks ühisgümnaasiumi noortele olid kohtumisel õpilased Türgist, Saksamaalt, Bulgaariast, Prantsusmaa ülemereterritooriumilt La Réunioni saarelt ja võõrustajamaalt. Projekti eesmärk on soodustada üksteisemõistmist ja sallivust ning leida ühiseid väärtusi olenemata usulise, rahvusliku või kultuurilis-keelelise tausta erinevusest.

Arutelude puhul väljendati oma mõtteid ka pildi keeles.

Konfliktidest ja diskrimineerimisest 

Viie päeva jooksul toimusid töötoad, kuulati ettekandeid ning vaadati õpilaste tehtud videoid võimalikest kultuuri- ja väärtuskonfliktidest nende riigis. Ühisgümnaasiumi video rääkis rahvusest tingitud diskrimineerimisest. Vestlusringis arutlesid kõik õpilased, kas ka nende riigis ja koolis on selliseid olukordi ette tulnud. 

Suurt rõhku pandi migratsiooniteemadele: räägiti Süüria põgenikest, kohtuti Portugali elama asunud sisserändajatega, käidi pagulasabi keskuses ning osaleti Punase Risti korraldatud töötoas. Ühisgümnaasiumi noorsootöötaja Tiina Saarits viis läbi ühiste väärtuste töötoa. Ei puudunud ka meeleolukad väljasõidud ja ühine kultuuride õhtu. Külastati Portugali esimest pealinna Guimarãest, sadamalinna Portot ning meeldejääval kultuuride õhtul maitsti mitme maa toite ning tantsiti, maskid ees, end pea hingetuks.

Osalenud õpilased pidasid kõige meeldejäävamaks rahvusvahelise meeskonna liikmeid, kes kõik olid väga avatud, üksteist toetavad ja sõbralikud, ning väärtus- ja kultuurikonflikte kajastanud videote vaatamisele järgnenud arutelu, kus kõik rääkisid kaasa, sõnastasid põhiprobleemi ning püüdsid leida lahendusi. Projektinädalal osalesid Pärnu Ühisgümnaasiumi kolm abiturienti ning õpetajad Kadri Keskküla ja Tiina Saarits. 

Spaalinnad kui rahusadamad 

12.–18. detsembrini toimus Erasmus+ projekti „SPA TOWNS: places of civilization and health“ („Spaalinnad: kultuuri- ja tervisepaigad“) kohtumine Felgueirases. Kuurortlinnad on Euroopa ajaloos mänginud tähtsat rolli, olles omamoodi rahusadamad, koostöö- ja kultuurikeskused ainulaadse looduse ja arhitektuuriga. Neid teemasid käsitleb kõnealune projektki. Sellega soovitakse arendada osalejate loomingulisust, avardada silmaringi, soodustada koostööd ning tugevdada kogukonnatunnet. Puudutatakse ka teemasid, nagu looduskaitse, turismimajandus, sport ja tervishoid, kuurortlinnade kunsti- ja kultuuriinimesed ning kohalik rahvakultuur. 

Põhja-Portugalis asuv Felgueiras paikneb reljeefsel viinamarjaistandustega maastikul väga huvitava kultuurilooga piirkonnas. Linn on lisaks turismile tuntud jalatsitööstusettevõtete poolest ning seotud Rota do Românico kultuuriloolise teekonnaga, mille üks olulisi silmapaistvaid ehitisi on Santa Maria de Pombeiro klooster, nüüdseks riiklik monument. 

Lisaks ühisgümnaasiumi õpilastele osalesid projektinädalal õpilased ja õpetajad Poolast, Saksamaalt ja Portugalist. Bulgaaria partnerid olid tegevustes virtuaalselt, sest nende riigi epidemioloogiline olukord ja vähene vakstineeritus ei võimaldanud kohtumisel vahetult osaleda.

Nädala programm oli tihe ning kultuuriliselt mitmekesine. Suur rõhk oli ka õpilaste ettekannetel ja meeskonnatööl. Näiteks tuli iga riigi noortegrupil kujundada oma maa ja elukohaga seotud motiividega lahendus ja maalida valmis kooli õues paiknev betoonist pink. Eraldi päev oli pühendatud ettekannete slaidide ja plakatite esitluseks, millega iga partnerriigi õpilased andsid ülevaate oma linna või regiooni spaadest, olulisematest protseduuridest ning tervisepakettidest, klientuurist ja reklaami spetsiifikast, ligipääsetavusest jt teguritest. Ühisgümnaasiumi õpilaste esitlus Pärnu spaade ravivõimalustest tekitas partnerites huvi ja tõstis kõrgele partnerkoolide esindajate ootused Pärnu külastamise suhtes märtsis 2022. Lõpuõhtu oma esinemiste, ühistantsude, videomeenutuste ja kümnete lapsevanemate kaasabil kaetud rikkaliku kohalikke toite pakkuva peolauaga oli väga meeldejääv.

Projektipäevadele tagasi mõeldes meenub ühisgümnaasiumi õpilastele ja õpetajatele eelkõige portugallaste sõbralikkus ja kohalike õpetajate ning õpilaste avatud siiras olek ja suhtlemine, kaasamine ja koostöö. Sügavat muljet avaldasid ka mitmekesine arhitektuur ja rikas kultuur. Kooli esindasid neli abiturienti ning õpetajad Inga Drobet ja Marika Ristmäe.

Pärast ligi kahte aastat koroonapiirangutest põhjustatud projektikohtumiste ärajäämist on kool saanud nüüd taas võimaluse kokkusaamistel päriselt osaleda. Zoomis on küll võimalik korraldada veebikonverentse ja teha ettekandeid, projekti peateemadel diskuteerida ja üheskoos ülesandeid teha, kuid osalejate interkultuurilist õppimist ning sotsiaalsete pädevuste arendamist virtuaalsed veebikohtumised ei toeta. Et üle pika aja esimesed kokkusaamised ei jääks viimaseks, andsid kõik osalised omalt poolt turvalisuse nimel maksimumi: osalesid vaid täielikult vaktsineeritud õpilased ja õpetajad, enne reisi tehti PCR-test, kohapeal tehti nädala jooksul kiirteste, tagasi jõudes PCR-test Tallinna lennujaamas ning viis päeva hiljem kordustest Pärnus. Ühise tegutsemise ajal kanti maske. Tänu meetmetele kummaski projektis õnneks ühtegi koroonaga nakatumist ei tuvastatud. Ilmselt tuleb selliste nakatumisriske vähendavate meetmetega jätkata ka talvel ja kevadel 2022.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!