Sirje Rekkor: igal õpetajal võiks olla ettevõtluspedagoogiline pädevus

28. jaan. 2022 Rein Olesk Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituut lõi mõned aastad tagasi koostöös TalTechiga kutseõpetaja magistritaseme õppekavale ettevõtluspedagoogika valikmooduli. TLÜ pakub õppes ettevõtluspedagoogika ja selle praktilist osa ning TalTech majanduse ja ettevõtluse poolt. Kuna suund sai kena hoo sisse, siis otsustasid mooduli loojad, et taolist õpet võiks pakkuda ka teistele sihtgruppidele eesmärgiga edendada ettevõtluse õpet Eestis laiemalt. Nii sündis idee luua Tallinna Ülikooli ettevõtlusõpetaja mikrokraad, mis alustab tegevust tänavu kevadsemestrist.

Sirje Rekkor.

Ettevõtlusõpetaja mikrokraadile on oodatud nii üldhariduskoolide ja kutseõppeasutuste õpetajad, rakenduskõrghariduse õppejõud kui ka koolitajad, kes ettevõtluse õpetamisega tegelevad.

„Lisandväärtust loob mikrokraad igale õpetamise või koolitamisega tegelevale inimesele,“ ütles mikrokraadi üks loojaid, TLÜ haridusteaduste instituudi lektor Sirje Rekkor. Programmis osalemiseks saab end kirja panna kuni 4. veebruarini.Mikrokraadi loomist toetab ettevõtlus- ja karjääriõppe programm „Edu ja tegu“ ning vajadus sellise täiendusõppe järele tuleneb Rekkori sõnul sellest, et ettevõtlusõppe roll muutub ühiskonnas üha olulisemaks ning nõudlus selle valdkonna õpetajate, õppejõudude ja koolitajate järele on aina suurem. „Kuna see on läbiv teema kõikide haridustasemete õppekavades, siis olen seda meelt, et igal õpetajal võiks olla teatav ettevõtluspedagoogiline ettevalmistus, kuid praegu on see pigem vähestel,“ tõdes Sirje Rekkor.

Valdkond on oluline ka seetõttu, et ettevõtlikud inimesed on riigi konkurentsivõime eeldus. Olgu seejuures öeldud, et ettevõtlusõpe ei taotle seda, et kõik selle läbinud peaksid ettevõtjateks hakkama. Ennemini on eesmärk kujundada ettevõtlikke töötajaid ja kodanikke, kes on ju väärtuslikud mis tahes organisatsioonis.Sirje Rekkori sõnul on sellisel lisakvalifikatsioonil väärtus ka õpetajate enda jaoks. Ühelt poolt avardab see õpetajate võimalusi ning tõstab tööalast konkurentsivõimet. Teisalt – ehk kasvab mõne õpetaja hobist või õppe käigus tärganud ideest pärast ettevõtlusteadmiste ja -oskuste arendamist välja idufirma, mis ühel päeval uhket ükssarviku tiitlit kannab. Kõik on võimalik!

Mida tasub ettevõtlusõpetajal silmas pidada?

Karoli Hindriks.

Karoli Hindriks, kes lõi 1999. aastal õpilasfirma pehme helkuri tootmiseks ning on 2014. aastal asutatud töövahendus- ja ümberasumisfirma Jobbaticali kaasasutaja ja tegevjuht, ütles, et temast sai ettevõtja just seetõttu, et talle keskkoolis ettevõtlust õpetati. Hindriksi sõnul on oluline, et ettevõtlusõpetaja oleks õpilastele õpilasfirmasid luues olemas ja taustal julgustamas, ent laseks noortel seejuures kõik ikkagi ise ära teha. „Ettevõtlusega alustamiseks on vaja enda ideest aru saada ning mõista, et sinu tegutsemise tulemusena võib maailmas midagi muutuda, mis loob omakorda uut väärtust,“ ütles ta. Ettevõtja lisas, et õpilased peavad saama kõik head ja vead ise läbi teha ning õpetaja roll on seejuures mentorina olemas olla.Et täna on Eestis väga palju põnevaid ettevõtjaid, siis soovitab Hindriks luua õpilastele võimalusi, et ettevõtjaid töövarjutada. „Ühe päevaga võivad noorte arusaamad väga palju areneda, eriti näiteks tehnoloogiasektoris, kus on tihti ka väga rahvusvaheline keskkond,“ sõnas Hindriks. Juhul kui õpilasi pole võimalik ettevõtetesse kohale viia, soovitab Hindriks ettevõtjaid klassiruumi kutsuda.
Kuna Karoli Hindriks on õppinud ka USA-s, siis teab ta, et sealsetes keskkoolides on väga tugev you-can-do-it-mentaliteet, mis võimestab õpilasi ja annab neile enesekindlust ja -usku. „Kuna ettevõtjana tuleb läbi ujuda paljust jamast, siis on sellist suhtumist ja vastupidavust ka meie noortel väga vaja,“ soovitab Hindriks meie õpetajatel noori üha rohkem julgustada.

Mikrokraad annab sisulise ettevalmistuse ettevõtluse õpetamiseks
Tallinna Ülikooli ettevõtlusõpetaja mikrokraad koosneb neljast moodulist: mikro- ja makroökonoomika, ettevõtlus, ettevõtluspedagoogika ja ettevõtluspedagoogiline praktika. See tähendab, et lisaks teoreetilisele ettevalmistusele loob ülikool osalejatele võimaluse omandatut praktiseerida.Ettevõtluspedagoogika tõenduspõhisus koosneb kolmest alusest: õppida ettevõtluse kohta ehk learn about, õppida ettevõtluse jaoks ehk learn for ning õppida ettevõtluse kaudu ehk learn through. Nende aluste kaudu saab õppija aimu nii ettevõtluspedagoogika teoreetilistest lähtekohtadest ja metoodikast kui ka ettevõtluse loomise protsessi ning selle läbitegemise kohta.
Mikrokraadile kandideerimine on avatud kuni 4. veebruarini.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!