Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogudest tehti 2021. aastal rekordarv laenutusi

7. jaan. 2022 Tallinna Keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogudest ELLU ja OverDrive tehti 2021. aastal rohkem kui 138 000 e-laenutust. E-raamatute laenutamine sai hoo sisse koroonapandeemia ning raamatukogude ajutise sulgemise tõttu, kuid on jäänud kasvama ka piirangute leevenemisel. 2020. aastal kasvas laenutuste arv kolm korda ning 2021. aastal veel 6%.

18. märtsil 2020 avas Tallinna Keskraamatukogu seoses üleriigilise eriolukorraga oma e-raamatukogud ja andmebaasid kõigile Eesti elanikele. E-raamatukogudesse on tänaseks konto loonud rohkem kui 27 600 lugejat üle Eesti.

E-raamatukogust ELLU, kust saab laenata eestikeelseid e-raamatuid, laenasid 2021. a kirjandust ca 13 500 lugejat, neist ca 60% olid tallinlased. E-raamatute ja e-audioraamatute laenajaid oli igas vanuses, kõige nooremad olid eelkooliealised ning kõige vanemad 92-aastane mees ja naine.

Tallinna elanikud on ELLU-st saanud tasuta eestikeelseid e-raamatuid laenata juba 10 aastat (ELLU avati 31.01.2002. a). Tallinna abilinnapea Kaarel Oja: „Meil on väga hea meel, et tänu ELLU-le on e-raamatute laenutus läinud lõpuks lendu ja oleme saanud Tallinna Keskraamatukogu hea teenuse, hetkel veel sisuliselt ainsa e-raamatute laenutamise teenuse, laiendada kultuuriministeeriumi toel üle terve Eesti.

Peamiselt võõrkeelseid e-raamatuid, e-audioraamatuid ja  e-ajakirju sisaldavast e-raamatukogust OverDrive laenati 2021. aastal kõige rohkem e-audioraamatuid. Tänu koostööle Eesti audioraamatute keskusega saab alates möödunud aastast OverDrive’ist laenata ka eestikeelseid audioraamatuid. „Vaadates e-raamatute ja e-audioraamatute laenutusnäitajaid, võib öelda, et viimased kaks aastat on muutnud e-raamatud ja nende laenutamise palju enamatele inimestele vajalikuks teenuseks ning trükiraamatud on saanud enda kõrvale võrdväärsed sõbrad,“ kommenteerib abilinnapea Kaarel Oja

2021. a ELLU enimlaenatud teosed olid Delia Owensi „Kus laulavad langustid“, Susan Luitsalu „Ka naabrid nutavad“ ja Nicola May „Väike nurgapood“. Enimlaenatud Eesti autorite ilukirjandusteosed oli Eia Uusi „Tüdrukune“, Vahur Afanasjevi „Serafirma ja Bogdan“ ja Andrus Kivirähki „Rehepapp“. Enimlaenatud Eesti autorite lasteraamatud: Andrus Kivirähk, Heiki Ernits „Tont ja Facebook“, Aidi Vallik „Kuidas elad, Ann?“, Andrus Kivirähk „Kaka ja kevad“. Enimlaenatud autorid olid Jørn Lier Horst, Jaak Roosaare ja Lucinda Riley.

2021. a olid OverDrive’is enimlaenatud ingliskeelsed audioraamatud: „A Promised Land“,  „Anxious People“ ja „Becoming“. Enimlaenatud venekeelsed e-raamatud olid „Обними меня крепче. 7 диалогов для любви на всю жизнь“, „Тревожные люди“ ja „Зачем мы спим. Новая наука о сне и сновидениях“.

Edetabelid leiab Tallinna Keskraamatukogu veebilehelt.

Aastatel 2020 ja 2021 toetas e-raamatute ja e-audioraamatute litsentside ostmist e-raamatukogudesse kultuuriministeerium. Annetusi tegid kohalikud omavalitsused ja eraisikud. Suur tänu teile kõigile, et aitasite e-raamatud ja e-audioraamatud kõigile eestimaalastele kättesaadavaks teha.

E-raamatukogude kasutamiseks peab olema Tallinna Keskraamatukogu lugeja. Raamatukogu lugejaks saab registreerida veebi teel kodust lahkumata. Rohkem infot lugejaks registreerimise ja e-raamatukogude kasutamise kohta leiab veebilehelt.Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!